İşveren Mülakatlarına Hazırlık

Amerika'da maaşlı staj programı kapsamında iş yerleşimleri genellikle önce sponsor kurum ardından ise işletme ile ya da direkt olarak seçtiğiniz işletme ile Skype ya da WhatsApp üzerinden mülakatlar ile gerçekleştirilmektedir. Bu mülakatlar sorunsuz ve başarılı bir süreç yaşayabilmeniz adına hayati derecede önemlidir.  Aynı zamanda bazı işletmeler ise CV'nize eklediğimiz Video tanıtımınızı izleyerek alımda yapabilmektedir. 

Bu başlıkta işveren ve sponsor kurumlar ile yapacak olduğunuzu mülakatlara girmeden dikkat etmeniz gereken hususlara değinilecektir. Başarılı bir mülakat geçirmeniz için bu başlık altında yapılan uyarıları dikkate almanızı rica ederiz. 

İş ve İşveren ile ilgili yapmanız gereken araştırmalar : 

 1. CV'nizde yer alan deneyimlere, tarihlere, hangi pozisyonda çalıştığınız ve kazanımlarınızın ne olduğunu planlayınız.
 2. Mutlaka Skype görüşmeniz öncesinde başvurduğunuz işin detaylarını iyice öğreniniz.
 3. Mutlaka başvurduğunuz işin bulunduğu bölgeyi ve işletmeyi iyice araştırınız.
 4. Muhtemelen ilk sorunuz “Can you please introduce us yourself” ya da “Can you please tell me about yourself” olacaktır. Lütfen ad - soyad, yaş, eğitim bilgileri, yaşadığınız yer ve bir kaç cümleyle karakteriniz hakkında kısaca bilgi veriniz.
 5. Görüşme esnasında sizden mutlaka Why do you want to do this job ? veya Why did you choose to work with us? gibi sorular ile neden bu işi ve işletmeyi seçtiğinize yönelik cevaplar vermeniz istenecektir. Bu konuda işletme hakkında, iş hakkında ve lokasyon hakkında yaptığınız araştırmalar doğrultusunda mutlaka ve mutlaka en az bir dakika konuşabileceğiniz bir konuşma planlayınız.
 6. Amerikalı işveren ve sponsorların en dikkat ettiği hususlardan biri pozitif ve güler yüzlü insanlar görmek istemeleridir. Lütfen görüşme esnasında güler yüzlü olunuz.
 7. Sadece dinleyen ve yanıtlayan taraf değil sorgulayan da olunuz. Basitte olsa işveren ya da sponsora sormak için işe, lokasyona ya da iş ve işletmeye yönelik merak ettiğiniz merak ettiğiniz konular hakkında bir kaç soru hazırlayınız.
 8. Elinizden geldiğince rahat ve kendiniz olmaya çalışınız.

Dikkat Etmeniz Gereken Teknik Konular : 

 1. Mülakata alınacağınız gün birkaç saat öncesinden Skype üzerinden bizi ya da herhangi birini arayarak görüntü ve ses kontrollerinizi yapınız.
 2. Mülakata gireceğiniz Skype adresini en az birkaç saat öncesinde ekleyiniz ve kendinizi tanıtan kısa bir mesaj atınız. Eğer adresi bulamazsanız bize bilgi veriniz.
 3. Mülakat saatinizden 2-3 dakika öncesinde mutlaka görüşeceğiniz kişiye "Hello This is Melisa Deniz from Turkey. I am ready for the interview" şekline bir mesaj atınız ve sizi aramasını bekleyiniz.
 4. Mülakata gireceğiniz ortamın sessiz olmasına, ışık ve arka planın düzgün olmasına özen gösteriniz. Kesinlikle bir kafe ya da sesli bir ortamda olmayınız ve mümkünse yalnız olunuz.
 5. Mülakata girmeden önce kılık kıyafet olarak uygun bir seçim yapınız. Bir iş görüşmesine giderken nasıl giyiniyorsanız o şekilde kamera karşısına geçiniz.
 6. Erkek adaylar lütfen saç, sakal ve bıyık olarak bakımlı bir görüntüde olunuz. Tercihen sakallarınızı kesiniz ya da bakımlı bir halde olsun.
 7. Kadın adaylar lütfen saçlarınızın toplu ve düzgün gözükmesine özen gösteriniz, görünür bir yerinizde piercing varsa çıkarınız.
 8. Eğer cep telefonunuz ile Skype görüşmesi gerçekleştirecekseniz kesinlikle telefonunuzu sabit bir yere koyunuz ve görüşme esnasında sabit kalınız. Elinizde telefon ile yürüyerek bir görüşme yapmayınız.

Eğer mülakat saatinde işvereniniz ile bağlantı kurmakta problem yaşarsanız veya herhangi bir ters durum olursa mutlaka Skype üzerinden Grand.edu adresini ekleyerek bizimle iletişim kurunuz.