Work and Travel Nedir?

Work and Travel Nedir? Nasıl Katılım Sağlanır?

Work and Travel yani kısaca WAT Amerikan Hükümetinin yetkilendirdiği sponsor kuruluşlar aracılığı ile organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Programı kapsamında katılımcılar J1 – değişimli ziyaretçi vize türü ile yaz aylarında sezonluk işlerde çalışma imkanı bulmaktadır. Programın temel amacı Amerikan Kültürünü genç nesillerin öğrenmesini sağlamak ve kültürler arası etkileşim oluşturmaktır. Program katılımcıları Amerikan Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen kriter ve sektörlerde bir çok farklı sezonluk işte yaz aylarında tam zamanlı çalışarak hem kazanç sağlayıp, hem de unutulmaz bir yurt dışı deneyimi edinebilirler.

Work and Travel yani WAT Nedir?

Work and Travel Amerika'ya En Ucuz Maliyetle Gitmenin Yolu

Özellikle son yıllarda üniversite öğrencileri tarafından oldukça popüler bir yurtdışı eğitim ve değişim programı haline gelen Summer Work and Travel yani SWT programı kapsamında öğrenciler eşsiz kazanımlar elde etmektedir. Her üniversite öğrencisinin kesinlikle üniversite hayatı boyunca en az bir kez katılmasını önerdiğimiz bu program öğrencilik hayatında en ekonomik maliyetle yurt dışına çıkabileceğiniz bir kültürel değişim programıdır.

WAT dışında üniversite öğrencilerinin yurt dışına seyehat etme imkanı bulabileceği daha bir çok değişim ve eğitim programı bulunmaktadır ancak bu programların ya maliyetleri oldukça yüksek yada çalışma izni, aylık kazanç vb gibi öğrencilerin work and travel'da bulduğu imkanlar sunulamamaktadır. Yurt dışına eğitim veya turistik amaçlarla seyahat etmek ile çalışma izinli olarak seyehat etmek çok farklı şeylerdir dolayısıyla work and travel programını diğerlerinde ayıran en belirgin özellik budur. Work and Travel şirketleri tarafından öğrencilere Amerika'ya seyehat etmeden aylar öncesinde gidiş dönüş uçak bileti, konaklama ve iş olarak bütün detaylar planlanmaktadır.

Work and Travel programı

Dünya'nın Birçok Farklı Ülkesinde Gençler Bir Arada

Dünya’nın birçok farklı ülkesinden üniversite öğrencilerinin yaz tatilleri boyunca Amerika’da çalışıp İngilizcelerini geliştirme imkanı buldukları, gerçek bir işletmede çalışarak iş disiplini ve deneyim elde ettikleri, ABD’de bulundukları süre boyunca günlük hayatı gözlemleyerek farklı bir vizyon kazanma imkanı buldukları harika bir değişim programıdır. Aynı zamanda yabancı bir ülkede farklı bir dil konuşarak kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı öğrenecek, problem çözme ve alternatifler bulma, girişimcilik, özgüven gibi konularda da kendinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Birçok farklı ülkeden programa katılım sağlayan öğrenciler aynı evde yaşamakta ve aynı işletmede Amerika'lılar ile beraber çalışmaktadır. Bu esnada her biri kendi kültürü ile ilgili paylaşımlarda bulunmakta ve bu sayede gerçekten çok renkli bir kültürel etkileşim ve aydınlanma oluşmaktadır.

Work and Travel Kapsamında Kaç Ay Amerika'da Kalabilirim ?

Work and Travel programı kapsamında öğrenciler üniversitelerinin resmi akademik takvimlerinde belirtilen yaz tatili başlangıç ve bitiş tarihi aralığında 3-4 süreyle Amerikada kalabilmektedir.

ABD Dışişleri Bakanlığı yani Department of State tarafından programa katılım hattı olan her ülke için en erken ve en geç katılım tarihleri belirlenmiştir. Türkiye'den programa katılım sağlayacak olan öğrenciler en erken 15 Mayıs tarihinde Amerika'ya seyehat edebilir, en geç ise 01 Ekim tarihine kadar yasal olarak çalışabilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken çok öneli iki unsur bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; öğrencilerinin work and travel kapsamında çalışabileceği maksimum süre 15 Mayıs ile 01 Ekim aralığında 119 gün olabilmektedir. Work and Travel a katılacak öğrencinin dikkat etmesi gereken bir diğer en önemli unsur ise Amerika'da iş ve seyahat etmek için kalabileceği toplam süre üniversitenin akademik takviminde belirlenen yaz tatili başlangıç ve bitiş tarihi aralığında olmak zorundadır.

Yaklaşık 2,5-3 aylık bir çalışmanın ardından programın ikinci aşaması olan 30 günlük Travel süreci başlamaktadır. Öğrencilerin work and travela kayıt olurken yaptığı en büyük yanlışlardan biri programı çalışırken sürekli gezebilecekleri bir organizasyon gibi algılamasıdır. Work yani çalışma süresi bittikten sonra işin en keyifli kısmı olaran Travel süreci başlanmakta; öğrenciler yaz boyunca biriktirdikleri para ile Amerika’nın bir çok farklı eyaleti ve şehrine seyahat etmekte, çeşitli kültürel aktivitelere katılım sağlamakta ve alışveriş yapma imkanı bulmaktadır. 

Programın amacı ne tam anlamıyla tatil ve eğlence, ne tam olarak çalışma ya da dil öğrenme değildir. Work and Travel bunların hepsini gerçekleştirebileceğiniz her üniversite öğrencisinin katılması gereken oldukça faydalı bir kültürel değişim programıdır.

Work and Travel Başvuru Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?

Work and travel'a başvurması ve katılım sağlaması oldukça kolaydır. Work and Travel Amerika için her yılın Temmuz - Şubat ayları arasında kayıt olunabilmektedir. Bir çok öğrenci Haziran ayı gibi programa katılım sağlayacağını düşündüğü için Mart-Nisan gibi bu programa başvuru yapabileceğini düşünmek gibi bir hata yaptığı için katılım sağlayamamaktadır. Her ne kadar Work and Travel ile Amerikaya seyehat edeceğiniz tarih Mayıs-Haziran ayları olasa da program kapsamında gerekli mülakatlar, iş yerleşimleri, çalışma izinleri ve vize gibi detayların ayarlanması yaklaşım 4 ile 6 ay arasında bir zaman zarfında ancak tamamlanabilmektedir.  

Work and Travel'a kayıt yapmak için adaylarda aranan başlıca kriterler katılım şartları sayfamızda yer almaktadır. Work and Travel programına kayıt tarihleri her yıl Ağustos ayı itibari ile başlamakta olup kontenjan doluluk oranına göre Şubat ayına kadar devam etmektedir ancak programa kayıt dönemi olarak en mantıklı kayıt tarihi Ağustos ve Kasım ayları arasındaki Erken kayıt dönemidir.

Work and Travel programına erken kayıt döneminde başvuru yapmanız ve işlemlerinizi başlatmanızın bir çok faydası bulunmaktadır. Erken kayıt döneminin avantajları hakkında bilgi edinmek için buraya tıklarak ilgili yazımızı okuyabilirsiiniz. Erken Kayıt döneminde veya Ocağa kadar ki süreçte mutlaka kayıt olun !

Work and Travel Program Ücreti ve Masrafları

Work and Travel 2021 program ücretleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve masraflarınızı öğrenmek için buraya tıklayarak work and travel program ücretlerimiz sayfasını görüntüleyebilirsiniz. Program ücretleri başvuru yaptığınız tarihe ve kontenjan doluluk oranına göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda Work and Travel programına erken başvuru yapan adayların daha uygun bir fiyata kayıt olmaları muhtemeldir.  Program kapsamında kayıt olduğunuz work and travel şirketine yapmanız gereken 2700-3000 USD arası bir program ücreti, vize için 165 USD ve gideceğiniz lokasyona ve tarihe bağlı olarak 600-1000 USD arası gidiş dönüş uçak bileti masrafınız olacaktır.

Work and Travel'a Kayıt Olurken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Work and Travel programına katılmak isteyen öğrencilerin yaptığı ilk iş bu programı organize etmekte olan şirketlerle görüşmek ve bu şirketler arasında birine karar verip kayıt olmaktır. Öncelikle ilk dikkat etmeniz gereken şey kayıt olmak istediğiniz yada görüştüğünüz şirketin bu programı organize etme yetkisine sahip olup olmadığı olmalıdır. Work and Travel programını organize etme yetkisine sahip olan şirketlerin listesi her yıl Amerikan konsolosluğu tarafında bir liste halinde sunulmaktadır. 

ABD konsolosluğun yayınlağı Türkiye'de bulunan Work and Travel şirketleri listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kesinlikle bu listede bulunan şirketler dışında herhangi bir şirkete kayıt yaptırmayınız.

Ardından listede bulunan şirketler ile görüşmeler gerçekleştiriniz ve mutlaka internet üzerinden bu şirketlerle ilgili yapılan yorumları inceleyiniz. Work and Travel programında danışmanlık hayati önem arz eden unsurlardandır. Bu hususta görüşme yaptığınız şirketlerden sizinle ilgi alakası en iyi olanları ayırıp daha sonrasında bu şirketlerin nerelerde işler sunduğu, Amerika'da kaç sponsoru olduğu, hangi eyaletlerde ne tür işlere öğrenci gönderdiği ve fiyatı doğrultusunda karar vermenizi tavsiye ederiz. Şirket seçimi yaparken fiyat unsurunu öncelikli tercih nedeni olarak belirlememenizi tavsiye ederiz.

Work and Travel Vize Süreci

Unutulmamalıdır ki work and travel vizesi diğer Amerikan vizelerine kıyasla alınması en kolay vize türüdür. Bu programda vize randevusunun doğru şekilde planlanması WAT programının gerektirdiği değişim programı vizesi olan J1 değişimli ziyaretçi vizesi belgelerinin eksizsiz hazırlanması hayati derecede önemlidir.

Başvuru süresince vize büyük önem taşımaktadır. Belgelerin hazırlanmasından vize randevunun planlanmasına ve vize oryantasyonlarının verilmesine kadar bütün işlemler Grand International tarafından deneyimli danışmanlarımız tarafından işleme alınmakta ve katılımcısı olduğunuz bu programın gerektirdiği tüm belgeler işlemler ve alım sürecinde yanınızda olmakta, vizeyi en doğru yoldan almanızda destek vermektedir. Vize başvuru sürecinde öğrencilerin en büyük kaygılarından biri olan 'red' korkusunu profesyonel ekibimiz sayesinde yenecek ve ardından heyecan dolu bir bekleyişle Amerika'ya varış planlamalarınızı yapacağız.

W&T Vize Başvurusuna Kim Tarafından Müracat Edilir?

Work and Travel programı için vize randevusunun planlanması ve gün alımı işlemi Amerikan Konsolosluğunun web sitesinde yer alan Work and Travel şirketlerine yine konsolosluk tarafından verilen özel bir randevu panelinden planlanmaktadır.. Grand International olarak vize randevunuzu planladıktan sonra, Amerikan Başkonsolosluğuna şahsen gidip basit bir vize görüşmesi yapmanız gerekecektir. Kişisel olan bu başvuruyu her hangi birisi sizin adınıza yapamaz. Grand International ailesi bu süreçte yapılması gereken bütün işlemleri en ince detayına kadar sizin için yapmakta, gerekli oryantasyon, bilgilendirme ve örnek vize görüşmeleri yaparak gayet hazır bir şekilde sizi görüşmeye yollamaktadır.

Vize alımı ve görüşmeleri bulunduğunuz şehir ve yakınlık doğrultusunda, İstanbul Amerikan Başkonsolosluğu veya Ankara Amerikan Büyükelçiliği'nden yapılmaktadır. Türkiye'de Istanbul ve Ankara dışında bulunan ABD Adana ve İzmir gibi ABD misyonlarında vize almanız mümkün değildir. Bu temsilcilikler sadece ABD vatandaşlarına hizmet vermektedir.  

Work and Travel İş seçenekleri

Iş seçenekleri programa katılan öğrenciler için en fazla merak edilen konulardan biri de work and travel iş seçenekleridir. Bu kapsamda öğrencilerin çalışabileceği bir çok iş seçeneği bulunmakta olup, İngiizce seviyeniz ve Amerikaya varış tarihiniz doğrultusunda bir çok farklı eyalalette iş imkanımız bulunmaktadır.

Grand Interantional olarak Türkiye'de bulunan Work and Travel şirketlerinin %80'inden daha geniş bir iş yelpazemiz bulunmaktadır. Programı organize eden sponsorlar arasında Amerika'nın dört bir yanında kurumlarla çalışmakta ve sizlere program kapsamında en güzel işleri sunmaktayız. Bu programdaki iş seçenekleri herhangi tekniksel bilgi ve beceri gerektirmeyen sezonluk iş türleri ve pozisyonlardan oluşmaktadır.

Oteller , Restaurantlar, Marketler, hediyelik eşya mağazaları, Havuzlar ve Eğlence Parkları, Çeşitli yazlık sektörler iş seçeneklerinin olduğu başlıca işletmelerdir. Çoğu pozisyonda nasıl çalışacağınızı işyerine ulaştıktan sonra işveren tarafından size verilecek olan bir iki günlük oryantasyonla kolay bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.  

Work and Travel programı kapsamında sunduğumuz işlerden bazılarını buraya tıklayarak yada work and travel sekmesi altında bulunan güncel işlerimiz başlığı altından görüntüleyebilirsiniz. İşlerin detaylarına yönelik içerikleri ise sadece programa kayıt olunduğunda görüntüleyebilirsiniz.

İngilizce seviyeniz, Amerika'da işe başlayabileceğiniz tarih, çalışmak istediğiniz iş türü ve geçmiş tecrübelerinize göre Work and Travel programı kapsamında size iş seçenekleri sunulmakta olup bu işlerde çalışabilmek için sponsor ve işverenler ile mülakatlara alınmakta ve başarılı olmanız durumunda işe yerleşiminiz sağlanmaktadır. 

 

Work and Travel programın başvuru yapmadan önce aklınıza gelmesi muhtemel bazı soruları aşağıda sizler için derledik ve yanıtladık. 

Work and Travel programı'nda şartlar, kazanç; ikinci iş ve benzeri konularda katılımcıların merak ettiği sorular bulunmaktadır.

Listede bulunmayan, aklınıza takılan sorular için istek formunu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz.