Work and Travel Programı ile İngilizce Öğrenme

Work And Travel ile İngilizce Öğrenmek mi, yoksa Geliştirmek mi?

Dil öğrenmenin en etkili yolu o dilin konuşulduğu ülkede yaşamaktır. Work and Travel programı İngilizce öğrenme süreci içindeyseniz size hem pratik yapma hem de çalışarak Amerika’da yaşama deneyimi sunmaktadır.

Work and Travel programına katılan birçok kişinin ilk amacı dil öğrenmektir. Dil okullarına kıyasla WAT programı maliyet olarak daha düşüktür. Bu durum programı öğrenciler için çekici hale getirmektedir. Hem çalışıp para kazanıp hem de pratik yaparak dil öğrenmek ve bunu Amerika gibi bir ülkede yapmak unutulmaz bir yaşam deneyimi olacaktır.  Ancak Work and Travel programı İngilizce pratiği yapmak için çok iyi bir fırsat olsa da bu programın bir dil kursu işlevi görmediği unutulmamalıdır. Özellikle çalışma saatleri içinde İngilizcenizi geliştirme beklentiniz yanlış olacaktır. Çünkü program esnasında en az pratik yaptığınız saatler neredeyse çalışma saatleriniz olacaktır. Çalışma saatlerinde odaklanmanız gereken tek şey işiniz olacaktır ve konuşmanız işinizin gerektirdiği kadardan öteye geçmeyecektir.

Peki Work and Travel’da pratiği nasıl yapacaksınız? Unutmayın ki günün sadece belirli saatlerinde çalışacaksınız. Çalışma saatleriniz dışında arkadaşlarınızla geçireceğiniz vakitler dilinizi geliştirmenizi sağlayacaktır. Burada en önemli nokta arkadaşlarınızın büyük çoğunluğunun yabancılardan oluşmasıdır. İngilizcenizi geliştirmek istiyorsanız Türkçe kullanımını en az seviyeye indirmelisiniz. İş dışındaki zamanlarınızı ne kadar sosyal geçirirseniz o kadar çok insanla tanışma imkanı bulursunuz. Daha fazla yer görür, daha fazla müzik dinler, daha fazla İngilizce dizi ya da film izlerseniz dile alışma ve konuşma becerileriniz o kadar çok gelişecektir. Program esnasında diğer ülkelerden gelen kişilerle ev paylaşmak da pratik yapmak açısından faydalı olacaktır. Değişik ülkelerden insanlarla tanıştıkça hem konuşacak çok şey bulacak hem de bu sayede İngilizce düşünüp cevap vermeye alışacaksınız. Her gün yabancılarla konuşup İngilizce düşünmeyi öğrenmek, sonrasında da öğrendiklerinizi tekrar etmek, duyduğunuz farklı kalıpları not etmek ve kullanmaya çalışmak dilinizi geliştirebilmeniz açısından faydalı olacaktır.

Work and Travel programı İngilizcenizi geliştirebilmeniz için en etkili ve en uygun yollardan biridir. Bu programa katıldığınızda çekingenliğinizi üzerinizden atıp herkesle konuşmaya çalışmalısınız. Ayrıca dil öğrenmek konuşabilmek, duyduğunu anlamak, günlük hayatın içinde o dille bir şekilde iç içe olmak demektir. Program süresince ister istemez İngilizce’ye aşina olacaksınız ve bir süre sonra Amerikalılarla da duraksamadan konuşabildiğinizi fark edeceksiniz. Work and Travel bir dil okulu programı olmadığı için iş dışındaki aktivitelerle İngilizce’nizi ne kadar geliştirebildiğiniz tamamen size bağlıdır. Amerika’da kaldığınız bu süreci iyi değerlendirdiğiniz takdirde ülkeye akıcı bir İngilizce’yle dönebilirsiniz.