Her yıl bir çok farklı ülkesinden on binlerce öğrencinin katılım sağladığı Summer Work and Travel yani kısaca WAT programı, ABD Dış İşleri Bakanlığı'nın yetkilendirdiği J1 vize sponsorları aracılığı ile organize edilmekte olan bir kültürel değişim programıdır. Bu program üniversite öğrencilerine yaz aylarında 3-4 aylığına Amerika'da çalışma, yaşama, dil geliştirme ve ABD kültürünü deneyimleme imkanı sunmaktadır. Program öğrencilerin üniversite yaz tatili başlangıç ve bitiş tarihine göre Mayıs - Ekim tarihleri arasında organize edilmektedir.

2020 ve 2021 yıllarında DSÖ'nün pandemi ilanından sonra tüm Dünya'da özellikle uluslararası hizmet vermekte olan sektörlerde çok ciddi olumsuzluklar ve aksaklıklar yaşanmasına neden olmuştur. Bir çok sektör gibi Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmeti sektörü de ne yazık ki pandemiden en ciddi etkilenen sektörlerden biri olmuştur. Grand International olarak pandemi süresince bize güvenen tüm öğrencilerimize elimizden gelenin en iyisini yapmak koşuluyla hizmet vermeye çalışsak da maalesef ki ülkelerinin sınırlarını ve konsoloslukları kapatması nedeniyle hem 2020 hem de 2021 Work and Travel sezonlarında oldukça limitli sayıda öğrenciyi Amerika'ya yollama imkanımız olmuştur.

Özellikle ABD konsolosluğunun Work and Travel 2021 programı için vize görüşmelerini açmayacağını bilgirmesi üzerine Grand International olarak farklı ülkelerden öğrencilerin vize alıp hayallerini gerçekleştirebilmesi adına çözümler üretme çalışmalarımız olmuştur. Programla ilgilenen bir çok öğrencinin de bileceği gibi güçlü sponsor ağımız ve bu programa olan tüm inancımızla Dünya'da bir ilke imza atarak Meksika üzerinden limitli sayıda da olsa öğrencimizi yaptığımız girişimler sonucu Amerika'ya yollama imkanımız olmuş ve açılan bu kapı sayesinde bir çok Türk öğrenci vizesini alıp programa katılım sağlama imkanı bulmuştur.

Pandemi sürecinde bizlerle her daim dayanışma içinde olan öncelikle her türlü zorluğa rağmen bu yolda ürettiğimiz tüm çözümlere "biz varız" diyip desteğini ve güvenini her daim arkamızda hissettiğimiz Work and Travel 2020 ve 2021 yıllarında Amerika'ya giden katılımcılarımıza teşekkür ediyor, sizleri asla unutmayacağımızı bilmenizi istiyoruz. Aynı zamanda tüm girişimlerimize rağmen programa katılamamış olan ancak yine de bizlere anlayışla, özveriyle yaklaşan tüm öğrencilerimize de ayrıca teşekkür ediyoruz.

Bir çok sponsor kurumun attığı adımlarla öğrencilerini ve Türkiye partnerlerini zorlu günler rahatlatmak yerine daha da zora sokan sponsor kurumların olduğunu ve böylesi zamanlarda güvenilir ve kaliteli sponsorlar ile çalışıyor olmanın gerek kurum gerekse katılımcılar açısından ne derece önemli olduğunu oldukça iyi deneyimleme fırsatımız olmuştur.

Bu kapsamda çözüm odaklı çalışmaktan asla geri durmayan, pandemi sürecinde hem partnerlerini hem de öğrencileri mağdur etmemek adına desteğini bizden esirgememiş olan program sponsorlarımız Intrax, Wise Foundation, Dynamic Global Exchange ve ERDT'ye ayrıca teşekkür ediyor Grand International olarak pandeminin etkilerini artık geride bırakmaya başlayıp eski güzel günlerimize yavaş yavaş döndüğümüz şu günlerde Work and Travel 2022 kayıtlarımızın 15 Temmuz 2021 tarihi itibariyle başladığını hepinize duyurmak isteriz.

Work and Travel 2022 Erken Kayıt

Üniversite öğrencilerinin oldukça ilgi duyduğu ve hatta en popüler program olan Work and Travel programı 2022 yılı için erken kayıt dönemimiz 15 Temmuz 2021 ve 01 Ekim 2021 tarihleri arasında olacaktır. Bu dönemde kayıt olan öğrenciler daha ekonomik fiyata kayıt olma, daha fazla iş seçeneği görme, work and travel iş başvurularını ve işlemlerini erken bitirme, daha erken vizeye girme gibi daha bir çok farklı konuda çeşitli avantajlardan yararlanma imkanı olacaktır. Work and Travel erken kayıt avantajlarının neler olduğu hakkındaki yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

2021 yazında Work and Travel programına kayıt olan bir çok öğrenci pandemi nedeniyle konsolosluğun rutin faaliyetlerine 2021 Haziran ayı ortalarında başlaması ve work and travel vize randevu slotlarını açmaması nedeniyle katılamamıştır. Yalnızca Meksika üzerinden limitli sayıda öğrencinin programa katılımı sağlanmıştır. Bu nedenle bir çok öğrenci programını 2022 yazına erteleme opsiyonu kullanmış ve 2022 için birçok Work and Travel şirketin kontenjanı şimdiden %50 doluluk oranı ile yeni sezona başlamıştır. Work and Travel programına 2022 yazında katılım sağlayacak olan adayların bu bilgi doğrultusunda hızlı davranması ve yerini garantilemesi önem arz etmektedir.

Work and Travel Şirketleri ve Şirket Seçiminin Önemi

SWT programına katılacak olan öğrencilerin bir diğer titizlikle incelemesi gereken konu da şirket seçimidir. Programa kayıt olacağınız şirketin sponsor bağlantıları, geçmişi ve referansları, işveren bağlantıları oldukça önemlidir. Aynı zamanda sponsor kurumlar ile şirket arasındaki ilişkinin de ne derece önemli olduğu pandemi sürecinde bir kez daha açıkça görülmüştür. Programa katılacak olan öğrencilerin kesinlike ABD konsolosluğunun web sitesinde bulunan programı organize etme yetkisine sahip şirketler dışındaki hiçbir kuruma itibar etmemesi ve kayıt olmamasını öneririz.

Öğrencilerin ilk olarak baktığı kıyas her ne kadar fiyat olsa da programa katılacak olan katılımcıların öncelikle şirketin geçmişi ve güvenilirliği, memnuniyet oranı, sponsor ve iş bağlantıları, ABD Konsolosluğunun yayınladığı onaylı şirketler arasında yer alıp almadığı gibi hususlarda öncelikli değerlendirme yapması ve sonrasında fiyat değerlendirmesine bakmalarını tavsiye ederiz. Istanbul Amerikan Konsolosluğunun yayınladığı Türkiye'de Work and Travel yapma yetkisine sahip şirketlerin listesini buraya tıklayarak görüntüleyebilirsiniz.

Grand International olarak Intrax, Wise, Dge ve ERDT olmak üzere dört farklı sponsor ile sizlere Amerika'nın neredeyse tüm eyaletlerinde iş alternatifleri sunmaktayız. San Francisco merkezli sponsorumuz Intrax, Atlanta merkezli sponsorumuz Wise, Micgihan merkezli sponsorumuz Dge and Los Angeles merkezli sponsorumuz ERDT ile iş ağı olarak Türkiye'de bulunan şirketlerin çok büyük çoğunluğunda daha geniş bir alternatife sahip olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebilir. Öğrencilerine Amerika'da ve Amerika öncesi süreçte sürekli destek olan güçlü sponsorlarımız ile yürüttüğümüz çalışma sonucu sizlerin de sorunsuz ve mutlu bir SWT programı geçirmesi en önemli ve temel ilkelerimizden biridir.

Work and Travel 2022 Başvuru Tarihleri

Work and Travel programına katılım sağlamayı planlayan bir çok öğrenci yaz aylarında Amerika'da olacaklarını planlayıp genellikle yaz aylarından 2-3 ay öncesinde programa başvuru yapıp gidebileceğini düşünmektedir ancak bu dönem work and travel'a başvuru için oldukça geç ve hatta imkansız bir tarih diyebiliriz. Programa kayıt ve başvuru için bir çok öğrenci neredeyse 8-9 ay öncesinde işlemlerini başlatmaktadır. Work and Travel programına başvuru için genellikle Temmuz - Ekim arasındaki aylar erken kayıt dönemi olarak nitelendirilebilir. Programa yasal olarak başvuru dönemi her ne kadar mart ayı sonlarına kadar yasal olarak devam edebilmekte olsa da gerek programa olan yoğun ilgi gerekse programın kotalı olması nedeniyle bir çok şirketin kontenjanı Ocak ayına kadar dolmaktadır.

Grand International olarak son 5 yıldır program kontenjanlarımız yoğun ilgi nedeniyle Aralık - Ocak aylarında dolmakta, bu tarihten sonra daha fazla öğrenci kabul edememekteyiz. 2022 yazında wat programına katılım sağlayacak olan öğrencilerin en geç Kasım ayına kadar işlemlerini başlatması sağlıklı ve planlı bir program organize edilebilmesi oldukça önemlidir. Özellikle pandemi nedeniyle öğrencilerin programa katılamayıp programını bir sonraki yıla ertelemesi nedeniyle zaten erken dolan kontenjanların daha erken bir tarihte dolması muhtemeldir.

Work and Travel 2022 Fiyatları ve Masraflarınız

Work and Travel katılımcılarının program ücreti, vize ücreti, SEVIS ücreti, uçak bileti ve cep harçlığı olmak üzere 5 farklı kalem masrafı bulunmaktadır. Birazdan ortalama olarak bu masrafların ne kadar olduğunu sırasıyla açıklayacağız. Work and Travel programı kapsamında ayrıca Self Placement, Full Placement ve Gold Placement olmak üzere 3 farklı pakette program seçeneğimiz bulunmaktadır.

Work and Travel 2022 ücretleri sırasıyla ve ortalama olarak aşağıdaki şekildedir :

 1. Program Ücreti : Work and Travel program ücreti kayıt olunan döneme bağlı olarak $2900-3100 aralığındadır. Erken kayıt döneminde kontenjanımızın %25 lik kısmı 2020 fiyatımız olan 2850 dolardan kayıt alınacak olup 15 Temmuz - 01 Ekim tarihleri arası erken kayıt dönemi olarak belirlenmiştir.
 2. Vize Ücreti : $160 - Konsolosluğa ödenen vize ücretidir.
 3. SEVIS ücreti : $35 - Öğrenci takip sistemidir ve ABD Devletine ödenmektedir.
 4. Uçak Bileti : $550 - 900 - Gideceğiniz tarih ve lokasyona bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
 5. Cep Harçlığı : $600 - 1000 - Yerleştiğiniz işletme ve konaklama maliyetine göre değişiklik göstermektedir.

Work and Travel fiyatları 2022 yazı için yukarıda belirlendiği şekilde olup öğrencilerin daha öncede bahsettiğimiz gibi üç farklı seçenekte programa katılım imkanları bulunmaktadır. Bunlar seçenekler şu şekildedir.

 • Self Placement: Öğrencinin işi ve konaklamasını kendi ayarladığı program seçeneğidir.
 • Full Placement: Öğrencinin işi ve konaklaması Grand International tarafından ayarlanmakta olup vize, sevis ve bilet ücretleri hariç diğer masrafları dahildir.
 • Gold Placement: İş, konaklama, vize, sevis ve bilet de dahil olmak üzere tüm masraflar ve organizasyon Grand International tarafından yapılmaktadır. Bu paket kapsamında sınırlı sayıda öğrenci kabul edilmektedir.

WAT 2022 için fiyatlar, ücretler ve masraflarınız yukarıda belirlendiği şekilde olup Work and Travel ücretleri ve paketler hakkında daha ayrıntılı bilgi için buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Work and Travel Programına Katılacak olan adayların aynı zamanda aşağıda yer alan konulardaki yazılarımıza göz atmasını öneririz.

 • Work and Travel programına kimler katılabilir ? Work and Travel katılım şartları nelerdir ? Detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel nedir ve ne değildir hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel Erken kayıt avantajları hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel iş türleri ve kazanç hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel program ücretleri ve paketlerimiz hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel ile ilgili sorulan sıkça sorulan sorular hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel programına kayıt, başvuru ve süreç - Adım Adım Work and Travel hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel 2022 örnek işlerimiz, iş seçimi ve iş listesi için buraya tıklayınız.
 • Work and Travel programına kayıt olmak için gerekli olan belgelerin listesi için buraya tıklayınız.
Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim