Sağlık Sigortası

Sağlık sigortaları sponsor kuruluş aracılığı ile Work and Travel USA katılımcısı olan öğrencilerine Amerika’da kalış süreleri boyunca geçerli olacak şekilde yaptırılmaktadır.

$250.000 kapsamlı sigorta acil hastane masraflarını karşılamaktadırlar ancak diş, estetik ve psikolojik danışmanlık, kronik hastalıklar gibi tedavileri karşılamamaktadır.Örneklendirmek gerekirse, bisiklet sürerken düşüp kolunuzu kırarsanız, sigortanız bunun tüm masraflarını karşılayacaktır. Ancak astım, şeker hastalığı vb. rahatsızlıklarınızdan kaynaklanan tedavi ihtiyaçlarınızda sigortanız kapsam dışındadır.

Firmamız tarafından size ABD ye gitmeden önce bir sigorta kartı verilecektir. Sigorta içeriği ve kullanım kuralları ile ilgili olarak sponsorunuzdan size yollanan Insurance konulu mailde ve size verdiğimiz belgeler içerisinde yer alacaktır. Sigortanızı kullanma ihtiyacınız olduğu durumda bu kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

Sağlık hizmeti almak isteğiniz durumda konuşabilecek ve hareket edebilecek durumdaysanız 911 i değil öncelikle sigorta şirketinizi arayarak kendinizi tanıtıp ardından en yakın anlaşmalı sağlık kurumunun adını ve adresini alıp buraya gitmelisiniz. Bu durumda hastanelerin çoğu sizden tedavi masrafı almayacaktır. Ancak sigortalı da olsanız, hastanede “co-pay” adında bir ödeme yapmanız gerekecektir. Bu ödeme genellikle 50-100 USD civarında olur.Acil bir tıbbi müdahaleye ihtiyacınız olursa, doğrudan 911 arayıp yardım isteyiniz.

Sigorta kapsamınız hakkında detaylı bilgiyi sponsorunuzun resmi web sitesinden alabilirsiniz.

Hangi Hastaneye Gitmeliyim? Hastaneye Nasıl Giderim?

Eğer durumunuz acil değilse ya da kendi olanaklarınızla hastaneye gidebiliyorsanız öncelikle sigorta şirketinizin anlaşmalı olan hastanelerinden birini bulmalısınız. Work and Travel öğrencileri Amerika’nın en yaygın sigorta ağına sahip olan şirketler ile sigortalanmaktadır. Bundan dolayı gittiğiniz

Hastaneye giderken yanınızda bulunması gerekenler:

  • Sigorta kartınız
  • DS2019 formunuz
  • Pasaportunuz
  • 100 USD para ya da kredi kartı

Sigorta kartınızın üzerinde hangi sigorta ağı ile güvence altında olduğunuz yazar. Örneğin “Berkeley Life and Health Insurance gibi”. Yine sigorta kartınızda yazan telefon numaralarını arayarak ya da web sitelerine girerek size en yakın sağlık kuruluşunun yerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

***HATIRLATMA: Bazı sponsorlar ayrı ücrete tabi tutmak koşuluyla Work and Travel USA öğrencilerine daha kapsamlı sigorta yapma olanağı da tanımaktadır.