Work and Travel uçak bileti, katılımcıların karar vermekte oldukça zorlandığı ve maalesef ki çok sık mağduriyet yaşadığı bir husustur. Work and Travel programına katılım sağlayacak olan öğrencilerin kesinlikle uçak bileti alımında bazı hususlara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Başlıca şu hususlara dikkat ederek work and travel için gidiş dönüş biletinizi almanızı tavsiye ederiz.

  • Kesinlikle esnek bilet alınız, promosyon bilet almayınız.
  • Aktarmalı uçuşlarda TC vatandaşı olarak uçak değiştirmek için aktarma yapacağınız ülkede vizeye ihtiyacınız olup olmadığına emin olunuz. 
  • Kesinlikle biletinizi gidiş-dönüş olarak alınız, aksi halde ülkeye alınmayabilirsiniz. 
  • Eğer henüz vize almadıysanız mutlaka iadesi olan biletlerden alınız. Uçak bileti almak için vizeden onay almayı beklemenize gerek yoktur. 

Esnek alınan biletler aynı fiyat ve alt fiyatlarda yer olduğu sürece ücretsiz değiştirilmekte; üst sınıf veya fiyatlarda yer olması durumunda ise cüzi ücretler karşılığında değiştirilmektedir. Biletlerinizde biniş havalimanı veya herhangi bir ülkede stop-ara verme gibi değişiklikler ek ücret karşılığı yapılabilmektedir.

Kesinlikle uçuşunuzdan en az  iki saat önce havalimanında olunuz. Biletinizi teslim almanız, sınır kapısından çıkmanız ve uçağa ulaşmanız için en az iki saate ihtiyacınız olacaktır. Havalimanına girdiğinizde içeride bulunan monitörlerden uçuşunuzu bulunuz ve ilgili masadan biletizi alıp bavullarınızı teslim ediniz. Biletlerinde IST kalkış kodlu olan bütün uçuşlar Istanbul Yeni Havalimanından yapılmaktadır. SAW yazanlar ise Sabiha Gökçen'den gidecektir. 

Öncelikle KLM, Delta, Air France, British Airways, Alitalia, LOT gibi hava yollarında bagaj hakkınız 23 kg bagaja vereceğiniz bavul + 8 kg kabin şeklindedir. Daha fazla bagaj hakkına ihtiyacınız olursa ya da bavulunuz 23 + 8-10 kg"dan fazla olursa, havayolu firmasına göre 80-100 USD karşılığı 23 kg daha bagaj hakkı sağlanmaktadır. Lufthansa, Qatar ve Türk Hava Yolları ile uçuyorsanız ise 23 + 23 + 10 yani toplam 56 kg hakkınız bulunmaktadır. Ek bagaj ihtiyacınız olursa Check in esnasında havalimanında satın alabilirsiniz. Bir diğer önemli nokta ise lütfen bavullarınızı havalimanında teslim ettikten sonra veya önce yurt dışı çıkış harç pulu almayı unutmayınız. Yanınızda bulundurmanız gereken belgeleri bagaja vermeyiniz. 

Work and Travel Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye'den aktarmalı uçuyorsanız Istanbul'dan bavulunuzu verdikten sonra aktarmada tekrar bavulunuzu almayacaksınız. Son uçuş noktanıza indikten sonra bavulunuzu teslim alacaksınız. Örneğin; Istanbuldan Amsterdam aktarmalı olarak Chicago'ya gidiyorsanız bagaja verdiğiniz bavulu Chicago'da teslim alacaksınız. Amsterdam da ise sadece el çantanızı alıp uçağınızı değiştireceksiniz.

Türkiyede gidecek olduğunuz havayolunun check in masasına gittiğinizde tek veya iki aktarmalı olarak uçuyorsanız size buradan Amerika’ya varana kadar ki biletleriniz değil sadece Avrupa ya da ABD’de yapacağınız aktarmalı uçuşa kadar olan biletiniz verilebilir. Örneğin istanbuldan – Chicago’ya giderken Amsterdam veya Paris’te aktarmanız olmuş olsun. İstanbul’dan size genellikle Amsterdam’a kadar olan biletiniz verilecektir. Amsterdam’da indiğinizde havayolununun check in masasına giderek bir sonraki uçuşunuzun boarding pass'ini almanız gerekmektedir. Aynı şekilde Avrupa’da size ABD'de yapacağınız aktarmanın bileti verilmediyse aynı işlemi Amerika’ya indiğinizde de yapmanız gerekmektedir. Ancak genelde bütün biletler istanbulda teslim edilmektedir. Lütfen uçuşunuza 1 saat kalana kadar havalimanı içerinde bulunan monitörlerden uçağa biniş kapınızı sürekli takip ediniz çünkü bu kapılar siz bileti teslim aldıktan sonra değişiklik gösterebilmektedir.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim