2021 Work and Travel Hakkında Son Durum Nedir ?

Her yıl Dünya'nın birçok farklı ülkesinden on binlerce öğrencinin katılım sağladığı Work and Travel kültürel değişim programı şüphesiz ki pandemi sürecinden en ciddi etkilenen kitleler arasında yer almaktadır. DSÖ'nün 17 Mart 2020 tarihinde Global Pandemi ilanından sonra tüm Dünya üzerindeki konsolosluklar kapanmış, ülkeler sınırlarını kapatmış ve ülkeler arası seyahat yasakları/kısıtlamaları getirilmiştir. Bunun beraberinde zaten uzun yıllardır sürdürdüğü göçmenlik karşıtı politikaları ile ünlenmiş olan ABD Başkanı Donal J. Trump tarafından 22 Haziran 2020 tarihinde  Presidential Proclamation 10052 sayılı kararname ile H-1B, H-2B, L-1 ve J-1 tipindeki vizelerin basımının durdurulması kararı alınmıştır ancak kararın alındığı tarihte zaten neredeyse tüm Dünya genelindeki konsoloslukların kapalı olması nedeniyle programa katılacak olan adayları karardan çok pandemi nedeniyle konsoloslukların kapalı olması etkilemiştir.  17 Mart 2020 tarihinden önce bu vize tiplerinde vize görüşmesi sağlamış ve onay almış olan adaylar 2020 yazında programa katılım sağlamış ve beklenenden çok daha güzel bir yaz geçirmiştir. Presidential Proclamation 10052 kararnamesinin detayları hakkında buraya tıklayarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Sonrasında Neler Oldu? 

ABD Başkanı DJ. Trump tarafından imzalanan bu kararname ABD'de bulunan birçok kurumu ve konsolosluk faaliyetlerinin başlaması ile bu vize tipleriyle Amerika'ya seyahat edecekleri zor duruma sokacağı için Amerika'da bulunan Intrax başta olmak üzere birçok J vize sponsorları, U.S. Chamber of Commerce, the National Association of Manufacturers (NAM), the National Retail Federation, TechNet tarafından konu 21 Temmuz 202 tarihinde mahkemeye taşınmıştır. Buraya tıklayarak mahkemeye konu olan şikayete yönelik ABD Ticaret Odasının yaptığı duyuruyu inceleyebilirsiniz. 

Yaklaşık 3 aylık bir yargılama sürecinin ardından 01 Ekim 2020 tarihinde California Federal Mahkemesi Başkan Trump'ın verdiği kararın haksız olduğu kanısına varmış ve bu kararın yürütme yetkisi durdurularak mahkemeye katılan davacı tarafların Presidential Proclamation 10052 kararnamesinden muaf tutulması hükmüne varılmıştır. Bu karar doğrultusunda Intrax ve Chamber of Commerce yani ABD Ticaret odası üyesi olan tüm kurumlar karardan muaftır ki Amerika'da bulunan neredeyse tüm J sınıfı vize sponsorları Ticaret odasına ya üyedir ya da üye olmuştur. Bu doğrultuda Summer Work and Travel, Intrern Trainee vb daha bir çok J vize sınıfına tabi programlar hakkındaki vizelerin durdurulması kararı geçersiz kılınmıştır.  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da gerekli duyuru yapılmıştır. ABD Dışişleri Bakanlığının vizeleri durdurma kararının mahkeme tarafından kaldırıldığını belirten duyurusuna buraya tıklayarak erişim sağlayabilirsiniz. 

Presidential Proclamation 10052 Kararnamesinin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasının Work and Travel 2021 programına etkisi nedir ? 

Bu kararın uzatılmasının Work and Travel programına herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Grand International olarak 2021 Work and Travel programının organizasyonuna olağan bir şekilde devam etmekteyiz. Programa katılacak olan öğrencilerimizin bilmesini isteriz ki konuyla ilgili ABD'de bulunan sponsorlar, Türkiye'de bulunan konsolosluklar ve gerekli tüm resmi makamlar ile iletişim halindeyiz. Şuanda 2021 Work and Travel programının organize edilmesine yönelik herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu konuda program sponsorlarımızdan biri olan Intrax tarafından da sosyal medya üzerinden gerekli açıklama yapılmıştır ve buraya tıklayarak bu açıklamaya göz atabilirsiniz. 

Bunun dışında White House'da sayılı günleri kalan DJ. Trump'ın almış olduğu bu kararlar 21 Ocak 2021 tarihinde görevi teslim alacak yeni Başkan Joe Biden tarafından oldukça rahatsız karşılanmaktadır. Yeni Başkan Joe Biden göreve gelir gelmez ilk işinin, Trump tarafından gece yarısı alınan bu kararları kaldırmak olacağını dile getirmiştir. Joe Biden ve temsil ettiği parti göçmenlik yanlısı politikalarıyla bilinmekte ve bu konuda Trump'ın tam aksi politikalar izleyeceğini ve Trump'ın bu hususlardaki düşünce ve kararlarını asla desteklemediklerini her fırsatta dile getirmektedir. 

10052 nolu kararnamenin 31 Mart'a uzatılmasının ardından NY Post'ta Biden'ın göreve geldiğinde bu kararnameleri kaldıracağı yönünde haberler de yapılmıştır ve buraya tıklayarak bu konudaki haberin detaylarına göz atabilirsiniz. 

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak ?

Work and Travel kapsamında tüm tarafların beklediği haber Başkanlık kararnamesi değildir. Bu hususta konsolosluk faaliyetlerinin yeniden başlaması en önemli etkendir. Work and Travel programına katılacak olan öğrenciler için J1 grup vize randevuları her yıl Şubat sonu ya da Mart ayının ilk haftasında planlanmaktaydı yani WAT vize görüşmeleri her yıl Mart ayı itibariyle başlamaktadır. 2021 yılı Work and Travel programı konusunda Istanbul ABD Konsolosluğu tarafından Ekim 2020 tarihinde Türkiye'de bulunan tüm acenteler ile iletişime geçilmiş ve 2021 yılı için öğrencilerin ilgilerinin programa ne derecede olduğu ve kayıtlarımızın başlayıp başlamadığına yönelik sorular sorulmuştur. 

28 Aralık 2020 tarihinde yine Istanbul ABD Konsolosluğu ile Work and Travel şirketleri arasında bir zoom toplantısı yapılmıştır. Bu toplantının temel konusu tabi ki work and travel öğrencileri ve vizelerin ne zaman açılacağı olmuştur. Bu konuda konsolosluk yetkilileri tarafından COVID 19'un Amerika ve Türkiye'deki durumu doğrultusunda hareket edileceği, aşı çalışmalarının son bulması ve  toplu aşılamaların başlamış olmasının sevindirici bir gelişme olduğu, Work and Travel ve diğer öğrenci vize randevularının(J ve F), turist ve iş (B½) vizelerinden önce açacaklarını ve sizlere öncelik tanınacağı dile getirilmiştir.  Optimistik olmak gerekirse Mart Nisan aylarında vizelerin açılmasının ihtimaller arasında olduğu dile getirilmiştir. 

Sonuç olarak Work and Travel'a 2021 yazında katılacak ya da katılmayı planlayan öğrencilerin katılımına engel herhangi bir yasal karar bulunmamaktadır.  Gerek Trump yönetiminin 20 Ocak itibariyle görevinin son bulacak olması ve Biden'ın bu konuda çok daha pozitif bir yaklaşıma sahip olması gerekse toplu aşılama çalışmalarının tün Dünya'da başlamış olmasını güzel günlerin pek uzakta olmadığının göstergeleridir. 

Update: 04 Ocak 2021

Kaynaklar :