Work and Travel ile Ne Kadar Para Kazanılır ?

Work and Travel ile Ne Kadar Para Kazanılır

Work and Travel programı, üniversite öğrencilerinin yaz aylarında Amerika'nın çeşitli eyaletlerinde bulunan mevsimlik yani sezonluk işlerde 15 Mayıs ile 1 Ekim tarihleri arasında toplamda maksimum 119 gün çalışarak İngilizcelerini geliştirme, Amerikan kültürünü yakından öğrenme ve seyahat etme imkanı tanıyan son yılların en popüler yurtdışı eğitim ve kültürel değişim programlarından biridir. Programın temel amacı kültürler arası etkileşimi sağlamak olsa da öğrencileri cezbeden ve bu programı diğer yurtdışı eğitim programlarından ayıran en önemli noktalardan biri de öğrencilere çalışma ve kazanç elde etme imkanı sunmasıdır.

Bu nedenle Work and Travel programına katılan ya da katılmak isteyen öğrencilerin en merak ettiği sorulardan biri de para kazanmak başlığı altında değerlendirebileceğimiz nasıl ve ne kadar kazanç elde edilebileceği şeklindeki sorulardır. Bu noktada aşağıda yer alan başlıklar altında Work and Travel programı kapsamında ne kadar ve nasıl kazanç elde edilebileceği, beklentinin ne olması gerektiği hususundaki sorularınızı sıkça sorulan sorular başlığımız altında yanıtladık yanıtladık.

Work and Travel programında ne kadar para kazanabileceğiniz ve nasıl para biriktirebileceğiniz konusundaki sorularınızı deneyimlerimize dayanarak sizler için detaylı bir şekilde açıklamadan önce bilmenizi isteriz ki Work and Travel'da kazanç ve birikim konusu kişiden kişiye ve bir çok farklı değişkene bağlıdır. Bu değişkenlerin tamamını önceden bilmeniz mümkün değildir. Bunları ;

  • Çalışacağınız bölgedeki sezonun yoğunluğu
  • Çalıştığınız işletmenin yoğunluğu
  • Çalıştığınız işletmedeki personel ihtiyacı-eksikliği-fazlalığı
  • Bireysel olarak performansınız ve işe yatkınlığınız
  • İngilizce seviyeniz ve çalışma arkadaşlarınızla ilişkiniz-uyumunuz
  • Çalıştığınız eyaletteki saatlik ücretiniz ve yaşam maliyetleri
  • İşletmedeki fazla mesai imkanınız
  • Profesyonel çalışma hayatına olan beceriniz ve deneyiminiz
  • Aylık konaklama ve yemek gibi giderleriniz beraberinde sosyal yaşam için yapacağınız harcamalar

şeklinde sıralamak mümkündür. Gördüğünüz gibi bu değişkenlerin bir kısmını gidip yaşamadan net olarak bilmeniz pek mümkün olmayacaktır ve tamamen kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.  Bu durum göz önüne alındığında en sık sorulan soruları şu şekilde sıralayabiliriz. İlgili soruya yönelik yazımızı okumak için lütfen merak ettiğiniz sorunun üzerine tıklayınız.