Sevgili Öğrencilerimiz,

Bütün Dünya gibi COVID-19 (Coronavirus) salgını nedeniyle biz de gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz. Bu hususta sizlerin tedirginliklerini anlıyor ve aklınızdaki sorulara cevap vermek adına bazı etmenlerin netleşmesini beklememiz gerektiği, organize ettiğimiz programda anında bir şeylere cevap vermemizin zor olduğunu anlamanızı istiyoruz. Bir konu hakkında sizlere açıklama yapabilmek için programı organize eden bütün taraflarla koordine olmamız gerekiyor ve tam açıklama yapmaya hazırlanırken yeni bir gelişme oluyor. Tabi ki hepinizin sağlığını düşünmek ve bu hususta güvenliğini sağlamak ilk önceliğimizdir.

Amerika’da bulunan sponsorlar, işverenler, Türkiye’deki yetkili makamlar, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalar ve Konsolosluklardan yapılan açıklamaları programı organize eden bütün taraflar olarak yakından takip ediyoruz ve arka planda sürekli olarak görüşmeler sağlıyoruz. Olay A şirketi ne demiş veya Elif’in danışmanı böyle demiş gibi söylemler ve bireysel açıklamaları aşmış durumdadır. Yapılan bütün açıklamalar globaldir ve kimsenin sizden bir şey saklama ya da gizleme gibi bir durumu söz konusu olamaz. Bu hususta bizden ve ilgili yasal makamlardan yapılan açıklamalar dışında bilgi kirliğine ve gereksiz paniğe neden olan Facebook ve Whats App grupları gibi yerlerde yazılan asılsız ve tamamen şahısların bireysel fikirlerine dayalı yorumlara itibar etmemenizi rica ediyoruz. Programa katılımınız yaz aylarında olacaktır ve o zamana kadar bu sorunların hepsi sonlanmış olacaktır.

AMERİKAN DEVLETİ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMALAR

ABD’de programı organize etme yetkisini sponsor kurumlara veren RESMİ makamlar tarafından Summer Work and Travel programını olumsuz etkileyecek herhangi bir durum, açıklama ya da eylem söz konusu değildir. Keza bu hususta bir şey olsa sizlerden saklama gibi bir durumumuz zaten olamaz. Yapılan bütün açıklamalar globaldir. Bildiğiniz gibi Amerika, İngiltere ve Türkiye dışındaki bütün Avrupa ülkelerinden bugün itibariyle 30 gün süreyle tedbir amaçlı uçuşları durdurma kararı aldı ve bu durum bizi ya da programı etkileyen bir durum değildir. Keza bütün uzmanlar Nisan ortası gibi durumun tamamen kontrol  altına alınıp yaz aylarının yaklaşmasıyla ortadan kalkayacağını işaret etmektedir. Türkiye’den uçuşlar normal seyrinde devam etmektedir.

SPONSORLARDAN YAPILAN AÇIKLAMALAR

Amerika’da bulunan sponsorlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucu yine Summer Work and Travel programının aksaması ya da durdurulması söz konusu değildir. Sponsor kurumlar aksine Türkiye’nin şu an diğer ülkelere göre çok daha iyi durumda olması nedeniyle, programa katılım sağlayan ve CoronaVirus vakasının çok olduğu ülkelerden alımları azaltma/durdurma ve bu ülkelerden boşalan kotaları vaka sayısının daha az olduğu ülkelere paylaştırma kararı almıştır ki bu ülkelerin en başında Türkiye geliyor. Arka planda sponsorlar tarafından bütün işlemleriniz olağan şekilde devam etmektedir.

KONSOLOSLUK VE VİZE GÖRÜŞMELERİNE ETKİSİ

Amerikan konsolosluğu ve vize görüşmelerini etkileyen bir durum yoktur, Konsolosluktan tarafımıza yapılan açıklamalarda vize görüşmelerinin planlandığı şekilde devam ettiği bildirilmiştir. Hatta konsolosluk bu durumdan dolayı mağduriyetlerin yaşanmaması adına randevu slotlarını ayarlamada acenteler ile koordine çalışmaktadır ve bizlerden bilgi talebinde bulunmuştur. Bu hafta vizeye giren bütün öğrencilerimiz vizelerini almıştır.  

OKULLARIN TATİL OLMASI PROGRAMI NASIL ETKİLER?

Okulların tatil olması nedeniyle akademik takvimlerinizde muhtemelen değişiklikler olacaktır. Henüz yeni takvimlerinizin ne olacağı netleşmediği için bizim de WAT programına etkisinin tam olarak ne olacağını söylememiz mümkün değildir. Tahminen vize final öncesi yapılan 1 haftalık tatiller, ara dönemde verilen 1 haftalık tatil ve/veya finallerinizi 2 hafta yerine 1 haftaya sıkıştırma gibi eylemler uygulanacaktır. Bu nedenle akademik takvimizde 1 hafta 10 gün gibi bir sarkma olabilir. İşverenlerle ve sponsorlarla bu hususta gerekli görüşmeleri sağladık ve böyle bir durum olursa gerekli toleransı göstereceklerini dile getirdiler. Açıkcası işverenlerin büyük bir çoğunluğuda öğrencilerin gelememesinden endişe duyduğunu ve sizi yazın mutlaka beklediklerini dile getiriyor. Siz ne derler sıkıntı olur mu? diye korkarken, onlar da sizin gelememenizden korkuyor :) Bu nedenle meydana gelebilecek olumsuz bir durumda hiçbir öğrenci mağdur edilmeyecek ve gerekli adımlar anında atılacaktır. Öncelikle yeni akademik takviminizin ne olacağını bekleyip bu doğrultuda hareket etmemiz gerekecektir.

Sonuç olarak Work and Travel'a katılımınızı olumsuz etkileyecek herhangi bir durum bulunmamakta olup süreç olağan şekilde devam etmektedir. Lütfen bu hususta zaten oldukça yoğun olduğumuz ve sürekli olarak işlemlerinizi yaptığımız bu günlerde programı ve bizim çalışmamızı olumsuz etkileyecek tavır ve meşguliyete neden olmamanızı rica ediyoruz.

ŞİMDİ LÜTFEN FELAKET SENARYOLARINI BİR KENARA BIRAKIP BAZI GERÇEKLERE ODAKLANALIM

  • Corona salgını şu an bütün Dünya tarafından engellenmeye çalışılmaktadır. Çin şu an bununla mücadelede ciddi yol kat ediyor ve vaka sayısı ve ölümler her geçen gün azalan bir grafik çizmektedir.
  • Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya genelinde yılda 290 – 600 bin arası kisi grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son iki ayda grip nedeniyle ölenlerin sayısı COVID-19 nedeniyle ölenlerden en az 100 kat daha fazladır.
  • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) direktörü TedrosAdhanomGhebreyesus, corona virüs nedeniyle meydana gelen ölüm oranının yüzde 3.4 olduğunu duyurdu. Ancak bu oran, yaş, cinsiyet, sağlık geçmişi gibi nedenlerle değişiklik gösterebiliyor.
  • Dünya Sağlık Örgütü'nden alınan veriler üzerine oluşturulan rapora göre, bu oran 60 - 69 yaş grubu için yüzde 3.6, 50 - 59 yaş grubu için 1.3, Söz konusu rapora göre, 10 – 50 yaş arası yaş gruplarında corona virüs kapan ve bu nedenle hayatını kaybedenlerin oranı yüzde 0.2. Başka bir deyişle bu yaş gruplarında corona virüs kapan her 1000 kişiden 2'si hayatını kaybetti ve bunlarda çeşitli sağlık problemi olan kişilerdi. Dolayısıyla an itibariyle sizin yaş grubunuzdaki kişilerin trafik kazası, kalp krizi vb. nedenlerle hayatını kaybetme ihtimali çok daha yüksek.
  • 10 – 50 yaş arası sağlıklı bireylerin corona virüsü kapması sonucu hastalık normal bir grip gibi hissedilmekte ve atlatılmaktadır.
  • Bireysel olarak lütfen mümkünse her saat ellerinizi yıkayınız. Günde 4-6 defa tuzlu su ile gargara yapınız.  Zorunda kalmadıkça çok fazla hareket etmeyiniz ve kalabalık mekanlar ve organizasyonlara katılım sağlamayınız.
  • Hiçbir şirket, kurum ya da resmi makam sizleri mağdur etme gibi bir girişimde bulunmayacaktır. Bu durumu soğuk kanlı bir şekilde yönetmeliyiz. Lütfen panik yapıp felaket senaryoları çizmeyiniz.
  • Hayat devam ediyor, kolonyamız kalmamış olabilir ancak hala her yerde çok fazla alkol bulunuyor :)

Danışmanlarımız hem programınızın organizasyonunda aksaklıklar yaşanmaması için işlemlerinizi tamamlamaya çalışmakta hem de sizlerin sorularına yanıt vermeye çalışmaktadır ancak sizlerin de bu konuda bizlere karşı desteğine ve anlayışına ihtiyaç duymaktayız.  Şu an bir kriz yönetimi durumu söz konusudur ve sizden de bu hususta nasıl bir afet durumunda sağduyu ve soğukkanlılık gösteriyor ve ilgili kurumları gereksiz meşgul etmiyorsak, aynı hassasiyeti göstermenizi rica ediyoruz. Özellikle; lütfen ailerlerinizi gereksiz paniğe itecek söylem ve davranışlardan kaçınmanızı rica ediyor, anlayışınız ve dayanışmanız için teşekkür ediyoruz.

Eğer bu başlıkta yer alan konular dışında merak ettiğiniz bir sorunuz varsa lütfen bize WhatsApp mesajı olarak yöneltin ve biz de bu başlık altında bu soruları cevaplandıralım. Hepinize aynı anda ancak bu şekilde sağlıklı ve hızlı bilgi ulaştırmamız mümkün olacaktır. 

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim