Camp USA - Camp and Travel Nedir?

Yaz kampları, Amerikalı ailelerin 6-18 yaş arası çocuklarını yaz aylarını verimli bir şekilde geçirmeleri için bıraktıkları 100 yılı aşkın zamandır süregelen bir Amerikan geleneğidir. Bu kamplarda çocuklar çeşitli aktivitelere katılım sağlayıp, sosyal becerilerini, ikili ilişkilerini ve yeteneklerini geliştirme imkanı bulur, evlerinden uzak ve doğa ile iç içe eğlenceli bir yaz geçirirler. Bu kampların genel amacı eğitim, spor ve kültürel gelişim sağlamaktır. 

Camp and Travel programı ise Amerikalı çocukların bulunduğu kamplarda eğitmen ya da destek personeli olarak J1 değişimli ziyaretçi vizesi ile çeşitli alanlarda görev alacağınız bir kültürel değişim programıdır. Amerika da camp programı kapsamında "Camp Counselor" ve "Camp Staff" olmak üzere iki farklı alanda çalışarak Amerikan kültürünü yakından deneyimleme imkanınız olacaktır.

J1 Camp Counselor Nedir?

Camp Counselor ne demektir sorusuna şu şekilde bir açıklama getirilebilir. Kamp danışmanı, Camp America kapsamında çeşitli alanlarda sosyal, sanatsal ve sportif eğitim-öğretim programları organize eden kişidir. J1 Camp Counselor programı Amerikan Dış İşleri Bakanlığı yani State Department tarafında görevlendirilen ve sponsor kuruluşlar aracılığı ile organize edilen bir kültürel değişim programıdır. Bu program kapsamında adaylar yaz kamplarında çeşitli alanlardaki yetenek ve bilgilerini Amerikalı çocuklara aktarak eğitmenlik-danışmanlık yapar. 

Katılım için adayların üniversite öğrencisi veya aktif bir öğrenci olmasına gerek yoktur. Kamp danışmanları, kamp aktivitelerini planlama ve yürütme, öğrencilerle ilgilenme, liderlik becerileri geliştirme ve öğrencilerin sağlık ve güvenliği ile ilgili sorumluluklarını yerine getirme gibi görevlerle sorumludur.

J-1 Camp Counselor programı, yabancı uyruklu öğrencilerin ABD'de çalışma ve kültürel değişim yaşama fırsatı sunarak, kültürel anlayışı artırmayı, dil becerilerini geliştirmeyi ve liderlik becerilerini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Camp USA Katılım Şartları Nelerdir?

Amerika da kamp programına katılım için adayların 18-35 yaş arası olması gerekmektedir. Programa katılım için öğrenci olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye'de bulunan öğretmenlerin yaz aylarını değerlendirebilecekleri oldukça faydalı bir programdır. 

Camp and Travel Amerika programına katılım şartları şunlardır:

 • 1 Haziran tarihi itibariyle 18 yaşına girmiş veya 18 yaş üstü olmak
 • Akıcı İngilizce konuşabilmek
 • Çocuklarla çalışabilme ve yönetebilme yetisine sa,
 • Üniversite öğrencisi, mezunu, öğretmen ya da takım sporları, su sporları, sanat ve oyun ya da müzik-tiyatro gibi alanalardan birinde uzman olmak ve eğitim verebilecek olmak

Camp USA katılım şartları için adayların sunması gereken başlıca gerekli belgeler şunlardır:

 • Aile bireyleri dışında kişi veya kurumlardan alınmış 2 referans mektubu
 • Program kapsamında eğitim vereceği alana dair fotoğraf, sertifika veya diplomalar
 • Adli sicil kaydı
 • Sağlık Raporu

J1 Camp Staff Nedir?

J1 Camp Staff USA yani Amerika'da kamp elemanlığı programı yine Amerika’lı ailelerin çocuklarını bıraktıkları yaz kamplarında 8-10 hafta süre ile kamp içerisinde bulunan sosyal alanlarda ve hizmet gerektiren pozisyonlarda yani mutfak, temizlik, tamirat, boya vb. Pozisyonlarda çalışılan bir kültürel değişim programıdır. Camp Staff Amerika- Kamp Amerika programına katılım için Work and Travel ile aynı alanda kabul sağlandığı için Kamp Amerika programına katılım için Work and Travel ile aynı katılım şartlarının sağlanması ve öğrenci olunması gerekmektedir. Work and Travel katılım şartlarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Camp Staff Katılım Şartları Nelerdir? Kimler Katılabilir?

J1 Camp Staff Programına katılım için Work and Travel programı ile neredeyse aynı şartları sağlıyor olmak gerekir. Camp Staff katılım şartları şu şekildedir.

 • Aktif Üniversite öğrencisi olmak (Örgün ya da ikinci öğretim olmalıdır, AÖF ya da Uzaktan eğitim öğrencileri katılamaz)
 • En az B1 seviyesinde ingilizce konuşabilmek 
 • Son dönem ve genel not ortalaması olarak en az 2.00 üzerinde ortalamaya sahip olmak 
 • 18-24 yaş aralığında olmak 
 • En geç 15 Haziranda Amerika'da işe başlayabilmek ve 20 Ağustosa kadar çalışabilmek

Camp Counselor Amerika İş Türleri

Camp and Travel programı kapsamında Counselor yani danışman olarak programa katılım sağlamak için aşağıdaki alanlardan herhangi birinde uzman veya iyi olmanız gerekmektedir. Camp Counselor, Amerika'da bulunan yaz kamplarında çalışıp - eğitim verebileceğiniz alanlar ve işler şunlardır;

Futbol, Seramik, İp Parkuru, Tenis, Batik, Posta Hattı, Golf, Totem direkleri, Kale ve Barınak Binası, , Basketbol, Takı yapımı, Yangın Binası, , Nihai Frizbi, Kostüm tasarımı, Açık Havada Yemek Pişirme, Gaga Balosu, Duvar resimleri, Doğa yürüyüşü, voleybol, Dikiş, Hayvan Takibi, Futbol, Ağaç işleri, Jimnastik, Bayrak Yarışları,

Performans sanatları, Dövüş sanatları, Kriket, Oyunculuk, Okçuluk, Engel kursu, Doğaçlama, Takım Kurma Oyunları, Yüzme, Film, Binicilik, Kano, Gitar, Yıldız gözlemi, Kano sporu, Piyano, Tarım, , yelken, Davul, Hayvan bakımı, Rüzgâr sörfü, Vokal, Yoga, , Cankurtaran, Meditasyon, Su aerobiği, Dans, Bilgisayarlar, Balık tutma, koreografi, Grafik Sanatları, Resim çizme Tırmanmak, Fotoğrafçılık

Kamp Tipleri Nelerdir?