Edinburgh Dil Okulları

Edinburgh

İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh ülkenin doğusunda Kuzey Denizi’ne yakın konumdadır. UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınan Edinburgh Ortaçağ ve Georgian tarzı mimarisiyle çok ünlüdür.

Edinburgh İskoçya’nın en köklü tarihe sahip şehirlerinin başındadır. İskoçya yüzyıllarca İngiltere ile bağımsızlık savaşları yaşamış bir ülkedir. Öyle ki 12. yüzyılda William Wallace tarafından yönetilen bağımsızlık mücadelesi 1995 yapımlı Cesur Yürek adlı filmine konu olmuştur. Sürekli savaş ortamıyla mücadele eden İskoçya ve İngiltere arasında 15. yüzyılda barış sağlanmış ancak 17. yüzyılda tekrar bir kaos ortamı oluşmuştur. 17. yüzyılda savaşlardan ve çeşitli salgın hastalıklardan etkilenen Edinburgh’un nüfusu gitgide azalmaya başlamıştır. 18. yüzyıla gelindiğinde ise eski sağlıksız koşullardan uzaklaşmak isteyen Edinburgh halkı şehri genişletmeye başlamıştır. Böylelikle günümüzde Yeni Edinburgh denilen kısım bu tarihlerde oluşmaya başlamıştır. 19. yüzyılda Endüstri Devrimi ile tanışan şehir tamamıyla gelişmeye başlamış ve bünyesinden birçok sanatçı, filozof ve bilim insanı çıkartmıştır. Köklü tarihi, muhteşem mimarisi, kültür – sanat faaliyetleri ve eğitim seviyesinin yüksekliği ile Edinburgh dünyanın en dikkat çekici şehirlerinden biridir.

Edinburgh denilince ilk akla gelen şeyler şüphesiz ki şehrin eğitim seviyesinin yüksekliği ve edebiyat alanındaki ünüdür. Edinburgh’a eğitim oranının yüksekliği ve kültürel zenginliği sebebiyle Kuzey’in Atina’sı denmektedir. Bununla beraber dünyaca ünlü Robert Louıs Stevenson ve J.K Rowling gibi yazarlar Edinburgh’tan çıkmıştır. Hatta Edinburgh şehrinde Fil Kafe isimli kafeye J.K Rowling’in Harry Potter serisini yazarken sık sık uğradığı bilinmektedir. Aynı zamanda Edinburgh 2004 yılında UNESCO tarafından Edebiyat Kenti unvanını alan ilk şehirdir.