Kanada'da Sertifika

Kanada'da Diploma Programları

Kanada Devleti eğitim enstitülerinin sağladığı eğitim kalitesi tüm dünyaca bilinmektedir. Birçok öğrenci Lisans, Yüksek Lisans programlarıyla ilgilenmekte ancak son yıllarda öğrenciler Lisans eğitimleri sonrası Sertifika / Diploma programlarına yönelmeye başlamıştır. Bunun en büyük sebepleri şunlardır;

Maliyet

Eğitim maliyetleri sertifika / diploma programlarında, yüksek lisans programlarıyla kıyaslandığında çok daha uygundur.

Kabul Alma

Sınav sistemi olmayan Kanada, öğrencileri kabul ederken not ortalaması dahil bir çok kriteri değerlendirmektedir. Oysa sertifika / diploma programlarına kabul almak çok daha kolaydır.

İngilizce Seviyesi

 Yüksek Lisans programları çok daha yüksek İngilizce seviyesi beklerken, Ielts sınavında min. 6.0 alan öğrenci kolaylıkla sertifika / diploma programlarına başlar. Eğer öğrencinin İngilizce seviyesi 5.0 ve üstündeyse, akademik eğitimden önce İngilizce seviyesine göre belirlenmiş süre boyunca İngilizce eğitimi alacaktır.

Kariyer İmkanları

 Kanada’da sertifika / diploma programlarından birini tamamlayan öğrenci, iş yaşamı boyunca bu sertifika / diplomanın avantajlarından faydalanacaktır. Bu sertifika / diploma eğitimleri tüm dünyada geçerlidir.

Süre

Yüksek Lisans programlarıyla kıyaslandığında, sertifika programları daha kısa sürmektedir. Dolayısı ile öğrenci, eğitimini tamamlayıp iş hayatına daha çabuk atılmaktadır.

Sertifika programları kısa veya uzun süreli olabilir. 1, 3, 6, 9 ay hatta 1 veya 2 yıllık sertifika/diploma programları vardır. Öğrenciler, stajlı sertifika programlarında akademik eğitim bittikten sonra, süresi programına göre değişecek ücretli staja başlarlar. Daha çok İşletme, Ticaret ve Turizm programları mevcuttur. Sadece sertifika / diploma programı veren eğitim enstitüleri olduğu gibi, artık devlet kolejleri ve üniversiteleri de sertifika / diploma programlarına başlamıştır. Çoğu sertifika programından sonra öğrenci Kanada’da yasal çalışma izni elde eder. Kanada eğitim kalitesi çok yüksek, her türlü fırsatı öğrenciye tanıyan, huzurlu ve suç oranı düşük bir ülkedir. Sertifika/ diploma programı isteyen öğrencilerin ilk tercihidir.