Work and Travel programına katılım sağlayacak olan öğrencilerin en heyecanlandığı ve zorlandığı noktalardan biri işe yerleşim sürecinde sponsorlar veya işverenler ile yapılan iş mülakatlarıdır. Work and Travel programına katılımda iş yerleşimleri temel olarak dört farklı yöntemle gerçekleştirilmektedir. Bunlar yöntemler şu şekildedir : 

 • Job Fair: İş fuarları esnasında yüz yüze yapılan görüşmeler ile işe yerleşim
 • Skype-Zoom VCall: Skype veya benzeri görüntülü arama metotları ile gerçekleştirilen görüşmeler ile işe yerleşim
 • Video Resume: Katılımcının kendini tanıtan bir video çekerek işe başvurulması ile işe yerleşim
 • Direct Resume: Direk olarak hazırlanan fotoğraflı ve detaylı CV ile işe başvurulması ile işe yerleşim

Work and Travel programı kapsamın en yoğun iş yerleşimlerinin yapıldığı metot Skype görüşmeleridir. Amerika'da bulunan sponsor kurumlar  veya işverenler ile Skype görüşmesi yoluyla işe yerleştirilecek olan adayların başarılı bir sonuç alabilmesi için mutlaka aşağıda yazılı olan unsurlara dikkat etmesi ve iyi hazırlanması gerekmektedir. 

 1. Mutlaka Skype görüşmeniz öncesinde başvurduğunuz işin detaylarını iyice öğreniniz.
 2. Mutlaka başvurduğunuz işin bulunduğu bölgeyi iyice araştırınız.
 3. Muhtemelen ilk sorunuz “Can you please introduce us yourself” ya da “Can you please tell me about yourself” olacaktır. Lütfen ad - soyad, yaş, eğitim bilgileri, yaşadığınız yer ve bir kaç cümleyle karakteriniz hakkında kısaca bilgi veriniz.
 4. Görüşme esnasında sizden mutlaka Why do you want to do this job ? veya Why did you choose to work with us? gibi sorular ile neden bu işi seçtiğinize yönelik cevaplar vermeniz istenecektir. Bu konuda işletme hakkında, iş hakkında ve lokasyon hakkında yaptığınız araştırmalar doğrultusunda mutlaka ve mutlaka en az bir dakika konuşabileceğiniz bir konuşma planlayınız.
 5. Amerikalı işveren ve sponsorların en dikkat ettiği hususlardan biri pozitif ve güler yüzlü insanlar görmek istemeleridir. Lütfen görüşme esnasında güleryüzlü olunuz.
 6. Sadece dinleyen ve yanıtlayan taraf değil sorgulayan da olunuz. Basitte olsa işveren ya da sponsora sormak için işe, lokasyona ya da merak ettiğiniz herhangi bir konuya yönelik bir kaç soru hazırlayınız.
 7. Elinizden geldiğince rahat ve kendiniz olmaya çalışınız.

 

Dikkat Etmeniz Gereken Teknik Konular : 

 1. Mülakata alınacağınız gün birkaç saat öncesinden Skype üzerinden bizi ya da herhangi birini arayarak görüntü ve ses kontrollerinizi yapınız.
 2. Mülakata gireceğiniz Skype adresini en az birkaç saat öncesinde ekleyiniz ve kendinizi tanıtan kısa bir mesaj atınız. Eğer adresi bulamazsanız bize bilgi veriniz.
 3. Mülakat saatinizden 2-3 dakika öncesinde mutlaka görüşeceğiniz kişiye "Hello This is Melisa Deniz from Turkey. I am ready for the interview" şekline bir mesaj atınız ve sizi aramasını bekleyiniz.
 4. Mülakata gireceğiniz ortamın sessiz olmasına, ışık ve arka planın düzgün olmasına özen gösteriniz. Kesinlikle bir kafe ya da sesli bir ortamda olmayınız ve mümkünse yalnız olunuz.
 5. Mülakata girmeden önce kılık kıyafet olarak uygun bir seçim yapınız. Bir iş görüşmesine giderken nasıl giyiniyorsanız o şekilde kamera karşısına geçiniz.
 6. Erkek adaylar lütfen saç, sakal ve bıyık olarak bakımlı bir görüntüde olunuz. Tercihen sakallarınızı kesiniz ya da bakımlı bir halde olsun.
 7. Kadın adaylar lütfen saçlarınızın toplu ve düzgün gözükmesine özen gösteriniz, görünür bir yerinizde piercing varsa çıkarınız.
 8. Eğer cep telefonunuz ile Skype görüşmesi gerçekleştirecekseniz kesinlikle telefonunuzu sabit bir yere koyunuz ve görüşme esnasında sabit kalınız. Elinizde telefon ile yürüyerek bir görüşme yapmayınız.

Eğer mülakat saatinde işvereniniz ile bağlantı kurmakta problem yaşarsanız veya herhangi bir ters durum olursa mutlaka Skype üzerinden Grand.edu adresini ekleyerek bizimle iletişim kurunuz. 

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim