Her yıl Dünya'nın birçok farklı ülkesinden on binlerce öğrencinin katılım sağladığı Work and Travel kültürel değişim programı şüphesiz ki pandemi sürecinden en ciddi etkilenen kitleler arasında yer almaktadır. DSÖ'nün 17 Mart 2020 tarihinde Global Pandemi ilanından sonra tüm Dünya üzerindeki konsolosluklar kapanmış, ülkeler sınırlarını kapatmış ve ülkeler arası seyahat yasakları/kısıtlamaları getirilmiştir. Bunun beraberinde zaten uzun yıllardır sürdürdüğü göçmenlik karşıtı politikaları ile ünlenmiş olan ABD Başkanı Donal J. Trump tarafından 22 Haziran 2020 tarihinde  Presidential Proclamation 10052 sayılı kararname ile H-1B, H-2B, L-1 ve J-1 tipindeki vizelerin basımının durdurulması kararı alınmıştır ancak kararın alındığı tarihte zaten neredeyse tüm Dünya genelindeki konsoloslukların kapalı olması nedeniyle programa katılacak olan adayları karardan çok pandemi nedeniyle konsoloslukların kapalı olması etkilemiştir.  17 Mart 2020 tarihinden önce bu vize tiplerinde vize görüşmesi sağlamış ve onay almış olan adaylar 2020 yazında programa katılım sağlamış ve beklenenden çok daha güzel bir yaz geçirmiştir. Presidential Proclamation 10052 kararnamesinin detayları inceleyerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

Sonrasında Neler Oldu? 

ABD Başkanı DJ. Trump tarafından imzalanan bu kararname ABD'de bulunan birçok kurumu ve konsolosluk faaliyetlerinin başlaması ile bu vize tipleriyle Amerika'ya seyahat edecekleri zor duruma sokacağı için Amerika'da bulunan Intrax başta olmak üzere birçok J vize sponsorları, U.S. Chamber of Commerce, the National Association of Manufacturers (NAM), the National Retail Federation, TechNet tarafından konu 21 Temmuz 202 tarihinde mahkemeye taşınmıştır. Mahkemeye konu olan şikayete yönelik ABD Ticaret Odasının yaptığı duyuruyu inceleyebilirsiniz. 

Yaklaşık 3 aylık bir yargılama sürecinin ardından 01 Ekim 2020 tarihinde California Federal Mahkemesi Başkan Trump'ın verdiği kararın haksız olduğu kanısına varmış ve bu kararın yürütme yetkisi durdurularak mahkemeye katılan davacı tarafların Presidential Proclamation 10052 kararnamesinden muaf tutulması hükmüne varılmıştır. Bu karar doğrultusunda Intrax ve Chamber of Commerce yani ABD Ticaret odası üyesi olan tüm kurumlar karardan muaftır ki Amerika'da bulunan neredeyse tüm J sınıfı vize sponsorları Ticaret odasına ya üyedir ya da üye olmuştur. Bu doğrultuda Summer Work and Travel, Intern Trainee vb daha bir çok J vize sınıfına tabi programlar hakkındaki vizelerin durdurulması kararı geçersiz kılınmıştır.  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından da bu konuda bir duyuru yapılmıştır. ABD Dışişleri Bakanlığının vizeleri durdurma kararının mahkeme tarafından kaldırıldığını belirten duyurusuna internetten erişim sağlayabilirsiniz. 

Presidential Proclamation 10052 Kararnamesinin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasının Work and Travel 2021 programına etkisi nedir ? 

Bu kararın uzatılmasının Work and Travel programına herhangi bir olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Grand International olarak 2021 Work and Travel programının organizasyonuna olağan bir şekilde devam etmekteyiz. Programa katılacak olan öğrencilerimizin bilmesini isteriz ki konuyla ilgili ABD'de bulunan sponsorlar, Türkiye'de bulunan konsolosluklar ve gerekli tüm resmi makamlar ile iletişim halindeyiz. Şuanda 2021 Work and Travel programının organize edilmesine yönelik COVID dışında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu konuda program sponsorlarımızdan biri olan Intrax tarafından da sosyal medya üzerinden gerekli açıklama yapılmıştır.

Bunun dışında White House'da sayılı günleri kalan DJ. Trump'ın göçmenlik ve göçmen olmayan vizelerle ilgili almış olduğu bu kararlar 21 Ocak 2021 tarihinde görevi teslim alacak yeni Başkan Joe Biden tarafından oldukça rahatsız karşılanmaktadır. Yeni Başkan Joe Biden göreve gelir gelmez ilk işinin, Trump tarafından gece yarısı alınan bu kararları kaldırmak olacağını dile getirmiştir. Joe Biden ve temsil ettiği parti göçmenlik yanlısı politikalarıyla bilinmekte ve bu konuda Trump'ın tam aksi politikalar izleyeceğini ve Trump'ın bu hususlardaki düşünce ve kararlarını desteklemediklerini dile getirmektedir. 

10052 nolu kararnamenin 31 Mart'a uzatılmasının ardından NY Post'ta Biden'ın göreve geldiğinde bu kararnameleri kaldıracağı yönünde haberler de yapılmıştır ve bu konudaki haberin detaylarına göz atabilirsiniz. 

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak ?

Work and Travel kapsamında tüm tarafların beklediği haber sadece Başkanlık kararnamesi değildir. Bu hususta konsolosluk faaliyetlerinin yeniden başlamasında en önemli etken COVID' etkileri ve vaka sayılarıdır.. Work and Travel programına katılacak olan öğrenciler için J1 grup vize randevuları her yıl Şubat sonu ya da Mart ayının ilk haftasında planlanmaktaydı yani WAT vize görüşmeleri her yıl Mart ayı itibariyle başlamaktadır. 2021 yılı Work and Travel programı konusunda Istanbul ABD Konsolosluğu tarafından Ekim 2020 tarihinde Türkiye'de bulunan tüm acenteler ile iletişime geçilmiş ve 2021 yılı için öğrencilerin ilgilerinin programa ne derecede olduğu ve kayıtlarımızın başlayıp başlamadığına yönelik sorular sorulmuştur. 

28 Aralık 2020 tarihinde yine Istanbul ABD Konsolosluğu ile Work and Travel şirketleri arasında bir zoom toplantısı yapılmıştır. Bu toplantının temel konusu tabi ki work and travel öğrencileri ve vizelerin ne zaman açılacağı olmuştur. Bu konuda konsolosluk yetkilileri tarafından COVID 19'un Amerika ve Türkiye'deki durumu doğrultusunda hareket edileceği, aşı çalışmalarının son bulması ve  toplu aşılamaların başlamış olmasının sevindirici bir gelişme olduğu, Work and Travel ve diğer öğrenci vize randevularının(J ve F), turist ve iş (B½) vizelerinden önce açacaklarını ve sizlere öncelik tanınacağı dile getirilmiştir.  Optimistik olmak gerekirse Mart Nisan aylarında vizelerin açılmasının ihtimaller arasında olduğu dile getirilmiştir. 

04 Ocak 2021

Son Gelişmeler : D.J. Trump Sonrası, Joe Biden Dönemi….

Yüzlerce öğrenci tarafından ABD konsolosluğunun ne zaman açılacağı ve Summer Work and Travel programı kapsamında beklemekte olan öğrencilerin vizelerini ne zaman alacağı merakla beklenmektedir.  Bu hususta Istanbul ABD Konsolosluğu ile Türkiye'de bulunan SWT acenteleri arasında SWT 2021 sezonu hakkında görüşmek üzere 3. kez 26 Şubat 2021 tarihinde bir zoom toplantısı gerçekleştirilmiştir. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi Eski Başkan DJ Trump görevden ayrılmadan önce PP 10052 sayılı kararnamenin geçerlilik tarihi 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmıştı. Öte yandan göreve geldiği günden bu yana üst üste kararname imzalamakta olan seçilmiş Başkan Biden, Eski Başkan Trump tarafından konulan ve J1 vizesini etkileyen PP 10052 dışındaki göçmenlik ve göçmen olmayan vizelerle ilgili tüm yasakları kaldırmıştır. ABD Konsolosluğu ile 26 Şubat günü gerçekleştirilen zoom toplantısında Istanbul ABD Konsolosluğu vizelerin yeniden açılması için öncelikle PP 10052 sayılı kanunun geçerlilik süresinin dolmasını bekleyeceklerini ve bu kararnamenin uzatılıp uzatılmayacağını görmeleri gerektiğini ardından ise COVID'in durumu doğrultusunda limitli olarak vize randevularına başlanılabileceğini dile getirmiştir. 

ABD Mahkemeleri tarafından 10052 sayılı kararnameden J1 vizesi başvuru sahiplerinin muaf tutulması yönünde karar alınmış olmasına rağmen ABD Misyonlarının bir kısmı 10052 sayılı kararnameyi tanıyıp vizelerin başlaması için bunun kalkmasını beklemekte iken bazı ülkelerde bulunan ABD Konsoloslukları Work and Travel programı için yine aynı kararname var olmasına rağmen vize vermektedir.  Trump tarafından tüm Dünya'dan J1 vizesine başvuru yapacak olan adayları etkileyen bu kararname ile ilgili, bazı ülkelerin konsoloslukları mahkeme kararı doğrultusunda öğrencilere vize vermekte ve kapılarını açmamakta, bazıları ise bu kararnameyi bekleyeceğini dile getirmektedir. Bu hususta anladığımız kadarıyla temel olarak kararname değil COVID riski göz önüne alınarak bir adım atıldığı gözlemlenmektedir. 

Öte yandan vizelerin ne zaman açılacağı / biran önce açılması ile ilgili yasal makamlardan bir cevap alabilmek adına Work and Travel 2021 öğrencileri tarafından sosyal medya üzerinden taleplerini dile getiren çeşitli Twitter ve Change.org gibi sosyal medya kampanyaları başlatılmış ve öğrencilerin kampanyayı başlattığı günden bir gün sonra Istanbul ABD Konsolosluğu tarafından Instagram üzerinden vizelerin ne zaman açılacağına yönelik aşağıdaki paylaşım yapılmıştır. Sosyal medyadan öğrencilerin başlattığı bu kampanyaya son günlerde bir çok farklı ülkede bulunan Work and Travel katılımcıları tarafından da destek geldiği gözlemlenmektedir. Gördüğümüz kadarıyla her hafta belli gunler akşam saatlerinde Work and Travel öğrencileri başta Türkiye'de bulunan konsolosluklar ve State Department olmak üzere çeşitli ilgili makamları ve kişileri etiketleyerek sesini duyurmaya çalışmakta ve sempatik söylemlerle programa katılmayı ne kadar çok istediklerini dile getirmektedir. 

Sonuç olarak ilgili makamlarla yaptığımız görüşmeler sonucunda Work and Travel vize randevularının 31 Mart 2021 tarihine kadar kesinlikle açılmayacağı bildirilmiştir. 31 Mart tarihinden sonra ise kademeli olarak vize randevularının açılması beklenmektedir. Biran önce konsolosluk faaliyetlerinin başlamasını ve vizelerinizi almanızı diliyoruz. 

Grand International olarak bu süreçte bize güvenen tüm öğrencilerimizin işlemlerini en kısa sürede tamamlayarak vize randevularının açılacağı güne kadar bütün işlemlerinizin tamamlanması ilk önceliğimizdir. Aylardır bu konuda ekip olarak gerçekten de gece-gündüz, hafta sonu ya da yasak günü demeksizin çalışmaktayız. Şuanda şirketimize kayıtlı olan öğrencilerin Mart ayı sonuna kadar %80-90'ının tüm işlemlerini tamamlaya çalışmaktayız.  Bu konuda sizden talep edilen belge ve bilgileri eksiksiz ve zamanında tamamlamanız hayati derecede önem arz etmektedir.  

Vize randevularının alımında işlemleri tam olarak tamamlanmış ve programa 2020 yazında katılmayı planlayan ancak 2021 yazına ertelemek zorunda kalan öğrencilerimize öncelik tanınacak olup daha sonra 2021 yılı için kayıt olmuş, işlemleri tam olarak tamamlanmış ( DS 2019 belgesi basılmış) öğrencilerin vize randevularını sırasıyla almayı planlamaktayız.   

2020 Work and Travel için vize randevu ücretini ödemiş olan öğrencilerin bu ücret ile 1 yıl içinde vize randevusuna girme hakkı bulunmaktaydı ve bu durumda olan öğrencilere randevu alımı için 2022 yılına kadar ek süre tanınmıştır yani geçen yıl vize randevu bedelini yatırmış olan öğrencilerin hiçbir şekilde tekrar vize randevu bedeli ödemesi söz konusu değildir ancak 35 USD SEVIS ücretini yeniden ödemesi gerekecektir. 

Önümüzdeki günlerin güzel gelişmeleri beraberinde getirmesi ve program kapsamında edineceğiniz deneyimleri heyecanla bize anlatacağınız günleri görmek tek temennimizdir.  

Updated : 15 Mart 2021

Kaynaklar :

 

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim