Dil Okulu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yurt dışında İngilizce dil eğitimi almak istediğinizde eminiz ki karşınızda bir sürü ülke, bu ülkelerde bir çok şehir ve bunun üstüne de o şehirde onlarca dil okulu çıkacaktır ve bu da sizin gerçekten neyin daha iyi olduğu seçimini yapmanızda oldukça kafanızı karıştıracaktır. Amerika, İngiltere, Kanada, Malta, İrlanda ve Avustralya gibi ülkeler arasında kafanız o kadar karışacak ki karar vermeniz sizin için gerçekten oldukça zor olacak ve hep içinizde acaba doğru kararı verdim mi şüphesi de olacaktır. Dil Okulu seçiminde Grand International olarak size en doğru kararı vermenizde oldukça yardımcı olacağız. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bu noktada en iyisi tabiri kişiden kişiye göre ve kişinin önceliklerine göre kesinlikle deşiklik gösterecektir. Birini iyi diye tabir edip bir başkasını kötü şeklinde nitelendirmemiz doğru olmayacaktır. Doğru olan sizin beklentilerinizi en iyi karşılayacak olanı tespit edebilmemizdir. Yurt dışında dil okulu seçerken öncelikle seçim kriterlerinizde sizin için en önemli noktanın ne olduğuna karar vermelisiniz. Eğitim kalitesini öncelik olarak tutmanızı tavsiye ederiz keza onca para harcadıktan sonra bir sonuç alamamış olmak ilerleyen zamanlarda sizler için oldukça can sıkıcı olabilir. Bunun beraberinde lokasyon, iklim, ekonomik yapı ve kültürel yönler ise öncelik sırasına göre seçim yapmanıza yardımcı olabilecek diğer kriterlerdir.

Yurt dışında dil eğitimi seçerken programın size uygunluğu, kalitesi ve size katacağı değer ilk önceliğiniz olmalıdır. İyi bir dil okulu, öğrenciyle iletişimi iyi olan, teknolojiye ayak uyduran, güvenilirliğini kanıtlamış olan okuldur. Bu hususta dil okulu ücretlerinden önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Nitelikli eğitmen kadrosu, okulun sahip olduğu akreditasyonlar, eğitim için kullanılan materyaller, okulun şehir merkezine uzaklığı gibi etkenler dil okulunun kalitesini anlayabilmek için önemli ölçütlerdir. Bununla beraber eğitiminizin süresine göre lokasyon seçmek de önemlidir. Örneğin İngiltere’de küçük bir kasabada rahatlıkla halka karışıp pratik yapabilirsiniz. Ancak bu eğitim için maksimum 12 hafta yeterli olacaktır. Daha büyük şehirlerde uzun süreli eğitim almak istiyorsanız maliyet açısından İngiltere’ye alternatif olarak İrlanda, Avustralya ya da Yeni Zelanda düşünülebilir. Dil okulu seçerken danışmanlık hizmeti almanız özellikle önemlidir. En iyi okullarla çalışan ve bu okullarla ilişkisi iyi olan, danışmanlarının yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olduğu bir firmanın dil okulu seçimi konusunda size çok yardımı olacaktır. Son olarak dil okulu seçerken dikkat edilmesi gerek konu sınıf mevcududur. Sınıf mevcudu ne kadar az olursa birebir eğitim imkanı o kadar çok artmaktadır. Bu yüzden maksimum 15 kişilik sınıfları olan okulları tercih etmek mantıklı olacaktır.

ZİNCİR DİL OKULLARI MI BUTİK DİL OKULLARI MI TERCİH EDİLMELİ?

Dil okulu seçiminde öğrencilerin yaşadığı en büyük ikilemlerden biri hangi tür okulu seçecekleridir. Zincir dil okullarının da butik dil okullarının da kendilerine göre avantajları bulunmaktadır. Zincir dil okullarında genellikle kurs ücretlerine dahil olarak sosyal aktiviteler ve okul içi sportif faaliyetler yer almaktadır. Böylelikle öğrencilerin dil pratiği yapabilmesi ve birbirleriyle kaynaşmaları amaçlanmaktadır. Zincir dil okullarının genellikle büyük şehirlerde birden fazla şubesi olduğu için öğrenci kayıt olduğu okuldan memnun kalmadığı takdirde diğer şubeye geçebilmektedir.

Butik dil okullarında ise öğrenci sayısı düşüktür ve bu sebeple birebir eğitim imkanı daha fazla olmaktadır. Eğitmenlerin ve dil okulu personellerinin butik dil okullarında öğrenciyle iletişiminin daha üst düzeyde olduğu düşünülebilir. Genellikle butik dil okulları zincir dil okullarına göre öğrencilere daha ekonomik fiyatlar sunmaktadır. Ancak fiyatların daha düşük olması eğitim kalitesinin de düşük olduğu anlamına gelmez. Hatta birçok butik dil okulunun eğitmen kadrosu zincir dil okullarına göre daha yerleşik ve köklüdür. Hangi tür dil okulunun seçileceği öğrencinin okuldan beklentisine göre değişim göstermektedir.

DİL OKULU ÜCRETLERİ VE MALİYETLER

Dil okulu ücretleri seçeceğiniz okulun büyüklüğüne, bulunduğu ülkeye, şehir merkezine uzaklığına, materyal ya da ekstra ücretlerin toplamına göre değişiklik göstermektedir. Ancak yurtdışında dil eğitimi almak isteyenlerin unutmaması gereken en önemli nokta konaklama ve geri kalan yaşam giderleridir. Bütçe planlaması yaparken kurs ücreti, konaklama maliyeti, aylık ortalama zorunlu yaşam giderleri ve sosyal harcamalar birlikte hesaplanmalıdır. Gideceğiniz şehrin gezilecek yerlerini, sosyal aktivitelerini, ulaşım ücretlerini gitmeden önce araştırmanızda fayda olacaktır. Gitmeden önce her şeyi hesaplayıp bütçe çıkartmanız yurtdışında bir sürprizle karşılaşmanızı engelleyecektir.