Almanya'da Üniversite

Eğitim Kalitesi

 Avrupa ülkeleri arasında en fazla üniversiteye sahip ülke Almanya’dır. Avrupa üniversiteleri arasında büyük bir prestije sahip olan Almanya üniversitelerinde 10.000 fazla bölüm vardır. Bu sayede öğrenci, kendine en uygun bölümü seçip, kendi yeteneklerini ortaya çıkaracak olan doğru eğitimi alabilmektedir.

Eğitim Süresi

 Almanya Üniversitelerinin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de eğitim süresidir. Diğer ülkelerin aksine Almanya’da Lisans 3 yıl, Yüksek Lisans ise 2 yıldır. Bu süreç, öğrencilerin hem iş hayatına biran önce atılmasına hem de yurtdışı yaşam masraflarının daha az olmasına neden olur.

Ücretsiz Eğitim

Almanya’da lisans eğitiminin tercih edilmesinin sebeplerinden biri, bu ülkede lisans eğitimlerinin ücretsiz olmasıdır. Sadece kendi vatandaşlarına değil, yurtdışından eğitim amacıyla gelen yabancı öğrenciler için de lisans eğitimleri ücretsizdir. Öğrenciler, yaşam masrafları dışında hiçbir ücret ödemeden Almanya’da üniversite eğitimlerini tamamlayabilirler.

Almanya'da Üniversite Eğitimi Almak

Almanca Dili

Almanca Avrupa’nın en çok kullanılan 3. Dili, dünyanın ise 11. dilidir. Artık günümüz iş dünyasında tek bir yabancı dil yetersiz sayılmaktadır. Avrupa’nın en üretken ülkelerinin başında gelen Almanya, sanayi pastasında büyük bir dilime sahiptir. Dolayısı ile bu dili konuşabilmek, endüstriyel yaşamda çok işe yaramaktadır.

İş İmkanları

Almanya Üniversitelerinin diğer Avrupa ülkesi üniversitelere tercih edilmesinin en kilit sebeplerinden biri mezuniyet sonrası iş imkanlarıdır. Diğer Avrupa ülkelerinin aksine, Almanya üniversitelerinden mezun olana yabancı öğrenci 18 boyunca ülkede kalip, iş aramaya devam edebilir. Almanya Üniversitelerinden mezun öğrencilerin neredeyse %50’si, bu ülkede kalıp çalışmaya başlamışlardır.

Çalışma İmkanları

Devlet üniversitelerinin ücretsiz olduğu Almanya’da, hem okurken hem de çalışabilirsiniz. Böylelikle öğrenci, öğrenimi boyunca çalışarak, yaşam masraflarını karşılayabilir. Herhangi bir üniversitede kaydı olan öğrenci haftada 20 saat çalışarak, tüm masraflarını kendi karşılayacak maddi güce ulaşır. Yabancı öğrenciler için yaşam masraflarının ortalama aylık €500 olduğu Almanya’da, sosyal yaşamınız, Avrupa seyahatleriniz, hobileriniz ve eğlence için de para biriktirmenize olanak sağlar.