İrlanda'da Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

İrlanda hem anadilinin İngilizce olması hem de dil okullarındaki öğrenci nüfusunun büyük bir kısmını Avrupalı öğrencilerin oluşturması gibi sebeplerle yurtdışında dil eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin dikkatini çekmeye başlamıştır. Aynı zamanda İrlanda’daki dil okulu fiyatları İngiltere’ye göre daha uygundur. Şehirler son derece güvenli, eğlenceli ve İrlanda halkı çok sıcakkanlıdır. İrlanda’nın dil eğitimi için tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden biri de ülkenin 25 hafta ve üzeri dil okulu programlarına kayıt olan öğrencilere haftalık 20 saat çalışma izni vermesidir. Ülkenin para biriminin Euro olması ve İngiltere’ye göre yaşam maliyetlerinin daha düşük olması düşünüldüğünde, part time çalışan bir öğrencinin aylık yaşam giderlerini rahatlıkla karşıladığı söylenebilir.

İRLANDA’DA ÖĞRENCİLER NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

İrlanda’da çalışma izni elde eden öğrenciler genellikle restaurantlarda, kafelerde ya da mağazalarda çalışmaktadır. Bu şekilde part time çalışan öğrenciler cep harçlıklarını rahatlıkla çıkarabilmektedir. Bunun dışında öğrenciler İngilizce seviyelerine gore büyük şirketlerde staj da yapabilirler. Öğrenciler işlerini kendileri ayarlamaktadır. Okul panolarındaki, dükkanlardaki ya da gazetelerdeki ilanlar bu konuda öğrencilere yardımcı olmaktadır.

İRLANDA’DA DİL EĞİTİMİ ALIRKEN ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi programlarına kayıt olan öğrencilere yasal çalışma izni verilmektedir. Bu şekilde öğrenciler hem dil eğitimi alırken hem de pratik yapma imkanı bulurlar. İrlanda’da dil eğitimi almak ve çalışmak İngilizce’ye tam hakim olmanızı sağlamanın yanında kariyeriniz için de çok büyük bir avantajdır. Dünyanın en büyük şirketlerini bu ülkede tanıyabilir ve bu sayede harika bir iş deneyimine sahip olabilirsiniz. Bununlar beraber 9-12 Euro arasında değişen ücretler sayesinde aylık en az 800 Euro kazanabilir ve kendi geçiminizi sağlayabilirsiniz.

WORK AND STUDY NEDİR?

Work and Study programı hem dil eğitimi alıp hem çalışmak isteyen öğrenciler için uygun bir programdır. Bu program yalnızca dört ülkede; Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Dubai’de geçerlidir. Ülkemize yakın olması sebebiyle İrlanda bu programda en çok tercih edilen ülkedir. Work and Study programına göre en az 25 haftalık dil kursu programlarına katılan öğrencilere İrlanda’da yasal çalışma izni verilmektedir. Bu program Work and Travel ile çok karıştırılmaktadır. Ancak Work and Study programının ilk farkı en az 25 haftalık bir dil okuluna kayıt olmaktır. Programa göre 6 ay süresince öğrencilere part time, haftalık 20 saat, çalışma izni verilir. Öğrenciler 6 ayın sonunda 2 ay full time, haftalık 40 saat, çalışma hakkı elde ederler.  8 Aylık eğitim sonunda yeterli ingilizce seviyesine ulaşamayan adaylar ise 2 defa 8+8 ay şeklinde programını toplamda 24 aya kadar uzatabilmektedir. Eğer Programın en önemli diğer farkı da özellikle full time çalışırken kendi mesleğinizi yapabileceğinizdir. İrlanda’da Google, Linkedin, Amazon gibi dünya devi şirketlerde staj yapabilir ya da çalışabilirsiniz. Böylelikle CVniz için büyük bir fark yaratmış olursunuz.

WORK AND STUDY PROGRAMINA KİMLER KATILABİLİR? ÜCRETLERİ NEDİR?

Work and Study programı için üniversite öğrencisi veya mezunu olmanız daha kolay vize almanızı sağlar. Öğrencilerden herhangi bir not ortalaması beklenmemektedir. Ancak Intermediate seviyede İngilizce bilmeniz iş bulmanızda kolaylık sağlayacaktır. İrlanda’da dil okulu ücretleri seçeceğiniz okula göre farklılık gösterecektir. Ülkede kazanacağınız ücretler de çalışacağınız işe göre değişmekte olup, genellikle bahşişlerle beraber saatlik 20 Euro’ya kadar çıkmaktadır.