Work and Travel programı bir çok öğrencinin algıladığı gibi bir tatil programı değildir. Programın adından da anlaşılacağı gibi programa katılımınız dahilinde ilk olarak work kısmını tamamlamanız gerekmektedir. Her ne kadar ABD'ye kültürel değişim adı altında gitseniz de, Amerika’ya varışınızın ardından ilk sorumluluğunuz çalışmak ve bu kapsamda üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmek olmalıdır. Tabi ki gezmek, eğlenmek ve tatil yapmak için zamanınızda olacak ancak bu zaman dilimi izinli olduğunuz günlerde veya iş bitiminizin ardından sizler için ayrılan 30 günlük seyahat döneminde olacaktır. Programa katılırken beklentilerinizi iyi ayarlamanız her şeyden önemlidir.

Bir diğer konu birçok öğrencinin beklentisi olan yüksek miktarda para kazanma beklentisidir.  Work and Travel tek amacınızın para kazanmak olacağı bir çalışma programı değildir. Work and Travel programında 15-20 bin dolar gibi hayali miktarlarda kazanç mümkün değildir. Programın asıl amacı para kazanma değil deneyim ve kültür kazanmaktır. Bazı öğrenci arkadaşlarımız çevrelerinden veya danışmanlarından duydukları hayali miktarları kazanamadığı için programa katıldıktan sonra hayal kırıklığı yaşayabilmekte, hatta maddi zorluklarla karşılaşmaktadır. Sizleri uyarmak isteriz ki Work and Travel programında kazanabileceğiniz miktar yaz süresi boyunca temel ihtiyaçlarınızı karşılayıp, Amerika'da güzel bir yaz geçirmenizi, gezmenizi ve ailenizden herhangi bir ücret talep etmeksizin 3-4 ay boyunca ABD'de yaşamanızı sağlamaktan çok ileri gitmeyecektir. Lütfen 10  bin $ kazanırım veya kazanırsın gibi sözlere aldırış etmeyiniz. Kazanabileceğiniz miktar yaklaşık olarak 4 ile 6-7 bin doları arasında olacaktır.

Son önemli nokta olan yabancı dilimi geliştirebilir miyim sorusunun cevabını ise size bağlı olarak değişmektedir. Work and Travel tam anlamıyla bir dil öğrenme programı değildir. Eğer yeterli alt-yapınız yoksa, İngilizceniz de 3 aylık süreç boyunca aşırı  bir ilerleme sağlayamazsınız. Kazanabileceğiniz tek şey altyapınız dahilinde konuşmayı yani konuşmaya olan özgüveni arttırmak ve telaffuzunuzu düzeltmek olacaktır. Yani Work and Travel  tam anlamıyla bir dil öğrenme programı değil aslında dil pratiği yapma ve ingilizce geliştirme programıdır.

Son olarak şunu bilmeniz gerekiyor ki Work and Travel her üniversite öğrencisinin altından kalkabileceği ve güzel sonuçlandırabileceği basit bir program değildir. Programa katılan adayların beklentileri, daha önceki iş deneyimleri, dil seviyeleri, sağlık ve psikolojik durumları doğrultusunda başarılı sonuçlanabilecek bir programdır.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim