Work and Travel programına katılan adayların belgelerini, bu belgelerin önemini ve ne olduklarını bilmesi gerekmektedir. Bu belgeleri gerek program esnasında ihtiyaç duyduğunuzda gerekse vize mülakatına gittiğinizde vize memurları tarafından size sorulacaktır. Work and Travel programı kapsamında en önemli belgeleriniz aşağıdaki şekilde olacaktır.

Pasaport : ABD’ye girişinizden sonra pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda acilen polise durumu bildiriniz ve size en yakın Türk konsolosluğundan yeni bir pasaport başvurusunda bulunup geçici pasaport alınız.

DS-2019 (J1) : Bu belge en az pasaportunuz kadar önemli olan, değişimli ziyaretçi olarak Amerikan vizesi almanıza ve Amerika’da çalışmanıza olanak sağlayan belgedir. Vize alsanız dahi J1 belgeniz yanınızda olmadan ABD’ye giriş yapamazsınız. Yani bu belge olmadan vizenizin herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu belge üzerinde kişilik bilgileriniz, işveren bilgileriniz ve çalışma tarih aralığınız, sponsor bilgileriniz ve SEVIS ID’niz gibi detaylar yer almaktadır

Job Offer – İş sözleşmesi : İşe yerleştikten sonra işveren ile aranızda imzaladığınız, işyeri, çalışma koşulları, konaklama detayları gibi her türlü bilginin yer aldığı sözleşmedir.

SEVIS – I901 : ABD öğrenci takip sistemine dahil olduğunuz ve ödemesini gerçekleştirdiğiniz nitelikte bir belgedir.

I – 94 : Amerika’ya girişiniz esnasında sınır polisi tarafından giriş şeklinizi ispatlayan nitelikte bir belgedir. Amerika’ya girişinizden birkaç gün sonra sistemde aktif olur ve görüntülenir. Bu belge olmadan SSN başvurusunda bulunamazsınız.

Program Kabul Mektubu ve SSN Office mektubu: ABD dış işleri ve sponsor kuruluş tarafından yazılmış olan ve programa kabulünüzü gösteren mektuplardır.

Sigorta Kartı ve ID Card

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim