Vize için Gerekli Belgeler

Work and Travel vize başvurusu sırasında yanımızda olması gereken belgelerin eksiksiz olması gerekmektedir. Her hangi bir evrağın eksik olması vizenizi olumsuz etkileyebilir ya da vize görüşmesine girememesine sebep olabilir.

WAT Vize mülakatına giderken bizden alacağınız ve sizin hazırlamanız gereken belgeler aşağıdaki şekilde olacaktır.

Work and Travel Vize Görüşmesi İçin Gerekli Belgeler

1-Grand International tarafından hazırlaması Gerekli  Evraklar

  • DS-2019 Formu
  • DS-160 Vize Başvuru Formu (Grand International sizin adınıza bu formun orjinalini doldurduktan sonra, vize başvurusundan önce dosyanıza eklenmesini sağlayacaktır.)
  • SEVIS Ödendi Makbuzu
  • JobOffer (Zorunlu değildir)
  • Sponsor tarafından gönderilen Work and Travel programına kabul mektubu

2- Öğrenci Tarafından hazırlanacak Belgeler

  • 1 ADET 5X5 cm boyutlarındaki vize fotoğrafı
  • Pasaport ( Döndükten sonra en az 6 ay geçerli olmalıdır)
  • İngilizce Öğrenci belgesi – Güncel ve ıslak imzalı
  • Transkript (Kapalı zarfta, açılmamış, mühürlü, İNGİLİZCE). Eğer okulunuz sadece Türkçe transkript veriyorsa Türkçesini de kapalı zarfa koydurup mühürletip vizeye götürebilirsiniz. Türkçe transkript kabul edilmektedir.

Bununla beraber hazırlık sınıfı öğrencileri ve son sınıf öğrencilerin hazırlaması gereken ekstra evraklar aşağıdadır.

Work and Travel Öğrenci Statüsüne Göre Transkript

HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİ : Hazırlık öğrencileri, vize başvurusu sırasında  transkripti olmadığı için  okulda sınavlara katıldıklarını göstermek için ; bütün mid-term ve quiz notlarını gösteren bir not dökümü almalıdır. Bu belgeyi Öğrenci İşleri’nden alınmalıdır ve aynı şekilde transkript gibi kapalı zarfa konulmalıdır.

SON SINIF ÖĞRENCİLERİ

 * Haziran ayında mezun olacak olan öğrenciler, vize görüşmesi esnasında konsoloslara yaz bittiğinde Türkiye'ye geri  döneceklerine ve Türkiye'de ne yapacaklarına yönelik net ve detaylı bilgi vermelidir.  Bu kapsamda örneğin çalışmayı planladığınız bir işyeri varsa, WAT programını tamamlayıp Türkiye’ye döndükten sonra çalışacaklarını gösteren kapalı zarfta ve İngilizce olarak yazılmış bir yazı alabilirler. Ya da planlarının ne olduğuna dair destekleyici belgeler hazırlamalıdır. Bu şekilde Türkiye’ye döneceklerinin ispatını yapmış ve vize alma şanslarını ciddi bir şekilde arttırmış olurlar.

* Üniversite son sınıfta okuyan ancak haziran ayında mezun olmayacak öğrenciler, yaz sonunda okullarının devam ettiğini ispatlamaları ve okuldan durumlarını açıklayan yazıyı kesinlikle almalıdırlar.