Work and Travel vize başvurusu sırasında yanımızda olması gereken belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Her hangi bir evrağın eksik olması vizenizi olumsuz etkileyebilir ya da vize görüşmesine girememenize sebep olabilir.

W&T Vize görüşmesine giderken bizden alacağınız ve sizin hazırlamanız gereken belgeler aşağıdaki şekilde olacaktır.

1-Grand International tarafından temin edilecek belgeler

 • DS-2019 Formu (J1)
 • DS-160 Vize Başvuru Formu (Grand International sizin adınıza bu formun orjinalini doldurduktan sonra, vize başvurusundan önce dosyanıza eklenmesini sağlayacaktır.)
 • SEVIS (I-901) Ödendi Makbuzu
 • Job Agreement (Zorunlu değildir)
 • Sponsor tarafından gönderilen Work and Travel programına kabul mektubu

2- Öğrenci Tarafından hazırlanacak Belgeler

 • Biometrik Fotoğraf: 1 ADET 5X5 cm boyutlarındaki vize fotoğrafı (Son 6 ayda çekilmiş olmalıdır) 
 • Pasaport ( Döndükten sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır)
 • İngilizce Öğrenci belgesi : Güncel ve kesinlikle ıslak imzalı olmalıdır.
 • Transkript : Kapalı zarfta, açılmamış, ıslak imza ve mühürlü, İNGİLİZCE). Eğer okulunuz sadece Türkçe transkript veriyorsa Türkçesini de kapalı zarfa koydurup mühürletip vizeye götürebilirsiniz. Türkçe transkript kabul edilmektedir.
 • Daha önce Amerika'ya gittiyseniz veya SSN aldıysanız eski vizenizi ve SSN kartınızı da götürmeniz gerekmektedir.

Bununla beraber hazırlık sınıfı öğrencileri ve son sınıf öğrencilerin hazırlaması gereken ekstra evraklar aşağıdadır.

 1. HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİ : Hazırlık öğrencileri, vize başvurusu sırasında  transkripti olmadığı için  okulda sınavlara katıldıklarını ve devamlılıklarını göstermek adına; mid-term ve quiz notlarını gösteren bir not dökümü almalıdır. Bu belgeyi Öğrenci İşleri’nden alınmalıdır ve aynı şekilde transkript gibi kapalı zarfa konulmalıdır.
 2. SON SINIF ÖĞRENCİLERİ
 • Haziran ayında mezun olacak olan öğrenciler veya okunu uzatmış olanlar, vize görüşmesi esnasında konsoloslara yaz bittiğinde Türkiye'ye geri  döneceklerine ve Türkiye'de ne yapacaklarına yönelik net ve detaylı bilgi vermelidir.  Bu kapsamda örneğin çalışmayı planladığınız bir işyeri varsa, W&T programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra çalışacaklarını gösteren İngilizce olarak yazılmış bir mektup alabilirsiniz. Ya da planlarının ne olduğuna dair destekleyici belgeler hazırlamalıdır. Bu şekilde Türkiye’ye döneceklerinin ispatını yapmış ve vize alma şanslarını ciddi bir şekilde arttırmış olursunuz.
 • Üniversite son sınıfta okuyan ancak haziran ayında mezun olmayacak öğrenciler, yaz bittikten sonra okullarının devam ettiğini ispatlamaları ve mezun olabilmeleri için vermeleri gereken dersler olduğuna dair okuldan veya ilgili eğitmenlerden durumlarını açıklayan yazı almalıdırlar.
 • Son 48 Ay içinde J1 vizesi almış olan öğrenciler: 2022 yılı için Türkiye'den başvuru yapalacak olan ve son 48 ay içinde J1 vizesi almış olan öğrencilerin fiziksel olarak vize görüşmesine gitmesine gerek yoktur. Bu durumdaki katılımcıların yukarıda yazılı olan belgeleri tek bir dosya içinde ofimize teslim etmeleri yeterlidir. Dropbox dediğimiz işlem ile Belgeleriniz Grand International tarafından konsolosluğa kargo ile yollanacak olup vize görüşmesine gitmeksizin değerlendirmeniz yapılacaktır ve vizeniz konsolosluk tarafından basılıp kargolanacaktır. 
Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim