Maaşlı Staj Nedir?

Amerika’da J1 Maaşlı Staj Programı

Internship/Trainee programı State Department tarafından yetkilendirilmiş sponsorlar aracılığı ile J1 değişimli ziyaretçi vizesi alınarak organize edilen profesyonel kariyer ve kültürel değişim programıdır. Bu programa hali hazırda eğitim hayatlarına devam eden üniversite öğrencileri, mezunlar ve eğitim seviyesine bakılmaksızın programa katılacağı alanda (Turizm-Otelcilik, Gastronomi vb.) çalışma hayatında 5 yıllık deneyimi olan profesyoneller 6-12-18 ay süre ile katılım sağlayabilmektedir.

Eğitim almakta olan öğrenciler, yeni mezunlar ve mezuniyetlerinin üstünden 1 yıl geçmemiş olan adayların katılacakları staj programı “internship”tir. Programa başlangıç tarihi baz alınarak üniversite mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçen veya üniversite okumamış ancak katılacağı alanda 5 yıllık mesleki deneyimi olan adayların başvuracakları staj programı ise “trainee” programıdır.

Maaşlı Staj Nedir

Amerika’da staj yaparak eşsiz bir iş tecrübesi elde edebilir, İngilizcenizi geliştirebilir, Amerikan çalışma hayatını ve kültürünü öğrenebilirsiniz. Amerika’da staj yapacağınız köklü işletmeler sayesinde Türkiye’ye döndüğünüzde iş bulmanız oldukça kolaylaşacaktır. J-1 kültürel değişim vizesi kapsamında Amerika’da unutamayacağınız bir iş ve yaşam tecrübesi elde edebilirsiniz.

Intern/Trainee  programında en fazla 18 aya kadar çalışma imkanı sunulmakta ve bu süre uzatılamamaktadır. Eğer staj yapılacak alan turizm ve otelcilik ise bu süre en fazla 12 ay olabilmektedir. Bu program kapsamında Amerika'da çalışıp Türkiye'ye döndükten sonra göçmenliği engellemek adına 2 yıl Amerika'ya giriş yasağınız olacaktır. Intern/Trainee programı sayesinde kariyerinizde büyük bir adım atabilir, sektörel ve profesyonel anlamda Amerika'da kendinizi geliştirebilir ve kazanacağınız para ile Amerika'daki yaşam masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Amerika’ da maaşlı staj programı kapsamında özellik Turizm otelcilik sektöründe Front Office, Food and Bevarage, Culinary-Cook başta olmak üzere, işletme, Lojistik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında bir çok işveren her yıl saatlik 10-20 USD ücret karşılığı çalışmak üzere işe almaktadır. Özellikle aşçı ı ve servis elemanı pozisyonlarında çok sayıda stajyere ihtiyaç duyulmakta olup adaylar Amerika’ nın en gözde  ve prestijli otellerinde kariyerlerine apayrı bir deneyim katmaktadır.

Katılım Tarihleri ve Süresi

Intership - maaşlı staj programı yılın her döneminde katlım sağlayabileceğiniz bir programdır. İş yerleşimi programa başvuru tarihinizden sonra 2 - 6 ay arasında sürecek bir süreçtir. Internship programı 6 ,12 ve 18 ay katılım sağlayacağınız bir programdır.