Amerika’da Maaşlı Staj Nedir?

Amerikada maaşlı staj yani Internship Trainee programı Department of State tarafından yetkilendirilmiş sponsorlar aracılığı ile J1 değişimli ziyaretçi vizesi alınarak organize edilen bir profesyonel kariyer ve kültürel değişim programıdır.

Bu programa hali hazırda eğitim hayatlarına devam eden üniversite öğrencileri, mezunlar ve eğitim seviyesine bakılmaksızın programa katılacağı alanda (Turizm-Otelcilik, Gastronomi, lojistik, işletme vb.) çalışma hayatında 5 yıllık deneyimi olan profesyoneller 6-12-18 ay süre ile katılım sağlayabilmektedir.

Eğitim almakta olan öğrenciler, yeni mezunlar ve mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş olan adayların katılacağı staj programı “Internship” olarak adlandırılır. Programa başlangıç tarihi baz alınarak üniversite mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçen ya da mezun olması beraberinde programa katılacağı alanda en az 1 yıllık iş deneyimi bulunan veya üniversite okumamış (lise mezunu) ancak katılacağı alanda 5 yıllık mesleki deneyimi olan adayların başvuracakları staj programı ise “Trainee” olarak adlandırılır.

J1 Maaşlı Staj programı sayesinde kariyerinizde büyük bir adım atabilir, sektörel ve profesyonel anlamda kendinizi geliştirebilir, dil, karakter, kültür vizyon olarak harika bir deneyim elde edip Türkiye'ye döndüğünüzde kariyerinize prestijli ve kaliteli işletmelerde devam edebilirsiniz. Ayrıca kazanacağınız para ile Amerika'daki yaşam masraflarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Amerika'da Maaşlı Staj Katılım Şartları

Amerika'da maaşlı staj programına katılım için program sponsorları ve Department of State tarafından adayların sahip olması gereken kriterler bulunmaktadır. Maaşlı Staj USA programına katılım için adaylarda aranan başlıca kriterler aşağıdaki şekildedir:

  • 18 – 35 yaşları arasında olmak.
  • J1 maaşlı staj programına katılacağı alana göre en az intermediate (Orta) - Native (Akıcı) seviyesinde İngilizce bilgisine sahip olmak..
  • 2 ya da 4 yıllık üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğrenci ya da mezun olmak. Mezuniyetinin üzerinden 12 ay ve üzeri zaman geçmiş ise aynı zamanda en az 1 yıllık mesleki deneyime sahip olmak
  • Eğer lise mevzunu iseniz 5 yıllık (60 ay) mesleki deneyime sahip olmak.

J1 maaşlı staj kapsamında stajyer olarak Amerika'ya gidebilmek için katılımcıların staj yapacakları bölümle ilgili bir alanda üniversite eğitimi alıyor/almış olması ya da eğitim seviyesine bakılmaksızın staj yapacağı pozisyonda 5 yıllık mesleki deneyimi bulunması gerekmektedir.

İlgili bölümlerde üniversite eğitimi almakta olan ya da bu bölümlerden mezuniyetinin üzerinden henüz 1 yıl geçmeden programı başlayan adaylar Intern;

İlgili bölümlerden mezuniyetinin ardından en az bir yıl ve üzeri zaman geçmiş olan ya da ilgili alanlarda üniversite eğitimi almamış ancak sektörel olarak 5 yıl ve üzerinde deneyimi bulunan adaylar ise Trainee Statüsünde programa katılım sağlamaktadır.

Maaşlı staj programına, Intern veya Trainee olarak katılmanın çalışılan pozisyon, kazanç ve programa katılım süresi olarak Turizm- Otelcilik alanında hiçbir farkı bulunmamaktadır. Katılan adayın niteliği doğrultusunda statü belirlenip her ikisi içinde aynı işlemler ve program organize edilmektedir. Ancak Turizm, Otelcilik ve Gastronomi dışındaki alanlarda programa katılan adayların Trainee olması durumunda 18 aya kadar çalışma imkanı bulunmaktadır.

Başvuru Tarihleri

Intership - Maaşlı staj usa programı yılın her döneminde katlım sağlayabileceğiniz bir programdır. Grand International olarak Turizm, Otelcilik ve Gastronomi alanında yılın her ayında iş yerleşimlerimiz devam etmekte iken bunun dışındaki alanlarda profile göre iş başvuruları yapılmaktadır. Amerika'da staj programı kapsamında programa kayıt olup gereken belgeleri tarafımıza ulaştırmanız ardından sistemimiz üzerinden iş başvuruları yapmaya başlayabilirsiniz ancak Turizm-Aşçılık dışındaki alanlarda iş seçimi yapma şansınız pek olmayacaktır. Bu kapsamda alanınıza göre tarafımızdan işletmelere CV'niz sunulmakta ve ilgilenen işletme ile mülakatlarınız ayarlanmaktadır. Ancan Turizm Otelcilik alanında Amerika'nın 30'dan fazla eyaletinde 150'den fazla işletmede iş alternatifimiz bulunmaktadır. 

İş yerleşimi programa başvuru tarihinizden sonra 2 - 6 ay arasında sürecek bir süreçtir. Internship programı 6 ,12 ve 18 ay katılım sağlayacağınız bir programdır. Turizm, Otelcilik ve Gastronomi staj programının süresi maksimum 12 aydır. Turizm otelcilik dışındaki alanlarda ise programa intern olarak katılım sağlıyorsanız program süreniz yine en fazla 12 ay olabilmektedir ancak Trainee ya da Management Trainee olarak programa katılım sağlıyorsanız program süreniz 18 aya kadar uzatılabilemektedir. 

İş Türleri

J1 Amerika'da maaşlı staj programına bir çok farklı sektörde ve alanda katılma imkanınız bulunmaktadır ancak Grand International tarafından yılın her ayında Turizm, Otelcilik, Gastronomi, Pastacılık alanlarında programa katılmak isteyen adaylara iş yerleşimi sağlanabilmektedir.

Turizm otelcilikte Food and Beverage (Yiyecek-içecek servisi, Aşçılık ve Mutfak sanatları, Resepsiyon ve Ön buro alanında Shereton, Ritz-Carlton, Hilton, Hyatt Regency, JW Marriott ve daha birçok 4 ve 5 yıldızlı otelde uygun pozisyonlar bulunmaktadır.

Turizm, otelcilik ve Gastronomi sektörleri dışında;

  • İşletme, Pazarlama
  • Mühendislik
  • Lojistik ( Amerikada Lojistik stajı için yıl içinde sürekli pozisyon açılmaktadır.)
  • Uluslarası Ticaret
  • Reklamcılık
  • Muhasebe ve Finans

alanında çok sınırlı sayıda pozisyon açılmakta ve bu alanda programa katılmak isteyen adayların öncelikle bizi arayarak uygun pozisyon olup olmadığı teyit etmesi ya da bu alanlarda staj imkanı için bekleme listesine alınması gerekmektedir. Bu kapsamda ileri derecede İngilizceniz olması gerekmektedir.

Maaşlı Staj Programında Kazanç