Work and Travel kapsamında çalışan öğrencilerden çalıştığı eyalet ve şehre göre değişiklik göstermek üzere %15-20 arasında vergi kesilmektedir. Work and Travel öğrencileri Amerikan vatandaşı olmadığı için kesilen bu vergileri belli oranda iade alma hakkına sahiptir. Program kapsamında  vergi iade işleminizin başlatılması için Amerika'dan döndükten sonra yeni yıla girmeniz itibariyle işvereninizden W2 formunuzu aldıktan sonra https://www.sprintax.com/ üzerinden vergi iade işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Son 5 yıl içinde ABD’de çalıştıysanız ve gelir vergisi ödediyseniz, vergi İadesine başvurabilirsiniz. Grand International Sprintax aracılığı ile internet bazlı, müşterilerin kayıt yaptırmasına, iade işlemlerini takip edebilmesine ve vergi uzmanı ile canlı bağlantı kurmasına olanak sağlayan bir online işlem merkezi ile vergi iadelerinizi almanız için yönlendirme de bulunmaktadır. Bu işlemleri katılımcının Sprintax ile yürütmesi gerekmekte olup sürecin Grand International ile hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır. Grand International, Vergi Makamlarının kural ve düzenlemelerine uygun olarak gelir vergisi iadelerini hazırlamakla yetkili lisanslı vergi acenteleri partneridir ve sadece sizi bu kurumlara yönlendirmekle yükümlüdür.

2018 Şubat ayı itibariyle Work and Travel öğrencilerini ödemiş oldukları Federal vergilerin iadesini alamamaktadır. İade alacağınız tutar State verginiz olacaktır. Bazı kurum ve kişiler tarafından W&T öğrencileri ABD vatandaşı gibi gösterilip vergilerinin tamamı geri alınmakta veya vergi iadesine ek olarak kişiler ABD'de eğitim görmekte olan öğrenci gibi gösterilip vergi iadesine ek olarak 1000 USD civarında ek burs alınmaktadır. Bu işlemler kesinlikle yasa dışıdır ve tespiti yıllar sonrada olsa yapılmakta ve sizler için ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Lütfen bu gibi teklifler sunan kişi ve kurumlardan kesinlikle uzak durunuz ve böyle bir işlem yapmayınız. 

Vergi iadesinin yapılabilmesi için gerekli belgeler:

1. Pasaportunuzun fotoğraflı sayfasının kopyası

2. Pasaportunuzda vizenizin bulunduğu sayfanın kopyası

3. Sosyal Güvenlik (SSN) Kartınızın kopyası

4. Amerika'da çalışmanız sonucunda aldığınız son W2 Formunuzun kopyası

5. DS-2019 formunuzun bir kopyası

6. Amerika’ya giriş ve çıkış tarihinizin bulunduğu sayfaların kopyası.

 

  • Vergi iade işleminde yapılacak kesinti miktarları elde ettiğiniz gelir ve çalıştığınız eyalete göre değişiklik gösterecektir. Genellikle 4 bin dolara kadar gelir olması durumunda kesilen State vergisinin %90 ına yakın bir kısmı iade alınmakta,  gelir oranınız arttıkça iade edilen tutar azalacaktadır. Program kapsamında kaç farklı işte yasal olarak çalıştıysanız her biri için iade işlemine tek seferde başvuru yapılabilmektedir.

 

Vergi İadesine başvuru tarihi ve Süreç

Work and Travel vergi iadesine başvuru işlemini geri döndükten sonra yeni yıl itibariyle yapmanız gerekmektedir. Vergi iade başvurusu işleminiz ABD Hazine bakanlığı olan IRS tarafından takip eden yılın Ocak sonu itibariyle alınmakta ve iadeniz bu tarihten itibaren standart prosedürde 90-120 gün arasında tarafınıza iletilmektedir.

  • Eğer son paycheck elinizde yoksa yılbaşından sonra işvereniniz tarafından gönderilecek W2 formu ile başvuru yapılmaktadır.
  • Her ülkede veya eyalette vergilendirme prosedürü farklı olduğu için bazı vergilerin iadesi alınamamaktadır.
Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim