Work and Travel programı kapsamında iş başvurusu ve yerleşimlerinde hazırlamanız gereken Video CV ile ilgili dikkat etmeniz gereken detaylar aşağıdaki şekildedir. Örnek Videolar ise öğrencilerimizin Grand Online - PixTech hesaplarında Örnektir sekmesi altında mevcuttur.

Hazırlanan videoları Ad-Soyad – Grand International şeklinde isimlendirerek youtube yüklemeniz, videoyu kimler görebilir kısmında public (herkese açık) seçmeniz gerekmektedir. 

 1. Videoyu çekmeden önce gerekirse 5-10 defa akıcı ve doğal bir şekilde konuşana kadar sesli bir şekilde deneme yapmanızı tavsiye ederiz. Önce bir kağıda konuşmanızı yazabilir ve neler söyleyeceğinizi planlayabilirsiniz.  Videoyu çekerken kağıdı  karşınıza koyup okumak gibi bir şey kesinlikle yapmayınız çünkü kamera karşısında kağıttan okuduğunuz ve göz hareketleriniz anında belli oluyor. Kağıtta yazılı olan her şeyi harfiyen söylemeniz gerekmiyor. Aynı zamanda kağıda yazıp ezber yaparak jest ve mimiklerinizin olmadığı bir konuşma yapmanızı da kesinlikle istemiyoruz. Tabi ki ara sıra duraksayabilir veya gramatik hatalar yapabilirsiniz. Hatasız olmanızı beklemiyoruz ancak bu hatalar ufak hatalar olmalıdır.
 2. Özellikle host, busser, sales person, waiter/server vb ön planda yer alan işleri tercih eden öğrencilerin ingilizcelerini ve talaffuzlarını iyi göstermesi hayati derecede önemlidir.
 3. Elinizden geldiğince rahat, akıcı bir ingilizceyle, en önemlisi canlı ve tok bir ses tonu ile pozitif ve güler yüzlü, kendinize güvenir bir duruşla, ezber yapmış gibi değil normal konuşarak ve gerçekten bir iş görüşmesine giderken kılık - kıyafet, saç sakal olarak nelere dikkat  ediyorsanız o şekilde kamera karşısına geçmeniz gerekmektedir. Unutmayın ki ilk bu sizin işverenlere verdiğiniz ilk izlenim olacaktır ve bu çok önemlidir.
 4. Kameradan çok uzak ya da çok yakın olmamak şartı ile güzel ışık alan ve sessiz bir ortamda çekim yapınız. Görüntünün sabit ve sesin net olmasına, arka planın ve kıyafetinizin uygun olmasına dikkat ediniz. Görünür bir yerinizde  dövme, pearcing gibi şeyler varsa göstermemeye dikkat ediniz. Kesinlikle saçınız, sakalınız ve kıyafetiniz gerçek bir iş görüşmesine gidercesine düzgün olmalıdır.

 

Work and Travel Video CV çekimi esnasında başlıca aşağıdaki konularda konuşmanız gerekmektedir; bunların dışında eklemek istediğiniz konular olursa konuşmanıza ekleyebilirsiniz.

 1. İlk olarak Ad Soyad, Yaşınız, eğitiminiz, Nereli olduğunuz (şehir + Turkey şeklinde.) ve yaşadığınız şehir hakkında bir kaç kısa bilgi, bildiğiniz diller vb şeylerden bahsediniz.
 2. Daha once nerelerde, hangi pozisyonda ve tam olarak ne yaptığınızdan kısaca bahsediniz. Mutlaka hazırlamış olduğunuz online CV’de yer aldığı şekilde deneyimlerinizden bahsediniz.
 3. Amerika’ya daha önce gidip gitmediğiniz, neden gitmek istediğiniz ve bu programdan beklentilerinizin ve kazanımlarınızın neler olacağı, neden katılmak istediginiz (Mümkünse klasiklerin dışına çıkın ve biraz yaratıcı olun. Kesinlikle temel amacınız para kazanmak gibi bir şey olmamalıdır )
 4. Hobileriniz, neleri yapmayı sevdiğiniz, ilgilendiğiniz sporlar, başarılı olduğunuz alanlar.
 5. Kişilik ve karakteristik özellikleriniz. En önemlisi isverenin neden sizi tercih etmesi gerektiği.
 6. Yukarıda bahsettiğiniz konular dışında sponsorun veya işverenin sizden özellikle cevap almak istediği bir konu ya da sorular varsa konuşmanızda bunlara değininiz.
 7. Sonuç olarak Thanks for taking the time to watch my video and best wishes from Turkey veya greetings from Turkey. gibi bir bitiş yapabilirsiniz.

Work and Travel Video CV'si hazırlanışında dikkat etmeniz  gereken noktalar yukarıda belirtilmiştir. Lütfen Video Resume hazırlamadan önce  yukarıdaki noktaları dikkate alarak ve GEO hesabınızdaki örnek videoları kesinlikle izleyerek kamera karşısına geçiniz. 

Lütfen ezber yapmayınız ya da kağıttan bakarak KESİNLİKLE okumayınız. Mutalak tok bir ses tonu ile pozitif ve güler yüzlü bir konuşma yapınız. Yanınıza konuşmanıza şekilde veren noktarı not alıp bakabilirsiniz. Örneğin ;

 1. Kendini tanıtma ve Eğitim Bilgilerim
 2. Deneyimlerim
 3. Neden Katılmak istiyorum ve yararları ne olacak
 4. Hobilerim
 5. Karakteristik özelliklerim
 6. Sonuç

şeklinde size hatılatmalarda bulunacak başlıkları not alıp bakabilirsiniz.  Good Luck to Everyone ! We will make it happen all together and we trust you !

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim