Malta Dil Eğitimi ve Çalışma İzni

Malta, İngilizce dil eğitimi almak isteyen öğrenciler arasında en popüler lokasyonlardan biridir. Malta hükümeti Nisan 2018’de aldığı kararla dil eğitimi için gelen öğrencilere part time çalışma izni de vermeye karar vermiştir. Böylelikle tatil bölgesi niteliğinde olan Malta’da dil okuluna gitmek daha cazip hale gelmiştir.

Malta’da öğrencilerin çalışma izni alabilmeleri için 12 hafta üzeri dil eğitimi programlarına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Öğrenciler eğitimlerinin 3. ayında çalışmaya başlayabilirler. Çalışma izni 4-6 hafta arasında çıktığı için öğrencilerin iş aramaya eğitimlerinin ilk ayında başlamalarında fayda vardır. Malta’da yasal çalışma izni elde edebilmek için 230 € ücret ödenmesi gerekmektedir. Öğrenciler iş başvurularını Jobplus üzerinden gerçekleştirmektedir.

MALTA’DA NERELERDE ÇALIŞABİLİRİM,  NE KADAR PARA KAZANABİLİRİM?

Malta’da 12 hafta üzeri dil okuluna kayıt olan öğrencilere verilen yasal çalışma izni part time, haftada 20 saattir. Ülkede özellikle yaz sezonunda hizmet sektöründe eleman ihtiyacı artmaktadır. Öğrenciler restaurant, kafe, mağaza gibi birçok noktada çalışabilir. Bunun dışında Malta’da oyun sektöründe ve dil okulları sektöründe çalışma imkanları son dönemde artmıştır. Oyun sektöründe call center şeklinde, dil okullarında da karşılama ekibinde çalışma imkanları bulunmaktadır. Ücretler yapılan işe göre değişmekle birlikte ortalama olarak saatte 5-7 € arasındadır. Bu şekilde öğrenciler aylık 400-600 € arasında kazanabilmektedir. Öğrenciler çalışarak cep harçlıklarını ve yeme içme masraflarını rahatlıkla karşılayabilmektedirler.

MALTA’DA DİL EĞİTİMİ ALIRKEN ÇALIŞMANIN AVANTAJLARI

Malta ülkemize yakınlığı, dil okulu maliyetlerinin ve yaşam giderlerinin diğer ülkelere oranla daha düşük olması gibi sebeplerle, her yıl İngilizce dil eğitimi almak için Türkiye’den birçok öğrenciyi ağırlamaktadır. Malta’nın turistik yapısı ve Avrupa’daki birçok kente yakın olması da cazibesini arttırmaktadır. Malta’da dil eğitimi alırken pratik yapma imkanınız da çok fazladır. Part time çalışma olanağı özellikle dil pratiği yapmanız açısından büyük fayda sağlayacaktır. Bununla beraber kazanacağınız para ile harçlığınızı çıkarmış olacaksınız. Özellikle bahşiş olan bir sektörde çalışırsanız birçok giderinizi karşılayabileceksiniz.