Work and Study Programına Katılabileceğiniz Ülkeler

Yurt dışında eğitim alırken öğrencilere aynı zamanda çalışma imkanı sunan programlara “Work and Study” denir. Work and Study programı İrlanda, Avustralya, Kanada, Malta ve Dubai'de mevcuttur. Detaylı bilgi için tercih ettiğiniz ülkeyi seçiniz.

Work and Study Nedir?

Yurt dışında eğitim almak isteyenler, dil eğitimi alırken çalışma izni veren ülkeleri daha çok tercih eder. Öğrencilerin eğitim alırken part time ya da full time çalışmasına olanak sağlayan programlara "Work and Study" denir.

Bu program tüm ülkelerde organize edilen bir program değildir. Sadece belli ülkelerde belirli bir süre eğitim almak şartıyla çalışma imkanı sunulmaktadır. Work and study programına katılmak için adayların 18 yaş sınırı üstü olması gerekmektedir. Bunun dışında başka bir gereksinim yoktur ancak vize açısında her birey kendi profiline göre değerlendirilir.

Bu programın hangi ülkelerde var olduğunu ve nasıl uygulandığını öğrenmek için yukarıdaki ülke linklerine tıklayabilirsiniz.

Work and Study İrlanda

İrlanda, İngilizce konuşulan, hoşgörülü ve sakin bir yaşam tarzına sahip bir ülkedir. Öğrencilerin Work and Study için tercih ettiği ilk ülkedir. Türkiye'ye yakın olması ve saat dilimi farkının az olması bir diğer tercih edilme sebeplerindendir.

İrlanda Work and Study programına katılabilmek için minimum 25 hafta üzeri bir dil eğitimine kayıt olmanız gerekir. Haftada 15 saat ders alırsanız, 25 hafta boyunca part time çalışabilirsiniz. Bu kapsamda hafta 20 saat yasal olarak çalışabilirsiniz.

Eğitim bittikten sonra ülkede daha fazla gezmek veya tam zamanlı çalışmak için 2 ay daha kalabilirsiniz. Yani irlanda'da toplan 8 ay hem dil eğitimi alıp hem de çalışırsınız. Eğitiminiz bittikten sonra iki defa daha 8 ay + 8 ay olarak program yenilenebilir. Toplamda Work and Study programı kapsamında 24 aya kadar İrlanda'da eğitim alınabilir.

Aynı zamanda semester tatili ve yaz tatili dönemlerinde ise tam zamanlı olarak çalışma hakkınız bulunur. Okula devam zorunluluğunuz vardır ve işiniz eğitiminize engel olmamak zorundadır.

Work and Study Avustralya

Avustralya, Türkiye'ye uzak olmasına rağmen eğitim ve yaşam kalitesi yüksek, gelir düzeyi yüksek ve doğası muazzam bir ülkedir. Bütün bunlar göz önüne alındığında yurt dışında eğitim almak için en iyi tercihlerden biridir. Öğrenciler eğitimlerini 13 hafta ve üzeri yapması durumunda Work and Study yapabilir.

Dil eğitimi programlarında 12 hafta ve altı eğitim alacak öğrencilerin çalışma izni yoktur. 13 hafta ve üzeri tam zamanlı bir dil eğiti programına katıldığınızda haftada 24 saat part time çalışabilirsiniz.

13 hafta ve üzeri bir okula kayıt olarak alınan subclass 500 vizesini uzatmanız mümkün değildir. Bu durumda ülkeden çıkıp tekrar vize almanız gerekir. Ancak 24 hafta ve üzeri bir kursa kayıt olan öğrencilere Avustralya'dan çıkmadan süre uzatma hakkı tanınır.

Avustralya'da daha uzun süre kalmak isteyen öğrencilerimize 24 hafta ve üzeri bir kursa kayıt olmalarını öneriyoruz. Avustralya'da eğitim alan yabancılara, mezuniyetten sonra belirli bir süre oturma ve çalışma izni verilir. Lisans mezunlarına 4 yıl, yüksek lisans mezunlarına 5 yıl, doktora mezunlarına ise 6 yıl süreyle izin verilir.

Work and Study Kanada

Kanada, birçok farklı ülkeden gelen insanların oluşturduğu çok kültürlü bir ülkedir. Aynı zamanda yaşam ve eğitim kalitesi olarak Dünya'nın ilk 5 ülkesinden biridir. Nüfusunun tamamı göçmenlerden oluşan Kanada'da birçok farklı dili duymanın mümkündür.

Ülkenin çok geniş bir kesiminde anadil olarak İngilizce konuşulur. Ancak batı yakasında bulunan, Montreal şehrinin de içinde olduğu Quebec eyaletinde anadil olarak daha çok Fransızca konuşulur. Kanada eğitimli insanların göçmen olarak ülkede kalmasına destek veren politikalara sahiptir. Bu nedenle ülke sürekli olarak göç almaktadır.

Kanada'da 24 hafta üzeri bir programa katılırsanız, haftada 20 saat part time çalışabilirsiniz. Ancak bu dil eğitimi programları için geçerli değildir. Çalışma izni alabilmeniz için Sertifika ya da Diploma programlarına katılmanız gerekir. Aynı zamanda lisans, ön lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim gören öğrencilerinde çalışma izni bulunur.

Work and Study Kanada kapsamında kayıt olacağınız sertifika ve diploma programlarının aynı zamanda staj dönemi de olur. Bu staj dönemi genelde eğitim aldığınız süre kadardır. Eğitim aldığınız alanda okulunuz sizi tam zamanlı ve maaşlı bir işletmeye stajyer olarak yerleştirir. Kanada'da ortalama olarak saatlik 15-20 CAD aralığında bir gelir elde edilir.

Örneğin; 48 haftalık bir marketing diploma programı kayıt oldunuz. Bu süre boyunca part time olarak haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Sınıf eğitiminiz bittikten sonra da okulunuz sizi bu alanda 48 hafta süreyle tam zamanlı ve maaşlı çalışmak için bir işe yerleştirir. Bu sayede eğitim aldığınız esnada tüm yaşam giderlerinizi karşılayabilir.

Kanada'da herhangi bir yüksek öğretim eğitim programını tamamlandıktan sonra 3 yıl boyunca oturma ve çalışma izni alabilirsiniz. Aynı zamanda bu sürenin sonunda Kanada vatandaşlığına başvuru yaparak hayatınıza Kanada da devam edebilirsiniz.

Work and Study Malta

Malta, Akdenizde ılıman iklimi ve harika deniziyle misafirlerine muhteşem karşılama sunan bir Avrupa ülkesidir. Shengen birliğine tabi olan Malta'ya yeşil pasaport sahiplerinin vizesiz seyehat hakkı bulunur. Bordo pasaport sahiplerinin ise Malta'da eğitim için vize alması gerekir.

Work and Study Malta programı kapsamında çalışabilmeniz için en 90 gün üzeri bir eğitim programına kayıt olunmalıdır. 2018'de Malta Hükümeti, yabancı öğrencilere 90 günden sonra part time çalışma hakkı verdi. Haftada 15 saat ders alan öğrenciler, 90 gün sonra haftada 20 saat part time çalışabilir.

İrlanda, Kanada ve Avustralya'da eğitim almaya başladıktan birkaç hafta sonra çalışma izniniz olmaktadır. Ancak Malta'da part time çalışma izninizin olması için öncelikle 90 gün eğitimi tamamlamanız gerekir. Çalışma karlılığı ortalama saatlik 6-7 Euro ücret kazanılır. Malta Avrupa'nın en ekonomik Euro kullanan ülkelerindendir.

Ekonomik olması beraberinde Malta'da bulunan okullar diğer ülkelerden yapısal olarak daha konforludur. Akdeniz ülkesi olması nedeniyle neredeyse tüm okullar tatil köyü gibidir. Öğrencilerin sosyalleşmesi ve dili daha hızlı öğrenmesi için çok fazla etkinlik bulunmaktadır. Eski bir ingilizce sömürgesi olan Maltada İngilizce ve Maltaca konuşulur.

Work and Study Dubai

Arap yarımadasının en gözde şehri olan Dubai, özellikle Work and Study programlarına başvuru ve vize yönünden en kolay ülkedir. Bu kapsamda Türk vatandaşları e-vize alarak Dubai'ye kolayca seyehat edebilmektedir. Arapçanın aksine şehirde yoğunlukla İngilizce konuşulur.

Work and Study Dubai programına katılan öğrenciler 12 haftalık bir kursa kayıt olduğu takdirde part time çalışma izni alır. Bu kapsamda haftada 20 saatlik çalışma izni bulunan öğrenciler saatlik 15$ bandı gelir elde eder. Aynı zamanda 24 hafta ve üzeri dil eğitimi programına kayıt olan öğrencilere 1 yıl süreyle oturum ve çalışma izni verilir.

Dubai'de genellikle öğrenciler hizmet sektöründe bulunan otel, restaurant ve satış işleri gibi alanlarda çalışır. Dubai'de iş bulabilmek için ingilizce seviyenizin iyi olması önemli bir faktördür. Bunun yanında diğer ülkelere oranla çok daha lüks evlerde çok daha ekonomik konaklama imkanı bulunur.

Dubai Work and Study programına 18 yaş üstü herkes kolayca vize alıp katılabilir. Fiyat olarak diğer ülkelere oranla biraz daha uygun bir eğitim maliyeti bulunur.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim