SEVIS “Student Exchange Visitor Information System” yani Öğrenci ve değişimli ziyaretçi(J1) programları ile ABD’ye gelen katılımcıların bilgilerini kayıt altına alan ve ABD’deki hareketlerini takip eden bir sistemdir. DS 2019 Formunuzun sağ üst köşesinde ‘N00 ‘ ile başlayan numara SEVIS ID numaranızdır.

Vize görüşmesine gitmeden önce Sponsor kuruluş tarafından DS 2019 formunuz basılıp SEVIS numaranız belirlenir ve vize görüşmenizden önce $35 zorunlu ödemesi tarafımızdan gerçekleştirilir. Vize başvuru evrakları arasında ‘ Sevis Ödendi’ (I-901) bulunmaktadır. Work and Travel için Sevis bedeli 35 $ ‘dır. Bu belgeyi  vize görüşmesine, Amerika'ya ve Amerika içindeki seyahatlerinizde yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Teslim alındıktan sonra Work and Travel programı katılımcıları için pasaport gibi programın ayrılmaz bir parçasıdır. 

SEVIS AKTİVASYONU ÖNEMİ

SEVIS aktivasyonunuzu DS-2019 başlangıç tarihinizden sonraki ilk 2 gün içinde ya da Amerika'ya indikten sonraki 2 gün içerisinde mutlaka gerçekleştirerek programınızı ve vizenizi aktive etmeniz gerekmektedir. Bu süreye dikkat etmeniz hayati derecede önemlidir çünkü SEVIS numaranızı  aktive etmediğiniz takdirde bir sonraki adım olan Sosyal güvenlik  numarasını alamazsınız ve resmi bir çalışan olarak görünemezsiniz. Bunun akabinde sponsor kuruluş tarafından programınız ve vizeniz terminate edilebilir ve bu da vizenizin iptal edilmesi anlamına gelmektedir.

SEVİS AKTİVASYONU NASIL GERÇEKLEŞİR?

Sevis aktivasyon işleminizi programa katıldığınız sponsora göre Sponsorun sistemi üzerinden veya sponsor kuruluşun size mail olarak gönderdiği Link üzerinden talep edilen tüm bilgileri eksiksiz doldurup submit ederek gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada sizden talep edilen bilgileri tam anlamıyla eksiksiz olarak bildirmelisiniz aksi takdirde bu işlemi tekrar-tekrar yapmanız gerekebilir.  Bu işlemi başarılı bir şekilde yapmadığınız taktirde sosyal güvenlik numarasına başvuru yapamıyor olacaksınız ki bu da çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza, banka hesabı açamamanıza, ödeme alamamanıza ve belli bir süre sonra çalışamamanıza neden olabilir.

INTRAX öğrencileri : Online sisteminizde yapılması gerekenler alanında karşınıza çıkacaktır, Arrival Check-in işleminizi sadece Intrax online hesabınıza giriş yapıp gerçekleştirebilirsiniz.

WISE öğrencileri : WISE Online sisteminizde bulunan VALIDATION alanından yapabilirsiniz. SEVIS Check in işlemini bu videoyu izleyerek yapabilirsiniz. https://screencast-o-matic.com/watch/crnbrkSHBr

ERDT öğrencileri : ERDT Web sitesinde bulunan SEVIS 1 alanında arrival check in ve SEVIS 2 alanında aylık check in işleminizi yapabilirsiniz. Link: https://erdtworkandtravel.org/validate-sevis 

DGE öğrencileri : http://www.dynamicglobalexchange.com/login web sitesinden yapmanız gerekmektedir. Kullanıcı adınız mail adresinizdir ve şifre ise dgeusa  şeklindedir. 

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim