Work and Travel programı kapsamında öğrenciler sezonluk birçok farklı işlerde çalışmakta olup, kazanç olarak saatlik $8 ile $20.00 arasında yapılacak işe, işletmeye ve eyalete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Garanti edilen haftalık çalışmanız 32-40 saat şeklinde olacaktır. Genellikle 40 saat üstü çalışmanız durumunda over time yani ek mesai yapmış olursunuz ve normal ücretin 1,5 katı bir saatlik ücrete çalışırsınız. Program kapsamında aşağıda bulunan sektörler ve alanlarda öğrencilere sezonluk iş imkanı sunulmaktadır.

  • Oteller ( Oda temizlikçisi – Çamaşırhane – Resepsiyon – Oda servisi – Bell boy vb. pozisyonlada işler sunulmakta olup özellikle Reception ve Bellboy pozisyonları nadir olarak açılmaktadır.)
  • Restaurantlar ( Bulaşıkçı – Ahçı yardımcısı – Komi – Garson – Karşılama hostesi gibi pozisyonlarda işler sunulmaktadır. )
  • Marketler ve hediyelik eşya mağazaları ( Kasiyer – Reyon görevlisi – Stok – Satış temsilcisi )
  • Havuzlar ve Eğlence Parkları ( Cankurtaran – Ride Operatorü – Satış temsilcisi)
  • Çeşitli yazlık sektörlerde satış – fotoğrafçılık – tur rehberliği – milli parklarda aktivite rehberliği vb.

Garsonluk ve komi gibi bir pozisyonda çalışmanız durumunda saatlik ücretiniz işletmenin yoğunluğuna göre saatlik $3 ile $7 arasında olacaktır.  Ancak bu pozisyonlarda bahşiş – tip alındığı için ortalama saatlik geliriniz $10.00 - $20.00 arasında değişiklik göstermektedir.

Work and Travel programı kapsamında iş yerleşimleri yapılırken en temel etmen sizlerin İngilizce seviyesi olacaktır. Program için kayıt yaptırmış olmanız istediğiniz işte çalışabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Yapmak istediğiniz işe uygun İngilizceniz olması durumunda bu işe yerleşiminiz sağlanmaktadır. Aynı zamanda bir diğer önemli etmen ABD’ya varış tarihiniz yani çalışma tarih aralıklarınız olacaktır.

***Program kapsamında öğrencilerin fabrika, pedicab, chair ride, taşımacılık, gece işleri, delivery yani kurye gibi işlerde çalışmaları kesinlikle yasaktır. Bu işlerde çalışan öğrencilerin tespiti durumunda vizeleri iptal edilerek deport işlemi gerçekleştirilir ve Amerika'ya giriş yasağı koyulmaktadır.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim