Work and Travel programına katılmadan önce bilmeniz gereken ve kendinizi hazırlamanız gereken bazı önemli notlarımız aşağıdaki şekilde olacaktır.

 1. Work and Travel bir tatil programı değildir, Amerika’ya indiğinizde öncelikle Work kısmının sizi beklediğini, indikten sonra tatilin başlayacağı değil gerçek bir işte çalışacağınız gerçeğinin bilincinde olun.
 2. Work and Travel bir dil eğitimi programı değildir. Yani İngilizce öğrenmek için değil İngilizcenizi geliştirmek için programa katılım sağlayınız. Unutmayınız ki ne kadar iyi bir alt yapı ve İngilizce ile programa katılırsanız o doğrultuda güzel, kazançlı ve eğlenceli bir yaz sizi bekliyor olacaktır.
 3. Work and Travel tam anlamıyla bir çalışma, ABD’de binlerce dolar kazanıp Türkiye’ye geri dönme imkanı sunan bir program değildir. Program kapsamında kazanacağınız tutar 3-4 ay boyunca ailenizden her hangi bir ücret almadan yaşam giderlerinizi karşılayıp sonrasında belli oranda Amerikayı gezip görmenize yetecek bir tutar olacaktır.
 4. Her öğrencinin program için harcamış olduğu $4000- $5000 dolar tutarında bedeli geri getirmesi mümkün olmayabilir. Bu beklenti ve garanti ile programa katılmayınız.
 5. Kültürel değişiklikler, farklı hayat tarzları ve yaşam tipleri ile karşılaşmaya ve saygı duymaya hazır olun.
 6. Work and Travel kapsamında çalışacağınız işletmede şartlar her çalışan için aynı olmayabilir. İletişim ve iş beceri sizden daha iyi olanlara daha fazla çalışma imkanı sunulabilir.
 7. İş ve arkadaşlık ilişkisi ayrıdır. Çalıştığınız işletmede supervisor ya da manager’larınız ile arkadaşlık ilişkiniz olması size taviz tanınacağı anlamanıza gelmez. Tolerans beklemeyiniz.
 8. Gündelik hayatta karşılaşacağınız problemlerde sorumluluk size ait olacaktır. Ne sponsor kuruluş ne de Grand International’ın sorumluluğu gündelik hayattaki şahsi problemlerinizi çözmek değildir. Bu problemlere karşı kendinizi hazırlayın ve mücadele edin. Tabi ki soru ve sorunlarınız için her zaman bizi arayıp danışabilir ve yardım alabilirsiniz ancak her sorunun çözümü veya sorumluluğu tarafımıza ait olmayacaktır.
 9. Hava değişikliği, çalışma koşulları, dil yeterliliği gibi konularda kendinize zaman tanıyınız. Programda en sıkıntılı süreç alışma süreci dediğimiz ilk haftalarınız olacaktır. Bu süreç sonrasında harika bir yaz sizi bekliyor olacaktır.
 10. Yüksek tempoda ve motivasyonda çalışmaya hazır olun. Çalışacağınız işler sezonluk olacağı için iş temposu zaman zaman sizi zorlayabilir. Buna hazırlıklı olun!
 11. Amerika’ya Work and Travel için 3-4 aylık bir süreliğine gidiyor olmanız ve ABD vatandaşı olmamanız ‘Nasıl olsa geri döneceğim ya da Ben Amerikalı değilim ki ‘ mantığıyla kurallara ve yasalara aykırı davranabileceğiniz anlamına gelmez. Gündelik hayatta bir Amerikan vatandaşı hangi haklara sahipse ve hangi kurallara uyuyorsa sizin de aynı şekilde uyumlu olmanız gerekmektedir. Aslında işin gerçeği yabancı ülke vatandaşı olduğunuz için sizin bu yasalara ve kurallara uymakta bir ABD vatandaşından çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu noktada haklarınız ve sorumluluklarınızı mutlaka öğrenin!
Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim