Sevis Nedir?

SEVIS “Studentand Exchange Visitor Information System” yani Öğrenci ve değişim programları ile ABD’ye gelen ziyaretçilerin bilgilerini kayıt altına alan ve ABD’deki hareketlerini takip eden bir sistemdir.DS 2019 Formunuzun sağ üst köşesinde ‘N00 ‘ ile başlayan numara SEVIS ID numaranızdır.

Konsolosluk görüşmesine gitmeden önce Sponsor kuruluş tarafından DS 2019 formunuz basılıp SEVIS numaranız belirlenir ve vize görüşmenizden önce ödemeside gerçekleşir. Vize başvuru evrakları arasında ‘ Sevis Ödendi’ evrağıda bulunmaktadır. Workand Travel için Sevis bedeli 35 $ ‘dır. Bu belgeyi Amerikaya girerken yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

SEVİS AKTİVASYONU ÖNEMİ

SEVIS aktivasyonunuzu DS-2019 başlangıç tarihinizden sonraki ilk 2 gün içinde ya da Amerika indikten 2 gün içerisinde mutlaka aktif hale getirmelisiniz. Bu süreye dikkat etmeniz gerekmektedir  çünkü SEVIS numaranızı  aktive etmediğiniz takdirde bir sonraki adım olan Sosyal güvenlik  numarasını alamazsınız ve resmi bir çalışan olarak görünemezsiniz. Bunun akabinde sponsor kuruluş tarafından programınız ve vizeniz terminate edilebilir.

SEVİS AKTİVASYONU NASIL GERÇEKLEŞİR?

Sevis aktivasyon işleminizi sponsorun web sitesinden veya sponsor kuruluşun size mail olarak gönderdiği Link üzerinde gerekli bütün bilgileri eksiksiz doldurup submit etmeniz gerekmektedir. Bu noktada sizden talep edilen bilgileri tam anlamıyla eksiksiz olarak bildirmelisiniz aksi takdirde bu işlemi tekrar ve tekrar yapmanız ve tamamlanmadığı sürece sosyal güvenlik numarasına başvuru yapamıyor olacaksınız ki bu da çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir.