ALMANYA’DA DİL EĞİTİMİ ALMAK

Günümüzde iş ve sosyal hayatımız için tek yabancı dil bilmek yeterli değildir. İyi bir kariyere sahip olabilmek için ikinci bir dil öğrenmek şarttır. Bu açıdan dünya üzerinde en çok kullanılan dillerden biri olan Almanca’yı öğrenmek sizi kariyerinizde ön sıralara taşıyacaktır.

Almanya’da Dil Eğitimi

Almanca akademi, iş, medya, sanat gibi birçok alanda aranılan bir dildir. Avrupa’da en fazla konuşulan dillerin başında gelmektedir. Bu sebeple yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından Almanya çok fazla talep görmektedir. Almanya’nın Türkiye’ye yakınlığı, Türkiye-Almanya arasındaki ticari ve kültürel ilişkiler, eğitim ve yaşam masraflarının diğer Avrupa ülkelerine göre uygun olması gibi birçok sebep Almanya’nın öğrenciler tarafından tercih edilmesini sağlamaktadır. Almanya’da dil kursu için birçok farklı şehir seçeneği olmakla birlikte en çok tercih edilen yerler; Berlin, Frankfurt, Münih, Köln ve Berlin’dir. Bu şehirlerde ihtiyaçlarınıza göre çok çeşitli kurs tipleri bulabileceğiniz gibi, dil pratiği yapma şansınız da çok yüksektir. Hem tarihi dokusu hem modern yapısıyla büyüleyen Almanya’da kaliteli okullarında Almanca’yı öğrenebilir, ülkenin çeşitli noktalarına seyahatler yapabilir ve kişisel gelişiminize katkı sağlayabilirsiniz.

Almanya'da Dil Okulu

Almanya’da Dil Kursu Çeşitleri

Almanca öğrenmek isteyenlerin en sık tercih ettikleri programlar; genel Almanca, yoğun Almanca, iş hayatı için Almanca, TesDaf sınavlarına hazırlık programları, Almaca+staj programları ve Almanca üniversite hazırlık dil programları şeklinde sıralanabilir. Buradaki önemli nokta Almanca dil eğitimini hangi amaçla almak istediğinizdir. Almanya’da üniversitelerin büyük bir kısmında yıllık ücret yoktur, var olanlarda ise 500 euro civarındadır. Bu sebeple Almanca dil eğitimi almak isteyenlerin amacı daha çok sonrasında Almanya’da üniversite eğitimine devam etmektir.

Almanya’da Konaklama Seçenekleri

Almanya’da konaklama seçenekleri ve ücretleri bulunduğunuz şehre göre değişmektedir. Genel olarak Almanca dil eğitimi için giden öğrenciler aile yanı konaklama ve yurt seçeneklerini tercih etmektedirler. Öğrenci yurtları hem dil pratiği yapmak hem de maliyet açısından öğrenciler için idealdir. Yurt ücretleri şehre, odanızın tek kişilik mi paylaşımlı mı olduğuna ya da yurt olanaklarına bağlı olarak değişmekle birlikte aylık 250 euro civarındadır. Kahvaltı ve akşam yemeğinin dahil olduğu ve genellikle tek kişilik odalarda konaklama imkanı sunan aile yanı seçeneğinin ücretleri ise aylık 350-600 euro arasında değişmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya’da sadece dil eğitimi alacak öğrencilerin başvurması gereken vize türü Sprachkursvisum’dur. Bu vize türü için gerekli en temel iki belge Almanya’daki dil okulunuzdan alacağınız kayıt belgesi ve Almanya’da kalacağınız süre boyunca masraflarınızın karşılanacağına dair banka hesap dökümü belgesidir. Bu vize türü 9 aylık verilmektedir. Gerekli diğer belgeler; pasaport, başvuru formu, 3 adet biyometrik fotoğraf, seyahat sigortası, uçak bileti rezervasyonu, CV, sabıka kaydı, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, niyet mektubu.

Almanya’da Yaşamak

Almanya'da Hayat

Almanya Türkiye’den dil eğitimi amacıyla giden öğrenciler için yaşaması en kolay ülkelerden biridir. Almanya dil eğitimi için gelen öğrencilere çalışma izni vermese de ülkede yaşam giderleri diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha düşük olduğu için maliyet açısında öğrenciler problem yaşamaz. Bir öğrencinin aylık masrafları maksimum 600 euro olmaktadır. Ayrıca Almanya’da eğitim çok ucuzdur. Bu sebeple Almanya’ya dil okuluna gelen öğrencilerin genellikle ilk amacı dil okulundan sonra bir üniversiteye kayıt yaptırmaktır. Ülkede ulaşım ağları çok gelişmiştir. Bütün şehirlerde ve şehirlerarası yolculuklarda bütün ulaşım şekillerini bulabilirsiniz. Ulaşım ücretleri günlük 2.20-2.60 euro civarında değişmektedir. Ancak öğrenciler için özel kartlar vardır ve bu şekilde aylık ulaşım 70 euro olmaktadır. Bunun dışında tren biletlerini indirimli kullanabilmeniz için Bahncard 50 seçeneği mevcuttur. Aylık 120 euro ödeyip sahip olunan bu bilet sayesinde tüm tren biletleri %50 indirimli hale gelmektedir. Ülkede pahalı olmayan bir restaurantta yemek ortalama 10 euro civarındadır, McDonalds ve benzeri restaurantlarda menüler 7 euro civarındadır. Marketlerde son derece uygun fiyatlara aradığınız her ürünü bulabilirsiniz. Almanya’da keyifli zaman geçirmek için de yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Öncelikle tarihi açıdan Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Almanya’da Neuschwanstein Castle’dan Brandenburg Gate’e kadar gezilmesi gereken çok fazla yer bulunmaktadır. Ülkenin hemen hemen her şehrinde festivaller ve etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca nerede olursanız olun bir bisiklet kiralayıp şehrinizin doğal güzelliklerini keşfetmek isteyeceksiniz.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim