Dünyanın en yaşanılası ülkesi Kanada’yı ve eğitim sistemini yakından tanıyalım. Kanada, Amerika Kıtasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen kuzeyinde yer alır. Yüzölçümü 9.985.000km2 olup, dünyanın yüzölçümü en büyük 2. ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada'nın ortak sınırı dünyanın en uzun kara sınırını oluşturur. Nüfusun 4/5’i güneydeki bu sınıra yakın yaşamaktadır. Kanada’da iklim genellikle kış soğuklarıyla geçer, ancak Kanada’nın güneyindeki şehirler dört mevsim yaşar. Kanada 3 bölge ve 10 eyaletten oluşmaktadır. Kanada nüfusu, 2017 sayımlarına göre 36 milyondur. Bu kadar büyük yüzölçümüne bu kadar az nüfus düşünce, Kanada göçmen politikasını devreye sokmuştur. Bu politikanın devamı olarak da, Kanada’da eğitim alan öğrencilere vatandaşlık kapıları açılmıştır. Yani Kanada’da okumak demek, Kanada vatandaşlığı almak demektir.

Kanada Üniversiteleri ve Şehirleri

KANADA'DA YAŞAM VE ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK POLİTİKASI

Kanada’yı zamanında İngiliz ve Fransız kolonileri kurmuştur. Dolayısı ile resmi dili hem İngilizce hem de Fransızca’dır, ancak ülkede 150’den fazla dil konuşulmaktadır. Zamanında ülkeye gelen koloniler, Hristiyan dinine mensup olduğu için resmi dini Hristiyanlıktır ama göçmenler ülkesi olan Kanada’da, her köşede sinagog ve camilere rastlayabilirsiniz. Her konuda birbirine anlayışlı olan Kanada halkı, konu din olunca da aynı saygı ve hassasiyeti gösterir. 1998 yılında “Çok Kültürlülük Kanunu” ile çok kültürlülüğü resmi bir politika olarak benimseyen tek ülkedir. Her türlü dil, din, ırktan insanıyla oldukça konuksever ve arkadaş canlısı bir ülkedir. Çok kültürlü toplumun sonucu olarak her köşesinde etnik yemek, müzik ve sanat eserlerine ulaşabilirsiniz. Irkçılığın olmadığı, kozmopolit şehirlere sahip, global bir ülkedir. 

Kanadada Üniversite

Kanada yeryüzündeki en yaşanılası ülkedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri suç oranının yok denecek kadar az olmasıdır. Özellikle yanında velisi olmadan, yurt dışına eğitim almaya giden öğrencilerimizin öncelikli tercihidir. Adalet sistemi gelişmiş bu ülkede herkes birbirine karşı anlayışlı ve saygılıdır. Herkesin birbirine azami saygı ve anlayış gösterdiği bu ülkede, çok kültürlü nüfusu sayesinde her kültürden aktiviteye ulaşabilirsiniz. Eşsiz doğası sayesinde, her türlü doğa aktivitesini yapma imkanına sahip olan öğrencilerimiz, şehirlerde ise hem etnik hem de global bir çok rengi deneyimleyebilir. Bitmeyen festivalleriyle ünlü bu ülkede sıkılmak neredeyse imkansızdır. Kanada’nın para birimi Kanada dolarıdır. Amerikan dolarına göre kuru daha düşük olan Kanada doları, okul ücretleri ve yaşam masrafları söz konusu olduğunda, uluslararası öğrenciler için bir avantajdır. Kanada dünyanın en canlı 10 ekonomisinden birine sahiptir. Özellikle son yıllarda teknoloji ve inşaat alanlarında istihdam arttırmaktadır. Devletin düşük vergi politikası, ekonomisini güçlendiren en önemli unsurlardan biridir ve bu politika eğitimden, yaşam masraflarına kadar, öğrencinin lehine bir durumdur. Mezun olanların ilk 6 ayda, işe yerleşmesine kesin gözüyle bakılmaktadır. Eğitime giden öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer ve yaşamlarına devam etme kararı almıştır. En popüler meslek alanlarında eğitim veren öncü kurumlarıyla göze çarpmaktadır.

KANADA'NIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ

Kanada eğitim sistemi, dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden biridir. Tüm eğitim enstitüleri devlet kontrolünde olduğu için, ülkedeki üniversitelerin çoğu devlet üniversitesi olsa da, özel üniversiteler ile eş değerde eğitim vermekte, kaynak ve ödenek ayırmaktadır. Bu okullardan mezun olan öğrencilerin diplomaları Türkiye’deki YÖK denkliğindedir. Dünyanın en iyi üniversitelerinin bir kısmı Kanada’dadır.  Bu üniversiteleri şöyle sıralayabiliriz:

 • University of Toronto (Kanada Sıralaması: 1 Dünya Sıralaması: 21)
 • University of British Columbia (Kanada Sıralaması: 2 Dünya Sıralaması: 37)
 • McGill University (Kanada Sıralaması: 3 Dünya Sıralaması: 44)
 • McMaster University (Kanada Sıralaması: 4 Dünya Sıralaması: 77)
 • University of Montreal (Kanada Sıralaması: 5 Dünya Sıralaması: 90)
 • University of Alberta (Kanada Sıralaması: 6 Dünya Sıralaması: 132)
 • University of Ottowa (Kanada Sıralaması: 7 Dünya Sıralaması: 176)
 • Western University (Kanada Sıralaması: 8 Dünya Sıralaması: 190)
 • University of Calgary (Kanada Sıralaması: 9 Dünya Sıralaması: 199)
 • University of Waterloo (Kanada Sıralaması: 10 Dünya Sıralaması: 201 - 250)
 • Dalhousie University (Kanada Sıralaması: 11 Dünya Sıralaması: 251 - 300)
 • Laval University (Kanada Sıralaması: 12 Dünya Sıralaması: 251 - 300)
 • Queen’s University (Kanada Sıralaması: 13 Dünya Sıralaması: 251 - 300)
 • Simon Fraser University (Kanada Sıralaması: 14 Dünya Sıralaması: 251 - 300)
 • University of Victoria (Kanada Sıralaması: 15 Dünya Sıralaması: 301 - 350)
 • York University (Kanada Sıralaması: 16 Dünya Sıralaması: 351 - 400)
 • University of Manitoba (Kanada Sıralaması: 17 Dünya Sıralaması: 401 - 500)
 • University of Saskatchewan (Kanada Sıralaması: 18 Dünya Sıralaması: 401 - 500)
 • Carleton University (Kanada Sıralaması: 19 Dünya Sıralaması: 501 - 600)
 • University of Guelph (Kanada Sıralaması: 20 Dünya Sıralaması: 501 - 600)
 • Memorial University of Newfoundland (Kanada Sıralaması: 21 Dünya Sıralaması: 501 - 600)
 • Concordia University (Kanada Sıralaması: 22 Dünya Sıralaması: 601 - 800)
 • Universite du Quebec (Kanada Sıralaması: 23 Dünya Sıralaması: 601 - 800)
 • University of Regina (Kanada Sıralaması: 24 Dünya Sıralaması: 601 - 800)
 • Universite de Sherbrooke (Kanada Sıralaması: 25 Dünya Sıralaması: 601 - 800)
 • University of Windsor (Kanada Sıralaması: 26 Dünya Sıralaması: 601 - 800)
 • University of Northern British Columbia (Kanada Sıralaması: 27 Dünya Sıralaması: 801 - 1000)

KANADA'NIN EĞİTİM SİSTEMİ

Kanada’da Türkiye’deki gibi üniversiteye giriş yapmak için bir sınav sistemi yoktur. Bunun yerine öğrencilerin lise eğitimleri boyunca aldıkları puanlar ve İngilizce seviyeleri öncelikli rol oynar. Her okulun aradığı kriterler farklılık gösterir. Eyalete göre, okula göre hatta öğrencinin seçtiği bölüme göre bile, öğrenciden istenen kriterler değişecektir. Şunu söylemek doğru olacaktır, lise notları ortalamanın üstünde olan ve Ielts veya benzeri sınavlardan 6.5 ve dengi puanı almış olmak, birçok üniversiteye kabulleri kolaylaştıracaktır. Yeterli akademik puanı olmayan öğrenciler veya  yeterli İngilizce’ye sahip olmayan öğrenciler ise foundation veya pathway programlarıyla üniversitelerden şartlı kabul alabilirler. Kanada’da lisans programları sadece üniversitelerde değil ayrıca kolejlerde de verilmektedir. Üniversite anlayışı İngiliz eğitim sisteminden, kolej anlayışı ise Fransız eğitim sisteminden günümüze gelmiştir. Kanada üniversitelerinde lisans eğitimi 3 ila 4 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programları da 1 ila 2 sene sürer.  Kanada’dan edineceğiniz diploma CV’nize prestij ekleyeceği gibi dünyanın birçok ülkesinde tanınacak ve iş pozisyonlarınıza daha kolay yerleşmenizi sağlayacaktır. Eğitim sistemi dünyaca ünlü olan Kanada Üniversitelerinden mezun olmak, kesinlikle öğrenciler için bir ayrıcalıktır.

KANADA'DA EĞİTİM MASRAFLARI

İngilizce eğitim veren ülkeler arasında eğitim / kalite skalasında en uygun ve doğru tercih Kanada’dır. Gerek eğitim gerek yaşam masrafları göz önüne alındığında, ücretler Amerika ve İngiltere’de üniversite eğitimi almaktan çok daha uygundur. En düşük lisans ücretleri senelik $15.000 CAD. Kanada Dolarından başlamaktadır. Yüksek Lisans programları ise $30.000 CAD. Kanada dolarından başlar.  Kanada devleti, yurtdışından okumak için gelen öğrencilere part-time çalışma imkanı vermiştir. Bu durum sosyalleşmenize yardımcı olacağı gibi, masraflarınızın da bir kısmını karşılamanıza imkan verir.

KANADA'DA YASAL ÇALIŞMA İZNİ

Eğitimini tamamlayan öğrenciler, eğitim süreçlerine göre belirlenecek süre boyunca, yasal olarak Kanada’da kalma ve full-time çalışma hakkı kazanırlar. Öğrencilerin Kanada’da okumuş olmaları kadar, çalışmış olmaları da kariyer hayatları boyunca meyvesini yiyecekleri bir avantajdır. Bu dönemde atacakları adımlar, talep eden öğrencilerin Kanada’ya yerleşmesinde büyük rol oynar.

KANADA'DA KONAKLAMA

Kanada’ya gönderdiğimiz öğrencilerimiz için çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Bu tercihleri yaparken, yaşam standartları ve yaşam maliyetlerini göz önüne alarak, birçok seçenekten, öğrencinin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayacak olan seçeneği belirleyip, öğrencilerimizi yönlendirmekteyiz. Kanada’da binlerce öğrenci evi vardır. Bu evlerde farklı kültürlerden birçok öğrenci aynı evi paylaşmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz okul yatakhanelerinde konaklayabilir veya okula yakın mesafede bulunun yurtlara başvuru yapabilirler. Tüm bu süreçleri öğrencimiz adına biz gerçekleştirmekte ve takip etmekteyiz.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim