POLONYA'DA ÜNİVERSİTE


Orta Avrupa’nın en gözde ülkesi olan Polonya, çeşitli alanlarda 2000’li yıllara damgasını vurmaya devam etmektedir. 2004 yılında AB üyesi olan Polonya, 40 milyona yakın genç nüfusu ve %3.5 büyüme oranı ile çok hızla gelişen bir ülke konumundadır. Kişi başı düşen gayri safi milli geliri $25.665 olan Polonya’nın en hızlı büyüdüğü sektörlerin başında inşaat, teknoloji, ticaret, danışmanlık hizmeti ve mali hizmetler gelmektedir. Türkiye ve Polonya arasında tarihten gelen dostluk ilişkileri büyük bir ticaret ve turizm işbirliğine dönüşmüştür. Polonya ile 2015 yılında ikili ticaret hacmimizde ihracatımız 2.330 milyar dolara, ithalatımız 2.978 milyar dolara ulaşmış, total olarak dış ticaret hacmimiz Polonya ile 5.308 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında ülkemizde seyahat eden Polonyalıların sayısı 500.779 olarak kaydedilmiştir.

Polonya'da Universite Okumak

Polonya Üniversitesi’nin eğitim sisteminde 650 yıllık profesyonel altyapı bulunmaktadır. Polonyalı sanatçılar ve bilim adamları bugüne kadar 10 farklı Nobel Ödülü almaya hak kazanmışlardır. Polonya akademik eğitim dünyası, 14. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Jagiellonian Üniversitesi merkez Avrupa’nın en eski 2. Üniversitesi olup 1364 yılında kurulmuştur. Polonya Avrupa Birliği’nin diğer üyeleri gibi Bologna sürecine dahil olmuş ve ECTS (European Credit Transfer System) sistemi ile yüksek öğrenimini dizayn etmiştir.

Son yıllarda yurt dışı eğitimine olan ilginin artması ve döviz kurunun da yükselmesi ile Polonya üniversiteleri daha çok tercih edilmiştir. Bunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Polonya Üniversitelerinden AB Mavi Diploması

Polonya 2004 yılında AB üyesi olduktan sonra 28 Avrupa Birliği ülkesinde geçerli olan Mavi diploma vermektedir.

Ekonomik Eğitim

13. yüzyılda kurulmuş köklü üniversiteleri olan Polonya’da kaliteli eğitim sunulmaktadır. Bu kadar köklü olan ve kaliteli eğitim sunan Polonya üniversitelerinde yıllık €2000 ile €4000 arasında değişen harç ücretleri ile sizler de okuyabilirsiniz. Bu ekonomik durum Avrupa’nın sosyal devlet anlayışından kaynaklanmaktadır.

Makul Yaşam Koşulları

Polonya AB üye ülkesi olmasına karşın, ülkede hala kendi para birimi olan “Zloty” kullanılmaktadır. Zloty’nin TL karşısında kur değerinin daha düşük olması ve sosyal hayatın ucuz olması Polonya’yı tam bir öğrenci ülkesi haline getirmektedir.

Uygulamalı Eğitim Sistemi

Polonya Üniversiteleri gerek teknik okullarda, gerekse sosyal bilimlerde uygulamış olduğu “business İnkubator”  sistemi ile girişimci öğrencilere henüz öğrenciyken kendi projelerini uygulama şansı tanımaktadır. İş dünyası ile akademik dünyayı bir araya getiren bir eğitim sistemine sahip olan Polonya’da staj imkanları da sunulmaktadır.

Birden fazla Yabancı Dil imkanı

Ülkenin anadili “Lehçe” olmasına karşın, İngilizce dilinde eğitim veren onlarca Üniversite bulunmaktadır.İngilizce dilinde eğitim alan bir öğrencinin 4 yıl boyunca Polonya’da , aynı zamanda Lehçe öğrenme fırsatını da beraberinde getirmektedir.

İş bağlantısı (Networking)

Farklı milletlerden birçok öğrenci ile paylaşacağınız sınıf ortamının gelecekte size önemli bir iş portföyü sunacağını unutmamak gerekir. Küreselleşen bir dünyada sahip olduğunuz güçlü bağlantılarınız size her zaman birkaç adım öteye taşıyacaktır.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim