Work and Travel'da Çalışma Saatleri ve Ücretler Nasıldır ?

Work and Travel programı kapsamında otel, restaurant, eğlence parkı, mağaza, süper market ve özel site havuzlarında cankurtaranlık vb. gibi sezonluk işletme tiplerinde haftalık ortalama olarak full-time yani 32-40 saat çalışma garantisi sunulmaktadır. Bu kapsamda Work and Travel öğrencilerinin elde edeceğiniz gelir Türkiye'de olduğu gibi aylık maaş şeklinde değil saatlik ücret şeklinde hesaplanmaktadır.

Her ne kadar haftalık ortalama 32-40 saat çalışma garantisi ile bir işe kabul edilmiş olsanız da işe ilk başladığınız bir kaç haftalık alışma ve training sürecinde ya da tam olarak sezon başlayana kadar 32-40 saatin altında çalıştığınız haftalar da olabilmektedir ancak genellikle Temmuz ve Ağustos aylarında sezonun en yoğun olduğu haftalar süresince neredeyse her işletmede 32-40 saatin üzerinde çalışmanız ve fazla mesai almanız mümkündür. Bu kasamda sezonluk işlerde çalıştığınız göz önüne alındığında bazı haftalarınız çok yoğun bazı haftalar ise kısmen daha sakin geçecektir ancak ortalamaya bakıldığında çalışma saatlerinin 40'ın üzerinde olduğu gözlemlenmektedir.

Haftalık çalışma saati olarak 40 saat üzerindeki çalışmanıza fazla mesai denilmektedir ve bir çok işletmede fazla mesai ücreti normal saatlik ücretin 1,5 katı şeklinde ödenmektedir yani örneğin saatlik 12 USD gibi bir ücrete çalışıyorsanız 40 saatin üstündeki çalışmanız için işletme size saatlik 18 USD şeklinde bir ücret ödemektedir. Tabi ki bütün işletmeler fazla mesai ücretini 1,5 katı şeklinde ödemeyebilir ve bu durum iş sözleşmeniz de belirtilmektedir. Yani saatlik aynı ücretle fazla mesai yapmanız da ihtimaller arasındadır. Work and Travel programında cankurtaranlık dışındaki bir çok işte ek mesai olarak kaç saat çalışabileceğiniz herhangi bir garantisi verilemez.

Work and Travel işlerinde gün içerisindeki çalışma saatleri tamamen işletmenize ve iş tipine bağlıdır ancak gece 23:00' ı geçmemek kaydıyla gün içerisinde kaç saat ya da ne kadar çalışabileceğinizin herhangi bir sınırı yoktur.

Amerika'da saatlik çalışma ücretleri çalışacağınız eyalete ve iş tipine göre değişiklik göstermektedir ancak min saatlik ücretler $7,25'den başlayıp $15,00'a kadar değişiklik göstermektedir. Grand International tarafında sizlere sunulacak işler saatlik ücret açısından bir ön elemeden geçmekte ve 2021 yılı için saatlik minimum $9.00 ve üzerindeki işlere yerleşim sağlanmaktadır. Bu kapsamda Grand International öğrencilerinin work and travel programında ne kadar kazanabileceği ve programa katılan öğrencilerimizin mutlu olabileceği rakamları kazanmasına dikkat edilmektedir.

Sonuç olarak Work and Travel kapsamında Grand International tarafından sunulan cankurtaranlık dışındaki bütün işlerde saatlik minimum $9,00 kazanç ve haftalık 32-40 saatlik bir çalışma garantisi sunulmaktadır. Cankurtaranlık işlerimizde ise genellikle Amerika'nın büyük metropol şehirlerinde çalışma imkanı sunulmakta ve gideceğiniz lokasyona göre haftalık minimum 50-60 saat çalışma garantisi sunulmaktadır.