San Francisco’da Ulaşım, Yeme İçme ve Konaklama Hakkında

San Francisco’da zaman zaman trafik yoğunluğu göze çarpmaktadır. Şehri gezmek için araba kiralamak tercih edilse de şehir içi toplu taşıma da çok gelişmiştir. San Francisco’nun tarihi Cable Car’ları yani tramvayları şehirde ulaşım için en çok kullanılan araçlardır. Bununla beraber şehrin metro ve ulaşım ağları da çok gelişmiştir. Raylı sistemlerde mesafeye göre ödediğiniz ücret değişmekle birlikte seyahat edebilmeniz için kartınızda 1.75 $ bulunduruyor olmalısınız.

San Francisco'da Yaşam Maliyetleri

San Francisco’nun kozmopolit yapısından ötürü şehirde aradığınız hemen hemen her mutfağı bulabilirsiniz. Şehirde McDonalds tarzı fast food zinciri restoranlarda menüler 5 $ civarında iken ortalama bir restoranda yemekler 15 $ civarındadır. Yemek yemek için en çok tercih edilen lokasyonlar Chinatown, Little Italy ve Pier 39’dur. San Francisco’da her bütçeye ve her damak zevkine uygun yemeği bulmanız mümkündür denilebilir.

San Francisco’da dil eğitimi alan öğrenciler genellikle aile yanı konaklama ya da yurt tipi konaklamadan birini seçmektedir. Aile yanı konaklamalarda kahvaltı ve akşam yemekleri kurs ücretlerine dahildir. Böylelikle öğrenciler en azından günün iki öğünü dışarıda yemek ücreti ödemek zorunda kalmazlar. Aynı zamanda aile yanı konaklamalarda odalar genellikle tek kişiliktir. San Francisco’nun sıcakkanlı halkını ve Amerikan kültürünü yakından tanıyabileceğiniz bu konaklama türü dil eğitimi için şehre gelen öğrencilerin en çok tercih ettikleri türdür. Bir diğer konaklama türü olan yurt tipi konaklamada ise genellikle kahvaltı ya da akşam yemeği bulunmamaktadır. Ancak birçok yurdun özel mutfağı bulunmaktadır ve öğrenciler yemeklerini burada yapabilmektedir. Paylaşımlı odalarda kalarak konaklama masraflarınızı minimuma indirebileceğiniz yurt tipi konaklamalarda sizin gibi dil eğitimi amacıyla San Francisco’ya gelmiş birçok öğrenciyle tanışabilirsiniz. Farklı kültürleri tanıyabileceğiniz yurtlarda birçok arkadaş edinebilir ve bol bol İngilizce pratiği yapabilirsiniz.