Work and Travel SSN Nedir

Social Security Number kısa adıyla SSN - Sosyal güvenlik numarası anlamındadır. Sosyal güvenlik numarasını, Türkiye'deki TC kimlik numaranıza benzer bir numara gibi düşünebilirsiniz.Amerika'da aldığınız SSN   numarasını  ömür boyu kullanabileceksiniz , bir daha Amerika'ya gitmeyecek olsanız dahi sadece size ait olacak bir numaradır. Bu program kapsamında kazanacağınız en önemli kazanımlardan biri bu numara olacaktır.

Work and travel programı için de çok fazla önem taşımaktadır. Sosyal güvenlik numarası başvurusu yapmadan yasal bir çalışan olamazsınız, Çalışacağınız işyerinin  Sosyal Güvenlik Numaranızı alana kadar size maaş ödese dahi bunu nakite çevirmek için bu numaraya ihtiyacınız olacaktır.

Sosyal Güvenlik Numarası Nasıl Alınır?

Örnek SSN - Sosyal Güvenlik Kartı

ABD’ye vardıktan sonra  SEVIS aktivasyonu işlemi yapmanız gerekmektedir. Sevis aktivasyonu işlemi yapılmadan SSN başvurusu yapılamaz. Bu yüzden Amerika’ya girer girmez 2 gün içerisinde SEVIS aktivasyonunuzu gerçekleştirmeniz ve sponsordan başarılı bir şekilde aktivasyonun gerçekleştiğine yönelik onay almanız gerekmektedir. SEVIS’iniz siz check in yaptıktan bir hafta sonra aktive olacaktır yani bu süreden bir hafta sonra sosyal güvenlik numarası başvurusu yapmaya gidebilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası başvurunuza gitmeden önce mutlaka sponsor kuruluş ile irtibata geçip onay alınız.

SEVISaktivasyonu işlemi yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Ofisi’ne gidilerek SSN başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik kartı başvurusunda bulanabilmemiz için aşağıdaki evraklarla beraber en yakın olan Sosyal Güvenlik kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

Work and Travel SSN Örnekleri
  • Sosyal Güvenlik Başvuru Formu (ofisten alıp doldurabilirsiniz)
  • Workand Travel acentenizin veya Sponsor kuruluşun Sosyal Güvenlik Kurumuna hitaben yazdığı yazı
  • DS-2019 formunuz
  • Pasaportunuz
  • I-94 formu çıktınız
  • JobOffer – iş sözleşmeniz

Size Yakın Sosyal Güvenlik ofisini bulabileceğiniz adresler aşağıdadır.  

  • www.ssa.gov web sitesini ziyaret edebilir,
  • 1-800-772-1213 (ücretsiz) nolu telefonu arayabilir,

Sosyal güvenlik numaranız, başvurunuzdan sonra 1- 4 hafta  içinde posta yoluyla belirlediğiniz adrese  gönderilir. Kart için başvurduğunuzda, çalışabilmeniz için geçici sertifika (SSA-5028) istelemelisiniz. Geçici sertifikada numara yoktur ama sosyal güvenlik kartı başvurunuzu belirtilmektedir.  Aldığınız bu sertifika  çalışabileceğinize  dair kanıt amaçlıdır. Bunu aldıktan sonra işvereninize iletiniz. Başvurunuzdan 4 Hafta sonrasında kartınız gelmezse eğer  1-800-772-1213 nolu sosyal güvenlik kurumunu arayabilir  başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim