Üniversite öğrencisi ya da mezunu olan 27 yaş altı gençlerin farklı kültürler görmek ve dil geliştirmek amacıyla yurt dışında çeşitli programlara katılma istediği gün geçtikçe artmaktadır. Amerika'da özellikle öğrencilerin çalışmasına imkan tanıyan programlar oldukça popülerdir. Bu programlar J1 Kültürel değişimli ziyaretçi vizesi çatısı altında gerçekleştirilir.

J1 Camp USA Nedir?

Camp ve Travel programı, yaz aylarında 6-16 yaş arası çocuklarla çalışmanızı sağlayan bir kültürel değişim programıdır. Aynı zamanda Camp USA olarak da bilinir. Bu program, çocukların bulunduğu kamplarda çalışmanızı sağlar.

Camp and Travel programı, genellikle Haziranın 1-20 arasında başlar ve Ağustosun 10-25 arasında biter. Yani size toplamda 8-10 hafta arasında kamplarda bulunan çeşitli alanlarda çalışma imkanı sağlar.

Camp USA programı kapsamında kamp süresince yeme içmeye, konaklama ya da sağlık sigortası gibi masraf kalemlerine herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Yemek, konaklama ve sigorta kamplar tarafından ücretsiz olarak karşılanır.

Program, yaz aylarında 6-16 yaş arası çocuklarla birlikte kamplarda çalışmanızı sağlar. Camp USA programı, gençlere kültürel değişim fırsatı sunar. Program'a Camp Staff ya da Camp Counselor olarak iki farklı kategoride katılınabilir. Şimdi bu iki kategori arasındaki farklara kısaca bir göz atalım.

Camp Staff Nedir?

Camp Staff kısaca Amerikalı çocukların bulunduğu kamplarda vasıf gerektirmeyen işlerde çalıştırılan kamp destek elemanlarına verilen addır. Camp America kapsamında aşağıda bulunan pozisyonlarda çalışan adaylar Camp Staff olarak programa katılır. Bu pozisyonlar başlıca;

 • Cook
 • Dishwasher
 • Kitchen Helper
 • Laundry - Housekeeping
 • Maintanance
 • Ground Keeper

şeklindeki pozisyonlardır. Bu pozisyonlarda çalışmak için üniversite öğrencileri ileri derecede ingilizce bilmek zorunda değildir. A2-B1 ve üstü seviyede dil bilmeniz yeterlidir.

Camp Staff Katılım Şartları Nelerdir?

Camp USA programına Staff olarak katılım şartları Work and Travel programı ile neredeyse aynıdır. Programa katılım için aranan başlıca şartlar:

 1. Aktif üniversite öğrencisi olmak (Örgün ya da ikinci öğretim)
 2. 18-24 yaş aralığında olmak
 3. Dönem ve Genel not ortalaması olarak 2.00 üzerinde ortalamaya sahip olmak
 4. En az B1 düzeyinde İngilizce bilmek
 5. En geç 15 Haziran tarihinde Amerika'da işe başlayabilmek,

Camp and Travel programına katılım için bu şartları sağlıyor olmak yeterlidir.

Camp Counselor Nedir?

Kamp danışmanı olarak çalışacak adaylar, eğitmen ve danışman olarak daha nitelikli işlerde çalışır. Çocuklar kampta müzik, sanat, spor ve sosyal aktivitelerle ilgilenen bu danışmanlar tarafından yönlendirilir.

Camp Counselor ile Camp Staff arasındaki en önemli fark çalıştıkları pozisyon ve nitelikleridir. Kamp danışmanı olmak isteyenlerin iyi İngilizce bilmeleri ve katıldıkları alanda eğitim verebilecek donanıma sahip olmaları gerekir. Kamp danışmanlarının çalıştığı alanlar Camp and Travel sayfamızda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Camp Counselor Katılım Şartları Nelerdir?

Camp USA katılım şartları arasında eğer Counselor yani danışman olarak programa katılacaksanız öğrenci olma zorunluluğur yoktur. Camp Counselor olarak programa katılacak olan adaylarda aranan başlıca nitelikler ve katılım şartları şu şekildedir.

 1. İleri derece İngilizce bilmek,
 2. Üniversite öğrencisi ya da mezunu olmak,
 3. Danışmanlık yapacağı alanda eğitim verebilecek düzeyde bilgi ve becerilerine sahip olmak,
 4. 18-28 yaş aralığında olmak,
 5. En geç 15 Haziran tarihinde Amerika'da işe başlayabilmek,

Camp and Travel Başvuru ve Program Tarihleri

Camp and Travel programına Staff ya da Counselor olarak başvurular her yıl Temmuz-Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilir. Camp USA programına başvuru için en ideal tarih aralığı Temmuz-Ocak ayları arasıdır. Bu aylarda Amerika'da bulunan kamplar çok aktif olarak alım yapmaktadır.

Kamplarda her iki kategoride programa katılan adaylar için en geç iş başlangıç tarihi 15-20 Haziran olabilir. Adaylar en geç 20 Ağustos tarihine kadar çalışır. Kamptaki çalışma periyodunuz bittikten sonra Amerika'da 30 gün daha seyahat etmek amacıyla kalabilirsiniz.

Camp USA Programında Kazanç

J1 Camp USA programı, Staff ya da Counselor olarak katılım sağlayan adayların saatlik ücret şeklinde geliri yoktur. Bu programın Work and Travel programından başlıca farkları

 • Çalışılan kampların şehir dışında bulunan orman, göl kenarı vb. bölgelerde olması
 • Konaklama, yeme-içme ve sigortanızın ücretsiz olarak karşılanması
 • Saatlik ücret olarak değil sezonluk olarak toplu bir ücret ödenmesi

şeklinde sıralanabilir. Bu kapsamda program katılımcılarına 8-9 haftalık haftalık çalışma sonucunda minimum 2000 USD ücret ödenmektedir. Çalıştığınız kamp ve performansınıza göre bu rakam 3000 Dolara kadar çıkabilmektedir.

Camp and Travel 2024 Fiyatları ve Ücretler

2024 yılı için Camp USA fiyatları, ücretleri ve Camp and Travel program masrafları aşağıdaki gibidir.

Program Ücreti:  $ 1000
Vize Ücreti: $ 185
SEVIS Ücreti: $ 220
Gidiş - Dönüş Uçak Bileti: $ 500-750 (Tahmini)
Cep Harçlığı: $ 500-750 (Tahmini)

 

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim