Washington DC Dil Okulları

Washington DC

Washington Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. Maryland ve Virginia eyaletlerinin arasında bulunmaktadır. Washington DC kendi başına bir eyalet değildir ve direkt olarak federal devlete bağlıdır. Şehir District of Columbia olarak bilinen özel bir statüde yer almaktadır. Washington DC sadece Amerika’nın başkenti olma özelliğini taşımamaktadır. Şehir aynı zamanda dünyanın da finans ve küreselleşme merkezidir. Şehirde siyasi doku ve askeri yapı her alanda hissedilmektedir. Bununla beraber dünyanın en büyük markaları, en iyi restoranları ve kültür – sanat faaliyetleri bu şehirde bulunmaktadır. Dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Washington Beyaz Saray’a, ABD Kongresi’ne ve siyasi açıdan Amerika’nın en önemli ve en yetkili kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Washington şehrinde Avrupalılar tarafından keşfedilmeden önce aborjin Amerikan kabileleri yaşamaktaydı. Keşiften sonra İspanyolların hakimiyetine giren Washington 1790 yılında İngilizlerin egemenliğine geçmiştir. 1846 yılında yaşanan sınır anlaşmazlıkları sonucu imzalanan Oregon Antlaşması sonucunda ise Washington bölgesi Amerikan hakimiyetine girmiştir. Bölge ismini Amerika’nın ilk başkanı George Washington’dan almaktadır.

Washington hem Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olması sebebiyle hem de dünya çapında siyasi ve ekonomik konularda lider bir figür olması itibariyle çok önemli bir şehirdir. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası bu şehirde bulunmaktadır. Bu durum Washington’ın dünya genelinde finans ve ticaret sektörlerinde lider konumda olmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda ülkedeki en önemli haberleşme kuruluşlarının ya da özel şirketlerin genel merkezleri de Washington’da yer almaktadır.

Siyasi ve ekonomik öneminin yanında Washington aynı zamanda bir turizm merkezidir ve şehir ekonomik gelirinin büyük bir bölümünü turizme borçludur. Birçok müzeye, parka, konser alanına ev sahipliği yapan Washington’da Capitol Hill ve Washington Anıtı gibi çok sayıda cazibe merkezine sahiptir. Eğitim alanında da son derece gelişmiş olan Washington 9 tane üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Washington siyasi, ekonomik ve askeri ciddiyetinin yanı sıra yoğun bir öğrenci nüfusuna ve kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bu durum şehirde eğlenceli bir eğitim hayatını da beraberinde getirmektedir. İngilizce dil eğitimi için Washington’ı tercih eden öğrenciler şehirde birçok gezecek ve eğlenecek yer bulabilmektedir. Washington’da dil eğitimi almak birçok konuda dünya lideri konumunda olan bir şehirde hayat yaşama elde etmek anlamına gelmektedir.