Work and Travel programı Amerikan Hükümetinin yaz aylarında sezonluk olarak yükselen iş gücü talebini karşılamak ve farklı ülkelerden gelen genç nesillere Amerikan kültürünü öğretmek adına dünyanın birçok farklı ülkesinde yürütülmekte olan bir kültürel değişim programıdır. Work and Travel programına katılım şartları şu şekildedir:

 • 18 – 23 yaş arası olmak,
 • En azından A2-B1 seviyesinde İngilizce okuma-yazma-konuşma yetisine sahip olmak.
 • 4’lük sistemde en az 2, 100’lük sistemde en az 60 genel ve dönemlik not ortalamasına sahip olmak
 • Örgün ve tam zamanlı üniversite öğrencisi olmak ve ikinci semester aktif olarak tez veya staj dışında ders alıyor olmak.
 • 4 yıllık üniversite okuyan bütün bölümler ve son sınıf öğrencilerinin programa katılım hakkı bulunmaktadır. Ancak son yıllarda ABD konsolosluğu tarafından üniversite son sınıf öğrencileri için daha eleyici bir yaklaşım gözlenmektedir. Bu doğrultuda mevcut kontenjanlarımınız çok az bir kısmını son sınıf öğrencileri için kullanılmaktadır. Bu hususta son sınıf öğrencilerinin çok hızlı davranması ve işlemlerini erkenden bitirip kotalarımızdan faydalanmasını tavsiye ederiz.
 • Yüksek Lisans programlarında aktif öğrenci olan adaylar programa katılabilmektedir. Ancak bu adayların programa katılacakları yılın 2. Dönemi en az 9 ve üzeri kredilik ders aldıklarını (tez dışında) göstermeleri durumunda katılımlarında sakınca bulunmamaktadır.
 • Ön lisans okuyan öğrencilerin programa katılımı için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu öğrencilerin eğitim aldıkları bölümün dikey geçiş ile 4 yıllık fakültelere geçişinin olması gerekmektedir. Aksi takdirde programa katılım sağlayamamaktadır. Aynı zamanda bazı konsolosların ön lisans öğrencilerine yönelik daha eleyici oldukları gözlemlenmektedir.
 • Açık öğretim fakültesi ya da uzektan eğitim öğrencilerinin Work and Travel programına katılım hakkı bulunmamaktadır.

Work and Travel şartları yine Amerikan hükümeti tarafından belirlenmektedir. Programa katılmayı planlayan öğrencilerin Work and Travel koşulları ve başvuru şartları hakkında en çok merak ettiği başlıca soruları sizlere daha açıklayıcı olması adına aşağıdaki başlıklar altında özetledik.

 • Work and Travel Programına Kimler Katılabilir ?
 • Work and Travel İçin Yaş Sınırı Nedir ?
 • Work and Travel Yapmak İçin Dil Seviyem Ne Olmalı?
 • Work and Travel Katılmak İçin Okul Not Ortalaması Ne Olmalıdır ?
 • Work and Travel Programına Kimler Neden Katılamaz?

Work and Travel Programına Kimler Katılabilir?

Work and Travel programına katılacak olan öğrenciler 4 yıllık ve 2 yıllık üniversite okuyan veya yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi olması gerekmektedir. Erken başvuru her aday için çok önemli olmakta olup özellikle son sınıf üniversite öğrencileri ve yüksek lisans öğrencileri için vize alma konusunda çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Öğrencilerin not ortalaması, dil seviyesi ve başvuru tarihi öğrencinin yerleşeceği iş ve Amerika'da geçecek olan azami süresi 4 aylık work ve 1 aylık travel deneyimi açısından çok önemlidir.

ABD konsolosluğu tarafından üniversite son sınıf öğrencileri için daha eleyici bir yaklaşım gözlenmektedir. Bu doğrultuda mevcut kontenjanlarımınız çok az bir kısmını son sınıf öğrencileri için kullanılmaktadır. Bu nedenle son sınıf öğrencilerinin çok hızlı davranması ve işlemlerini erkenden bitirip kotalarımızdan faydalanmasını tavsiye ederiz.

Work and Travel İçin Yaş Sınırı Nedir?

Amerikan Dışişleri Bakanlığı yani State Department tarafında yetkilendirilmiş olan sponsorlar arasında programa katılım için yaş alt sınırı 18'dir ancak üst sınır olarak sponsor kurumun tercihine göre davranılmaktadır. Work and Travel programına katılmak için en az 18 ve en fazla 28 yaş aralığında olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayamayan öğrencilerin maalesef programa katılımı sağlanamaz.

Bu hususta bazı sponsor kurumlar katılım için 26 yaşı maksimum sınırı olarak kabul etse de, sponsorların bir kesimi 28 yaşına kadar başvuru yapan öğrencileri kabul edebilmektedir. Yani bu konuda kesinlikle yaş üst sınırı olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından koyulmuş bir üst sınır değil 18 yaş şeklinde bir alt sınır bulunmaktadır.

Work and Travel Yapmak İçin Dil Seviyem Ne Olmalı?

İngilizce seviyesi Work and Travel programına katılımda en önemli kriterlerden biridir. Bu programa katılım sağlayacak olan öğrencilerin gerek Amerika'da gündelik yaşamda hayatlarını idame ettirecek gerekse iş hayatında iletişim problemi yaşamayacak seviyede ingilizce yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.

Aynı zamanda Dil seviyesi iş seçimi ve vize mülakatı için en çok önem arz eden konulardan biridir. WAT kapsamın gerek işverenler, gerek sponsor kurumlar, gerekse vize sürecinde sürekli olarak ingilizce mülakatlar yapılarak gerekli yeterliliğe sahip olunup olunmadığı denetlenmektedir. Work and Travel programı kapsamında herhangi bir yazılı sınav yapılarak değil sözlü mülakatlar ile dil yeterliliğine bakılmaktadır.

Öğrencilerin ingilizce seviyelerinin iyi olması iş olanaklarını arttıracağı gibi vize mülakatı sırasında da öğrencinin rahatlıkla iletişim kurması ve kendini kolaylıkla açıklaması vize alma sürecinde Amerikan Konsolosluğunun dikkat ettiği bir noktadır. İngilizce seviyesi az-orta olan öğrenciler içinde birçok iş şeçenekleri mevcuttur ve bu hususta Grand International olarak dil seviyesi düşük olan öğrencileri de bir çok güzel iş seçeneği her yıl olduğu gibi bu yılda sunmaktayız.

Bu program kapsamında ne kadar iyi bir İngilizceniz varsa o derece kolay bir süreç geçirmeniz mümkün olackatır. İngilizcesi iyi olan öğrencilerin işyerinde çalışma arkadaşları ve iş becerisi yüksek olacağından daha fazla saat mesai alması mümkündür. Aynı şekilde gündelik hayatta karşılaşabileceği problemleri çözüme kavuşturmak açısından ingilizce seviyesi olarak Upper intermediate ve üstü olan öğrencilerin çok daha kolay çözüme ulaştıkları gözlemlenmektedir.

Bunun dışında dil seviyesi olarak ne kadar iyiyseniz insanlarla ikili iletişiminiz ve kendinizi tanıtmanız o derece iyi olmaktadır. Bu da sizin için çok daha hızlı bir arkadaş çevresi edinmenize imkan sağlamaktadır.

Work and Travel Katılmak İçin Okul Not Ortalaması Ne Olmalıdır?

Work and Travel programında vize alımında konsolosluk tarafından en dikkat edilen konulardan biri de not ortalamasıdır. Bu program kapsamında ailenizin ya da sizin maddi durumunuza bakılmaksızın vize alımınız mümkündür ancak Türkiye'ye geri döneceğinizi garanti eden en önemli kriter olarak okula devamlılığınız ve not ortalamanız dikkate alınmaktadır.

Öğrencilerin 4 üzerinden en az 2.0 GPA veya 100 üzerinden en az 60 not ortalamasına sahip olması katılım koşullarında ilk sırada gelir. Grand Yurtdışı Eğitimin bu şartları isteme sebebi öğrencinin programa başvurduktan sonraki süreçte vize alırken bir problem ile karşılaşmasını daha en başından önlemektir. Bu şartın ana nedeni ise genellikle Konsolosluk çalışanlarının başarılı öğrenci statüsündeki öğrencilere daha hızlı bir şekilde vize vermesinden kaynaklanmaktadır.

Not ortalaması olarak 2.00 GPA'in altında olan öğrencilerin vize reddi alabileceği yüksek bir ihtimal olduğu gibi, bu durumu mantıklı olarak vize görüşmesi esnasında konsolosluk yetkilileri açıklayan ve bu açıklamayı rahatlıkla yapabilecek ingilizce seviyesine sahip olan öğrencilerin de Not Ortalaması düşük olmasına rağmen vizeden kabul alması mümkündür.

Work and Travel Programına Kimler Neden Katılamaz?

Amerikan Hükümetinin yetkilendirdiği Sponsorlar aracılığı ile yürütülen Summer Work and Travel yani SWT programına aşağıda belirtilmiş olan koşullara sahip olan öğrencilerin katılımı sağlanamaz. Bu koşulları Amerikan Hükümetinin belirlediği ve sponsorların belirlediği koşullar olmak üzere 2'ye ayırabiliriz.

Amerikan Hükümetinin Belirlediği

 • Sağlık koşullarının iyi olmadığı ve uzun süreli tedaviden yeni çıkmış öğrenciler
 • Akademik olmayan 2 yıllık okullarda eğitim gören öğrenciler
 • 2 yıllıktan 4 yıllık üniversitelere geçiş imkanı bulunmayan Ön lisans eğitimi alan öğrenciler
 • Açık öğretim fakültesinde eğitim almakta olan öğrenciler
 • Uzaktan eğitim ile okula gitme ve derse katılma zorunluluğu olmayan online eğitim programlarına kayıtlı olan öğrenciler
 • Okula kayıtlı olduğu halde aktif olarak ders almayan öğrenciler
 • Yüksek lisansın tez aşamasında olup aktif olarak ders almayan öğrenciler

Sponsorun Belirlediği

 • Tam zamanlı ve yoğun bir çalışma dönemini kaldıramayacak öğrenciler
 • Psikolojik bir tedavi almış yada almakta olan öğrenciler
 • İş ve sorumluk sahibi olmayan, program amacı dışında hareket etmeyi düşünen öğrenciler
 • Ön lisans okuyan ancak eğitim aldıkları bölümün dikey geçiş ile 4 yıllık fakültelere geçişinin olmadığı öğrenciler

Work and Travel Kriterleri üzerine hakkında daha detaylı bir bilgi almak için 0544 472 63 00 no'lu ofis numaramızı arayıp bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim