Meksika'dan Work and Travel 2021 Vizesi

Bildiğiniz gibi ABD Dışişleri Bakanlığı ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu Türk öğrencilere 2021 Work and Travel için Meksika'dan vizeye başvurma imkanı tanınmıştır. Meksika'ya gelip buradaki tüm bilinmezlikleri netliğe kavuşturan iki şirketlerden biri olarak eminiz ki bir çok farklı şirketten öğrenciler ve şirketler içinde oldukça faydalı ve klavuz niteliğinde bilgiler yer almaktadır. Bu yazıdaki bazı hususlar; otel rezervasyonu, havalimanı karşılaması, vize ücreti ödenmesi gibi birçok detay sadece Grand International ve Ye-ro Yurt dışı eğitim şirketleri öğrencileri için özel olarak planlanmıştır ancak bizimle iletişim kuran tüm şirketler ve öğrencilere de şirket farkı gözetmeksizin yardımcı olabileciğimizi bildirmek isteriz. Bizimle instagram : grandyurtdisiegitim hesabı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Kesinlikle Work and Travel programına katılım isteğini ve güvenini  gösteren, Meksika'ya kadar gelip vize alma fedakarlığını ve riskini göze alan hiçbir Türk öğrencinin mağduriyet yaşamasını istemiyor ve bunu önlemek adına bu hususta kendi öğrencilerimiz için özel olarak hazırladığımız tüm çalışma ve deneyimi sizlerle paylaşıyoruz.  Meksikaya gelecek olarak tüm öğrencilere aşağıdaki yazıyı eksiksiz olarak gerekirse birkaç kez okumasını ve yazılı olan talimatları harfiyen takip etmesini rica ediyoruz. Hepinize sonsuz teşekkürler ve bol şans diliyoruz. 

Meksika'dan J1 SWT vize randevuları SADECE VE SADECE Sponsor kurumlar aracılığı ile alınabilmektedir.  Bu nedenle hiçbir öğrencinin bireysel olarak gelip vize randevusu almak şansı bulunmamaktadır. Lütfen şirketiniz ve sponsorunuzdan gerekli onayları almadan kesinlikle böyle bir girişimde bulunmayınız. Aksi halde çok ciddi bir mağduriyet yaşamanız söz konusu olacaktır. 

 

MEKSİKA’DAN SWT VİZESİNE GİRECEK OLAN ÖĞRENCİLERİN TAKİP ETMESİ GEREKEN ADIMLAR

Öncelikle bilmenizi isteriz ki Grand International olarak sorunsuz bir şekilde bu süreci atlatıp Amerika’ya varışınız için tüm alt yapı Dünya”da bir ilk olarak şirketimiz tarafından planlanmıştır. Bu belgede meksikaya varışınıza yönelik tüm planlamaları sizlerle paylaşacağız ancak bu gerçekten bizim için olağanüstü bir efor gerektiren organizasyon ve bu süreçte ufak tefek sıkıntılar yaşanabilir. Lütfen herhangi bir terslik olduğunda panik yapmayın ve bize ulaşın. Öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği için gereken tüm işlemler ve planlama yapılmıştır..

 1. Meksikadaki vize randevunuzdan en az 2 iş günü öncesinde yola çıkmanız gerekmektdir. En geç vize görüşmenizden 1 iş günü öncesinde sabah 5 te Meksikada olmanız ve çok hızlı bir şekilde parmak izi merkezine gidip parmak izi vermeniz gerkmektedir. Parmak izi merkezinin önünde sabah 6:30 gibi 100-150 mt sıra oluyor ve 14:00 a kadar açıktır. Lütfen uçak biletinizi bu doğrultuda planlayınız. Meksika’dan vize aldıktan sonra Amerika’ya gidiş biletinizi vize görüşmesinden çıktığınız gün alabilirsiniz. Vize görüşmenizin olduğu gün konsolosluk hangi gün pasaportunuzu teslim alabileceğinizi bildirmektedir. Konsoloslukta randevu onayı almadığımız ve programa bu yıl ilk kez katılacak olan öğrencilerimiz kesinlikle bizden randevunuzun onayını aldığımıza yönelik bilgi gelmeden uçak bileti almayınız. Şuan sadece daha önceki yıllarda vize almış olan ilk grup çalışmamızdaki öğrencilerin randevu onayları alınmıştır.
 2. Meksika”ya gelmeden en az 3-4 gün öncesinde aşağıdaki linke tıklayarak online vize alınız. Bordo pasaport sahibi öğrenciler 5 dakikada aşağıdaki linkte yer alan bilgileri doldurup vizesini alabilmektedir. Yeşil pasapart sahibi öğrencilerin ise konsolosluğa vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu zaman alacağı için yeşil pasaportu olan öğrencilerin acilen bordo pasaporta başvurması gerekmektedir. Her iki pasaportu da aynı anda kullanma hakkınız bulunmaktadır. Unutmayın meksikaya gelirken her iki pasaportunuzu da yanınızda getirmeniz gerekmektedir. https://www.inm.gob.mx/sae/publico/tr/solicitud.html

*** Dikkat: Link bazı bilgisayarlarda açılmıyor ve bu durumda VPN kurup daha sonra tekrar deneyiniz veya çevrenizdeki arkadaşlarınızdan linki açabilen varsa yardım alınız.

*** Dikkat: Kesinlikle online vizenizi doldururken girdiğiniz bilgilerin eksiksiz ve doğru olmasına dikkat ediniz. Türkçe karakter kullanmadan büyük harflerle formu doldurunuz. Hata yapmanız durumda ülkeye giremezsiniz. Ülkeye giriş tarihinizi doğru giriniz

*** Dikkat: Kesinlike online vizenizi çıktı alınız ve diğer belgelerinizle beraber yanınızda taşıyınız. Kesinlikle elektronik eşyalarınız ve belgelerinizi bavula koymayınız. Yanınızda bulundurunuz. 

 1. Uçağa bindikten sonra yaklaşık 14 saatlik bir yolculuktan sonra Meksikaya varacaksınız. Uçağın içi genelde soğuk olur mutlaka yanınıza kazak-hırka alınız yoksa hasta olursunuz. Kesinlikle yanınızda bol miktarda maske taşıyınız ve her 3-4 saatte bir maskenizi değiştiriniz. Uçakta size sınırdan geçerken istenecek bir form verilecektir. Bu form tek sayfa ve 3 kısımdan oluşmaktadır. Formun 1. Ve 3. Kısmını eksiksiz doldurunuz. 2 kısım official use yani sınır memuru tarafından doldurulacaktır. Bu formu kesinlikle uçakta unutmayın ve doldurduktan sonra belgelerinizin arasına koyup meksikadan çıkana kadar saklayınız.
 2. Burada sizlerin güvenli ve sağlıklı bir şekilde konaklaması için konsolosluğun 1 blok arkasında bir otel ayarladık. Uçakta dolduracağınız formda kalacağınız adres bilgisi kısmına otel bilgilerinizi yazınız. Kalacağınız otelin adı Hotel Bristol : Plaza Necaxa 17, Cuauhtémoc, 06500 México

Konaklayacağınız otelde her oda da king size iki ayrı yatak olacaktır ve her oda 2 öğrenci tarafından paylaşılacaktır. Otelin gecelik fiyatı 800 pesos yani yaklaşık 40 Dolara tekabül etmektedir. 1 dolar yaklaşık 19 pesodur. Siz gelmeden once biz otel rezervasyonunuzu yaptıracağız ve ilk aşamada hepinize 4 günlük rezervasyon yaptıracağız. Gerekirse daha sonra uzatabiliriz ancak şimdilik 4 gece 5 gün yeterli olacak gibi duruyor.  4 gün için kişi başı konaklama maliyetiniz 88 USD olacaktır. Dilerseniz odaları 4 kişide paylaşabilirsiniz. Otele geldiğinizde bunun planlamasını yaabilirsiniz.

 1. Havalimanında sınırı geçtikten ve bavullarınızı aldıktan sonra ilk defa görebileceğiniz bir uygulama bulunmaktadır. Havalimanında son çıkıştan önce herkez sıraya girmektedir ve tek tek bavullarınız açılarak içi kontrol edilmektedir. Lütfen abartılı miktarda gıda malzemesi getirmeyiniz yoksa atıyorlar. Aynı zamanda üzerinizde 10 bin doların üstünde para kesinlikle sokamazsınız.
 2. Havalimanında bavul kontrolünden çıktından sonra tamamen dışarı çıkmadan önceki salonda ilk aşamada konaklama ve ulaşım giderlerinizi karşılamak adına 100 USD para bozdurunuz. Kesinlikle daha öncesinde uçaktan çıktıktan sonraki ilk salonda bulunan tek bir dövizci var onda para bozdurmayın çünkü kuru 1 USD = 15 pesos ama bavul kontrolünden sonra çıktığınız salonlarda kur 18.5 – 19 arasında değişiyor ve şehir merkezinde de aynı kurdan para bozulmaktadır. Yani Over Charge yok.
 3. Bavul kontrolleri bittikten sonra çıktığınız salonda direklerin üzerinde numaralar bulunuyor. Bu numaraları takip edip 9 numaralı direğin karşısında bulunan taxi şirketlerinden Nueva Imegen Taxi firmasına gidip masada ödeme yaptıktan sonra otele ulaşım sağlayınız. Havalimanının önünde bulunan taksiler otele 300-350 peso’ya gelmektedir. Yerseniz 450 diyende var ancak Nueva imagen hem kurumsal, güvenli ve ucuz hem de araçları yeni ve temiz. Havalimanından taksi ile otele geliş ücreti 245 pesos (12,9 USD) bunu 3 kişi paylaşırsanız kişi başı yaklaşık 4,3 dolara ulaşımınızı sağlamış olacaksanız. Daha kalabalık bir grup olarak Meksikaya geliyorsanız 7 kişilik Suburban Minivan vip araçlarda bulunuyor. Ancak herkes oldukça büyük bavullar ile geleceği için taksiye 4 kişi sığmayacağı gibi bu araçlara da 7 kişi sığmayacaktır. 5-6 kişi olarak Suburban ile gelebilirsiniz. Suburban’lar ise hava limanından otele 370 pesos (19.5 USD) gibi bir ücretle gelmektedir. Bunu da aranızda paylaştığınızda yaklaşık yine ortalama kişi başı 3.5 – 4 USD gibi bir ücretle otele ulaşım sağlamış olacaksınız.
 4. Siz otele gelmeden önce biz her oda da iki kişi kalacak şekilde odalarınızı ayırtmış olacağız. Otelin ücretini check in yaptığınız esnada ödemeniz  gerekecektir. Otel oldukça merkezi ve güvenli bir bölgededir. Çevrede market restaurant vb bir çok işletme 100-200 mt mesafededir. Mesut Bey Meksika’da olduğu sürece size otelde karşılıyor olacaktır.

VİZE SÜRECİNE YÖNELİK BİLGİLENDİRME 

Daha önceki yıllarda vize almış olan öğrencilerimiz için yaptığımız zoom toplantılarında aldığımız vize randevu tarihleri şuanda konsolosluğa iletilmiş ve randevunuz alınmıştır ancak buradaki randevu sistemi Türkiyedekinden farklıdır. Öncelikle meksikadan vizeye girecek olan öğrencilerin kesinlikle en az vize randevusundan 2 iş günü önce Türkiye’den yola çıkması ya da en geç parmak izi vereceği gün sabah 5 te Meksikaya varmış olması gerekmektedir. Uçak bileti alırken kesinlikle Avrupa ve Amerika aktarmalı biletler almayınız. Aksi halde 14 gün karantinada kalmanız gerekmektedir. Ancak THY ile direk gelenler COVID testi ve karantina gibi uygulamalara tabi değildir. 

Konsoloslukta vize randevusuna girmeden 1 gün once CAS adı verilen başvuru merkezine gidip parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki gün ise konsoloslukta vize görüşmesine girmeniz gerekmektedir. 

Parmak izi merkezindeki randevunuz ve konsolosluktaki vize randevunuz bizim tarafımızdan vize ücretiniz meksikadaki bankalara yatırıldından sonra 24-48 saat sonra veya konsolosluktaki vize randevunuzdan 2-3 gün once konsolosluk tarafından size mail atılacaktır. Bu nedenle mailinizi yola çıkarken ve burada olduğunuz sure boyunca düzenli kontrol etmeniz gerekmektedir. Grand Online sistemine hangi mail adresiniz yazılı ise konsolosluk randevu sistemine de aynı mail adresinizi veriyor olacağız. Parmak izi merkezindeki randevu için sabah 6 da sıraya girmeniz gerekmektedir. Sabah 6:30 gibi randevu merkezinin önünde 100-150 mt sıra oluşuyor. Yani özetle 

Gün 1 : Varış – Örneğin THY ile 8:30 – Otele varış ise 11:00 - 11:30 gibi olacaktır. 

Gün 2 : CAS’ta parmak izi ve biometric vereceksiniz. Bu merkeze giderken tüm belgelerinizi yanınızda götürmeniz gerekmektedir. 

Gün 3 : Konsoloslukta vize görüşmesi 

Gün: 4 - 6 Pasaportu teslim alma ve Amerika'ya gidiş

Vize görüşmesinin ardından pasaportunuzu teslim almanız 1-3 gün arası sürmektedir.  Yani özetle vize tarihinize göre 4 ile 6  gece arası meksikada konaklamanız gerekecektir. 

Uçak bileti alırken kesinlikle esnek bilet alınız. Geliş olarak Istanbul Mexico City ve dönüş New York ya da Amerika’da hangi şehirden dönmek istiyorsanız oradan dönüş şeklinde gidiş-dönüş bilet alınız. 

Vizenizi aldıktan sonra Meksika’dan Amerika’ya gidiş uçak biletinizi meksikada vize ve pasaportunuzu teslim aldığınızda satın almanız gerekecektir. Bu nedenle mutlaka yanınızda nakit para haricinde kredi kartı getiriniz. Bilet fiyatları 150-350 USD arasındadır. 

DİĞER ÖNEMLİ UYARILAR

 1. Sizleri mümkün olduğunca gruplar halinde buraya getirmeye çalışıyoruz. Meksikadaki havalimanında indiğinizde pasaport kontrol ve bavul kontrolden çıktıktan sonra birbirinizi sakın arkada bırakmayın ve grup olarak hareket edin. Aranızdan birinin aksi bir durum yaşaması halinde diğerleri arkadaşına yardımcı olabilsin ve gerekirse bize ulaşabilsin.
 2. Havalimanında indiğinizde mutlaka biran once havalimanındaki ücretsiz WİFİ’lere bağlanarak biz eve ailenize indiğinize dair bilgi veriniz. Havalimanı içinde Gratis  --- isimli ağa ücretsiz bağlanabilirsiniz.
 3. Eğer vize randevunuzdan 2 gün önceki uçak biletinin fiyatı çok yüksekse ve 3-4 gün öncesindeki biletle arasında 300-400 USD gibi bir fiyat farkı var ise ve siz de daha erken gelebiliyorsanız bu defa maliyeti azaltmak adına 3-4 gün öncesindeki uçakla gelebilirsiniz. Çünkü burada paylaşımlı olarak konaklama ve günlük yemek masrafınızı hesapladığınızda daha az maliyetiniz olacaktır.  Otele günde 20 dolar ve yemek içinse günde 10-15 dolar yeterli olacaktır.

 

MEKSİKAYA GELİRKEN YANINIZDA GETİRMENİZ GEREKEN BELGELER

 1. Pasaport (İki pasaport kullanıyorsanız hem yeşil hem debordoyu mutlaka yanınıza alınız)
 2. DS-2019 Formu yani J1 resmi çalışma belgeniz
 3. DS-160 Vize Başvuru Formu (Üzerinde resiminizin olduğu)
 4. SEVIS ( I-901) belgesi
 5. Job Offer (Zorunlu değildir)
 6. Varsa Sponsor tarafından gönderilen diğer bazı belgeler
 7. İngilizce Öğrenci belgesi – Güncel ve ıslak imzalı
 8. Transkript (Kapalı zarfta, açılmamış, mühürlü, İNGİLİZCE). Eğer okulunuz sadece Türkçe transkript veriyorsa mutlaka yeminli tercümana tercüme ettiriniz..
 9. Kesinlikle eğer Meksika'dan vize randevu onayınız geldiyse bunun çıktısını alınız. 
 10. Kesinlikle Türkiye-Meksika ve Amerika-Türkiye uçak biletinizin çıktısını alınız. 
 11. Kesinlikle Meksika'ya giderken uçakta doldurduğunuz kağıdı ve uçak biletinizi atmayınız ve hem vize görüşmesine giderken hem de  Meksika'dan çıkışta diğer belgelerinizin yanında taşıyınız. 

 

* HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİ : Hazırlık öğrencileri, vize başvurusu sırasında  transkripti olmadığı için  okulda sınavlara katıldıklarını göstermek için ; bütün mid-term ve quiz notlarını gösteren bir not dökümü alabilir. Bu belgeyi Öğrenci İşleri’nden alabilirsiniz ve aynı şekilde transkript gibi kapalı zarfa konulmalıdır.

**SON SINIF ÖĞRENCİLERİ : Haziran ayında mezun olacak olan ya da okulu uzatan öğrenciler, vize görüşmesi esnasında konsoloslara yaz bittiğinde Türkiye'ye geri  döneceklerine ve Türkiye'de ne yapacaklarına yönelik net ve detaylı bilgi vermelidir.  Bu kapsamda örneğin çalışmayı planladığınız bir işyeri varsa, WAT programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra orada çalışacağınızı gösteren İngilizce olarak yazılmış bir referans mektubu alabilirler, okulunu uzattıysa veya stajı varsa öğretmenlerinden buna yönelik bir yazı, yüksek lisans yapacaklarsa buna yönelik belge yani özetle planlarının ne olduğuna dair destekleyici belgeler hazırlamalıdır. Bu şekilde Türkiye’ye döneceklerinin ispatını yapmış ve vize alma şanslarını ciddi bir şekilde arttırmış olurlar.

* Üniversite son sınıfta okuyan ancak haziran ayında mezun olmayacak öğrenciler, yaz sonunda okullarının devam ettiğini ispatlamaları ve okuldan durumlarını açıklayan bir yazı alabilirler.

RİSK NEDİR ? 

Meksika'dan vize alan öğrencilerin konuyla ilgili hiçbir fikri olmaksızın yorum yapan bazı kişilerin söyleminin aksine,  Türkiye'de vize reddi alma riski ile aynıdır. Bu organizasyon State Department ve Meksika Başkonsolosluğunun özel çalışması sonucu geröekleştirilmektedir. Yani Türkiye'de bulunan şirketlerin kafasına göre yapılan bir çalışma değildir. Meksika Başkonsolosluğunun nereden ve neden geldiğiniz hakkında bilgisi bulunmaktadır. 

Meksika'dan vize alacak olan öğrenciler bilmelidir ki vize reddi almaları durumunda Türkiye'den vize reddi almış olmaya ek olarak; Türkiye-Meksika gidiş dönüş uçak biletleri (yaklaşık 700-1000 USD) ve Meksikadaki konaklama ve yeme-işme masrafları (125-250 USD) olmak üzere yaklaşık 900-1250 USD arası bir tutarı riske atmakta ve bunu kabul ederek kendi gelmektedir. Bu hususta hiçbir sorumluluk kurumumuza ait değildir ve kabul eden tüm öğrenciler bu riski kendi rızalı ile göze alıp gelmektedir. 

YOLA ÇIKMADAN VE AMERİKAYA GİTMEDEN ÖNCE KESİNLİKLE OKUMANIZ GEREKEN BİLGİLER 

Lütfen aşağıdaki linklerde size sunulan bilgilendirmeleri mutlaka dikkatli ve detaylı bir şekilde okuyunuz yoksa kesinlikle ciddi mağduriyetler yaşayabilirsiniz. 

 

Faydalı Bilgiler : https://grandedu.net/work-and-travel/faydali-bilgiler

SEVIS : https://grandedu.net/work-and-travel/sevis-nedir

Aylık Check In : https://grandedu.net/work-and-travel/aylik-checkin

I-94 Formu : https://grandedu.net/work-and-travel/i-94-formu-nedir

Sosyal Güvenlik Numarası : https://grandedu.net/work-and-travel/sosyal-guvenlik-numarasi-nedir

Sigorta : https://grandedu.net/work-and-travel/saglik-sigortasi