Work and Travel Nedir?

Work and Travel yani kısaca WAT Amerikan Hükümetinin yetkilendirdiği sponsor kuruluşlar aracılığı ile organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Program kapsamında katılımcılar J1 – değişimli ziyaretçi vize türü ile yaz aylarında sezonluk işlerde çalışma imkanı bulmaktadır. Programın temel amacı Amerikan Kültürünü genç nesillerin öğrenmesini sağlamak ve kültürler arası etkileşim oluşturmaktır. 

Program katılımcıları Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kriter ve sektörlerde bir çok farklı sezonluk işte yaz aylarında tam zamanlı çalışarak hem kazanç elde etmek beraberinde ingilizce dil gelişimi, kişisel gelişim, Amerikan ve daha birçok farklı kültürden insanlarla tanışarak kültürel etkileşim sağlama ve seyahat etme gibi birçok kazanım elde etmektedir.

Katılım Şartları Nelerdir?

Work and Travel programına katılacak olan öğrencilerin temelde aşağıda yazılı olan WAT katılım şartlarını sağlayabilemesi gerekmektedir.

 1. T.C. Vatandaşı olmak, (Yabancı ülke vatandaşı olan katılımcıların ofisimizi arayıp danışmasını rica ederiz)
 2. Programa katıldığı esnada 18-23 yaş arasında olmak
 3. Tam zamanlı ve aktif önlisans, lisans, yüksek lisans üniversite öğrencisi olmak,
 4. Genel ve son dönem not ortalaması 4 üzerinde 2 üstünde olmak,
 5. En az A2+ seviyede İngilizce okuma, yazma ve konuşma yetisine sahip olmak

Yukarıda yazılı olan katılım şartları dışında her yıl konsolosluğun tutumuna göre daha garanti vize alabilecek profile sahip öğrenci kitlesine ulaşabilmek adına ek kriterler doğabilmektedir.

Work and Travel 2025

Work and Travel 2023

İlk kez Work and Travel programına katılacak öğrenci ve ailelerimize programın ne olduğunu kısaca birkez daha anlatalım. Work and Travel programı, Amerikan Dış işleri bakanlığı tarafından yetkilendirilen J1 vize sponsorları aracılığı ile düzenlenen bir kültürel değişim programıdır. Bu programda üniversite öğrencileri Amerika'da yaz tatil aralığında sezonluk işlerde tam zamanlı çalışarak dil öğrenir ve farklı kültürleri deneyimler.

Öğrencilerin çalışacakları işler genel olarak hizmet sektöründe bulunan ve nitelik gerektirmeyen sezonluk işlerdir. Bu kapsamda hangi tür işlerde öğrencilerin çalışabileceği ABD Dış işleri bakanlığı tarafından belirlenmiştir ve bu işler dışında herhangi bir iş kolunda çalışmaları kesinlikle yasaktır. Work and Travel programı kapsamında çalışabileceğiniz iş türleri ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Work and Travel programı, Türkiye'deki şirketlerin Amerika'daki sponsor kuruluşları temsil ettiği bir programdır. Grand International olarak öğrencilerimize Amerika'nın doğu sahil şeridinde bulunan Atlanta, Georgia merkezli WISE Foundation, batı sahil şeridinde bulunan San Francisco merkezli Intrax,  Kuzey bölgesinde bulunan Michigan merkezli Dynamic Global Exchange - DGE ve Güneyinde bulunan Tenesse merkezli sponsorumuz United Studies olmak üzere 4 farkı sponsorun resmi Türkiye partneri olarak Work and Travel programına öğrencilerimizi kabul etmekteyiz.

Amerika'nın doğu, batı, kuzey ve güney şehirlerinde bulunan 4 farklı sponsorumuz olması, öğrencilerimize Türkiye'de bulunan şirketlerin çok büyük bir kesiminden daha fazla iş alternatifi sunmamıza yardımcı olmaktadır. Work and Travel 2025 hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Work and Travel 2025 Fiyatları

Work and Travel 2025 fiyatları başvuru yaptığınız tarihe ve kontenjan doluluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda Work and Travel programına erken başvuru yapan adayların daha uygun bir fiyata kayıt olmaları muhtemeldir. 

Work and Travel ücretleri öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Bu Programa katılım ücretleri öğrencinin program kayıt tarihine, dil seviyesine ve verdiği danışmanlık hizmetlerine göre şirketten şirkete değişiklik göstermektedir. Programa kayıt olunan dönem doğrultusunda erken kayıt indirimi, grup indirimi, dil, başarı ve ingilizce yeterlilik indirimi gibi promosyonlardan faydalanmanız mümkündür.

Work and Travel programının Program ücreti, vize ücreti, SEVIS ücreti, gidiş dönüş uçak bileti ücreti, pasaport defter ücreti ve cep harçlığı olmak üzere toplamda 6 farklı kalemde özetleyebileceğimiz ödemesi bulunmaktadır. 2025 yazında Work and Travel programına katılım sağlayacak olan öğrencilerin tüm masrafları hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Başvuru, Kayıt ve Süreç

Yukarıda belirtilen ön katılım kriterlerini sağlayan öğrencilerin program danışmanlarımız ile yapacakları yüz yüze ya da online görüşme sonrasında programa başvuru için gereken işlem adımlarını detaylı olarak öğrenmesi mümkündür. Grand International olarak dijitalleşen Dünya'ya entegre online öğrenci kayıt ve işlem portalımız sayesinde Türkiye'nin neresinde olursanız olun programa başvurabilir ve işlemlerinizi online olarak takip edebilirsiniz.

Pixtech yani Process International Exchange with Technology online paneli ile programa kayıt işlemlerini, gerekli olan tüm belge ve bilgileri bize iletebilir, güncel işlerimizi görebilir, işlere başvuru yapablir, vize başvuruları, uçak bileti gibi daha birçok komplike işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Work and Travel İşleri

Work and Travel programı kapsamında çalışacak olduğunuz işlerin sezonluk olma zorunluluğu bulunmaktadır. Programı yürütme yetkisine sahip olan Department of State tarafında work and travel öğrencilerinin çalışabilecekleri iş seçenekleri sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda Work and Travel öğrencilerinin çalışabileceği başlıca iş alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Otel, Motel ve Resortler
 • Su Parkları ve Eğlence Parkları
 • Milli Parklar
 • Restaurantlar, Barlar ve Fast Food restaurant zincirleri
 • Market ve Mağaza işleri
 • Satış ve Pazarlama İşleri
 • Cankurtaranlık işleri

Bilgi Bankası

Work and Travel programı kapsamında katılımcıların bilmesi gereken hayati derecede önemli bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu kapsamda programa katılan öğrencilerin Work and Travel uçak biletini nasıl alması gerektiği, SEVIS aktivasyon işleminin önemi, Sosyal güvenlik numarasına nasıl başvuru yapabileceği ve SSN kartının önemi, Sağlık sigortası ve vergi iade işlemi gibi daha bir çok önemli hususta bilgi sahibi olması gerekmektedir. Sırasıyla bu işlemlerin nasıl yapılacağı ve neden yapılması gerektiğine dair içeriklerimizi okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Work and Travel programına katılan bir öğrencinin programını organize eden ve yürüten 3 muhatabının kimler olacağını bilmesi gerekmektedir. Öğrencilerin bu tarafların ne işe yaradığını ve sorumluluklarını iyi bilmeleri sağlıklı bir program geçirmesi için önemli bir etmendir.

 1. İşveren – (Employer – Host Company) : Amerika’da çalışacak olduğunuz işletme veya işletme sahibidir.
 2. Sponsor : ABD’de dış işleri bakanlığı tarafından programı organize etmek için yetkilendirilmiş olan kurumdur. Öğrencinin ABD’ye gelişi ve programının organizasyonundan sorumlu olan en önemli merci sponsor kuruluştur. Çalışacağınız işletmeyi denetleyen ve size çalışmanız için gerekli olan DS 2019 formunu veren, ABD’de bulunduğunuz süre boyunca programınızdan ve sizden sorumludur. Programı organize eden bütün sponsorlar aynı yetkiye sahiptir. Work and Travel Programı sponsorlarının listesi için buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.
 3. Acente: Amerika’da bulunan sponsorların yetkili partneridir. Bu kapsamda öğrencinin sponsor işlemlerini, işveren ile buluşmasını, yasal çalışma izni, sözleşme ve vize işlemleri gibi tüm süreci işveren, sponsor ve konsolosluk ile yürüten ve birebir iletişimde olacağınız kurumdur. 
 4. ABD Konsoloslukları: İşveren, sponsor ve acente tarafından tüm işlemleriniz tamamlandıktan sonra ABD'ye seyehatiniz için gerekli olan vizeye onay verecek makamdır. Bu kapsamda katılımcıların konsolosluklardan program için gerekli olan J1 - SWT vize randevusu planlaması ve başarılı bir vize mülakatı geçirip onay alması gerekmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Work and Travel SSS

Work and Travel Nedir? Work and Travel Katılım Şartları Nelerdir?

Work and Travel (Çalış ve Gez) J1 değişimli ziyaretçi vizesi alınarak ABD Dışişleri Bakanlığının yetkilendirdiği sponsorlar aracılığı ile organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel programı kapsamında üniversite öğrencileri yaz aylarında max 4 aya kadar Amerika’da sezonluk işlerde tam zamanlı olarak çalışarak dil geliştirme, ABD kültürü ve çalışma hayatını yakından deneyimleme ve kazandıkları parayla Amerika’da seyahat etme imkanı elde ederler.

Work and Travel programına katılım için tam zamanlı üniversite öğrencisi olmak, en az A2 seviyede ingilizce bilmek ve en az 4 üzerinden 2.00 not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir. Programa başvuru her yıl Temmuz-Aralık ayları arasındandır. Work and Travel programı hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvuru yapmak için danışmanlarımızla 15 dk sürecek bir profil analizi görüşmesi gerçekleştirmeniz ve Work and Travel katılım şartlarını tam olarak sağlayıp sağlamadığınıza emin olmanız gerekmektedir.

Work Travel Nasıl Yapılır?

Work and Travel yapmak için katılım kriterlerini sağlayan adayların Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilen sponsorların Türkiye temsilciliklerinden birine başvurmanız gerekmektedir. Grand International olarak Work and Travel programı kapsamında Amerika’da bulunan Intrax, WISE Foundation, Dynamic Global Exchange ve ERDT olmak üzere 4 farklı sponsorun resmi Türkiye temsilciliği olarak hizmet vermekteyiz. Work and Travel programına katılacak olan öğrencilerin ABD konsolosluğunun web sitesinde yer alan Türkiye’deki resmi şirketlerden biri ile başvuru yapmasını tavsiye ederiz. ABD konsolosluğunun Türkiye'deki yetkili şirketler listesine erişim için buraya tıklayınız.

Work and Travel için öğrenci olmak şart mı?

Work and Travel programına katılım için programa başvurduğunuz esnada 18 ile 28 yaş arasında tam zamanlı bir ön lisans ya da lisans programına kayıtlı olmak ve vize görüşmesine girdiğiniz esnada en az 12 kredi ders alıyor olmanız gerekmektedir. (staj veya tez dışında) Work and Travel için öğrenci olmak şarttır ve aynı zamanda başarılı bir öğrenci olmanız da gerekmektedir. Aksi taktirde vize reddi alabilirsiniz. 

Work and Travel programına başvurmak için gerekli şartlar nelerdir?

Ön lisans hazırlık ve 1. Sınıf, 4 yıllık üniversitelerin bütün sınıfları ya da yüksek lisans 1. Sınıf örgün eğitim öğrencisi olan, Genel not  ortalaması en az 2’nin üstünde, İngilizce seviyesi en az orta seviye (B1-pre intermediate) ve 24 yaşın altında olan bütün öğrenciler bu programa katılabilir.

Work and Travel için not ortalamam kaç olmalıdır?

Work and Travel programına katılmak için genel not ortalamanızın en az 4 üzerinden 2 ve üstünde olması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda son dönem derslerinizde de başarılı olmanız ve  dönem not ortalaması olarak 2 üstünde ortalamaya sahip olmanız vize için önem arz etmektedir. Nor ortalamanız ne kadar iyiyse vize açısından o derece olumlu etki yaratacaktır.

Work and Travel için hangi seviye ingilizce?

Work and Travel programına katılabilmek için en az B1 yani pre intermediate seviyede İngilizce bilmeniz gerekmektedir ancak bazı pozisyonlar için daha düşük bir seviyede İngilizcesi olan öğrencilerinde programa kabulü sağlanabilmektedir. Work and Travel programına katılımda İngilizce seviyenizi gösteren bir belge ya da yazılı sınav yapılmamaktadır. Dil seviyeniz Grand International tarafında yapılan 10 dk’lık sözl mülakat sonucu belirlenmektedir. 

Work and Travel Programında İngilizce Öğrenebilir miyim?

Öncelikle Work and Travel programı İngilizce öğrenme programı değil, geliştirme programıdır. 4 aya kadar ana dili İngilizce olan bir ülkede Amerika'lılarla ve programa katılan daha birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle iletişim halinde olduğunuz için İngilizcenizde mutlaka gelişme olacaktır. Ancak bu gelişme Amerika’ya ne kadar iyi bir alt yapı ile gittiğiniz ve ne kadar sosyal bir çevre oluşturduğunuzla orantılı şekilde olacaktır.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayarak Work and Travel'da İngilizce öğrenme adlı makalemizi okuyabilirsiniz. 

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim