Work and Travel Nedir? Nasıl Katılım Sağlanır?

Work and Travel yani kısaca WAT Amerikan Hükümetinin yetkilendirdiği sponsor kuruluşlar aracılığı ile organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Programı kapsamında katılımcılar J1 – değişimli ziyaretçi vize türü ile yaz aylarında sezonluk işlerde çalışma imkanı bulmaktadır. Programın temel amacı Amerikan Kültürünü genç nesillerin öğrenmesini sağlamak ve kültürler arası etkileşim oluşturmaktır. Program katılımcıları Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kriter ve sektörlerde bir çok farklı sezonluk işte yaz aylarında tam zamanlı çalışarak hem kazanç sağlayıp, hem de unutulmaz bir yurt dışı deneyimi edinebilirler.

Özellikle son yıllarda üniversite öğrencileri tarafından oldukça popüler bir yurtdışı eğitim ve değişim programı haline gelen Summer Work and Travel yani SWT programı kapsamında öğrenciler eşsiz kazanımlar elde etmektedir. Her üniversite öğrencisinin kesinlikle üniversite hayatı boyunca en az bir kez katılmasını önerdiğimiz bu program öğrencilik hayatında en ekonomik maliyetle yurt dışına çıkabileceğiniz bir kültürel değişim programıdır.

WAT dışında üniversite öğrencilerinin yurt dışına seyehat etme imkanı bulabileceği daha bir çok değişim ve eğitim programı bulunmaktadır ancak bu programların ya maliyetleri oldukça yüksek yada çalışma izni, aylık kazanç vb gibi öğrencilerin work and travel'da bulduğu imkanlar sunulamamaktadır. Yurt dışına eğitim veya turistik amaçlarla seyahat etmek ile çalışma izinli olarak seyehat etmek çok farklı şeylerdir dolayısıyla work and travel programını diğerlerinde ayıran en belirgin özellik budur. Work and Travel şirketleri tarafından öğrencilere Amerika'ya seyehat etmeden aylar öncesinde gidiş dönüş uçak bileti, konaklama ve iş olarak bütün detaylar planlanmaktadır.

Dünya'nın Birçok Farklı Ülkesinde Gençler Bir Arada

Dünya’nın birçok farklı ülkesinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışıp İngilizcelerini geliştirme imkanı buldukları, gerçek bir işletmede çalışarak iş disiplini ve deneyim elde ettikleri, ABD’de bulundukları süre boyunca günlük hayatı gözlemleyerek farklı bir vizyon kazanma imkanı buldukları harika bir değişim programıdır. Aynı zamanda yabancı bir ülkede farklı bir dil konuşarak kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenecek, problem çözme ve alternatifler bulma, girişimcilik, özgüven gibi konularda da kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Birçok farklı ülkeden programa katılım sağlayan öğrenciler aynı evde yaşamakta ve aynı işletmede Amerika'lılar ile beraber çalışmaktadır. Bu esnada her biri kendi kültürü ile ilgili paylaşımlarda bulunmakta ve bu sayede gerçekten çok renkli bir kültürel etkileşim ve aydınlanma oluşmaktadır.

Work and Travel Kapsamında Kaç Ay Amerika'da Kalabilirim ?

Work and Travel programı kapsamında öğrenciler üniversitelerinin resmi akademik takvimlerinde belirtilen yaz tatili başlangıç ve bitiş tarihi aralığında 3-4 süreyle Amerikada kalabilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı yani Department of State tarafından programa katılım hattı olan her ülke için en erken ve en geç katılım tarihleri belirlenmiştir. Türkiye'den programa katılım sağlayacak olan öğrenciler en erken 15 Mayıs tarihinde Amerika'ya seyehat edebilir, en geç ise 01 Ekim tarihine kadar yasal olarak çalışabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken çok öneli iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; öğrencilerinin work and travel kapsamında çalışabileceği maksimum süre 15 Mayıs ile 01 Ekim aralığında 119 gün olabilmektedir. Work and Travel a katılacak öğrencinin dikkat etmesi gereken bir diğer en önemli unsur ise Amerika'da iş ve seyahat etmek için kalabileceği toplam süre üniversitenin akademik takviminde belirlenen yaz tatili başlangıç ve bitiş tarihi aralığında olmak zorundadır.

Yaklaşık 2,5-3 aylık bir çalışmanın ardından programın ikinci aşaması olan 30 günlük Travel süreci başlamaktadır. Öğrencilerin work and travela kayıt olurken yaptığı en büyük yanlışlardan biri programı çalışırken sürekli gezebilecekleri bir organizasyon gibi algılamasıdır. Work yani çalışma süresi bittikten sonra işin en keyifli kısmı olaran Travel süreci başlanmakta; öğrenciler yaz boyunca biriktirdikleri para ile Amerika’nın bir çok farklı eyaleti ve şehrine seyahat etmekte, çeşitli kültürel aktivitelere katılım sağlamakta ve alışveriş yapma imkanı bulmaktadır. 

Programın amacı ne tam anlamıyla tatil ve eğlence, ne tam olarak çalışma ya da dil öğrenme değildir. Work and Travel bunların hepsini gerçekleştirebileceğiniz her üniversite öğrencisinin katılması gereken oldukça faydalı bir kültürel değişim programıdır.

Work and Travel Başvuruları Ne Zaman ve Nasıl Yapılır ?

Work and travel'a başvurması ve katılım sağlaması oldukça kolaydır. Work and Travel Amerika için her yılın Temmuz - Şubat ayları arasında kayıt olunabilmektedir. Bir çok öğrenci Haziran ayı gibi programa katılım sağlayacağını düşündüğü için Mart-Nisan gibi bu programa başvuru yapabileceğini düşünmek gibi bir hata yaptığı için katılım sağlayamamaktadır. Her ne kadar Work and Travel ile Amerikaya seyehat edeceğiniz tarih Mayıs-Haziran ayları olasa da program kapsamında gerekli mülakatlar, iş yerleşimleri, çalışma izinleri ve vize gibi detayların ayarlanması yaklaşım 4 ile 6 ay arasında bir zaman zarfında ancak tamamlanabilmektedir.  

Work and Travel'a kayıt yapmak için adaylarda aranan başlıca kriterler katılım şartları sayfamızda yer almaktadır. Work and Travel programına kayıt tarihleri her yıl Ağustos ayı itibari ile başlamakta olup kontenjan doluluk oranına göre Şubat ayına kadar devam etmektedir ancak programa kayıt dönemi olarak en mantıklı kayıt tarihi Ağustos ve Kasım ayları arasındaki Erken kayıt dönemidir.

Work and Travel programına erken kayıt döneminde başvuru yapmanız ve işlemlerinizi başlatmanızın bir çok faydası bulunmaktadır. Erken kayıt döneminin avantajları hakkında bilgi edinmek için buraya tıklarak ilgili yazımızı okuyabilirsiiniz. Erken Kayıt döneminde veya Ocağa kadar ki süreçte mutlaka kayıt olun !

Work and Travel Program Ücreti ve Masrafları