Work and Travel programı kapsamında elde edeceğiniz gelir yukarıdaki parametrelere bağlı olarak değişiklik gösterse de ortama olarak elde edeceğiniz gelir haftalık çalışma saati ve saatlik ücretinize göre değişiklik gösterecektir. Ben garanti olarak ne kadar para kazanacağımı bilmek istiyorum diyorsanız şöyle bir hesaplama yapabiliriz.

Yukarıda da bahsedildiği gibi program kapsamında cankurtaranlık dışındaki bütün işlerde haftalık 32-40 saatlik bir çalışma garanti sunulmaktadır ancak sezon yoğunluğu ve performansınıza bağlı olarak haftalık 70-80 saatlere kadar da çalışılabilmektedir. Genellikle cankurtaranlık dışındaki işleri tercih eden öğrenciler daha fazla kazanmak adına ilk işlerinde over-time yani fazla mesai alamadıkları durumda ikinci iş bakmakta ve bu sayede iki işte birden çalışarak haftalık 60-70 saat civarında çalışabilmektedir. Ancak biz hesaplamamızı yaparken tek işte en fazla ne kazanabileceğimiz üzerinde yapalım.

Örneğin; 01 Haziran tarihinde Amerika'ya gittiğimizi ve iş olarak da cankurtaranlık yaptığımız farz edelim. 5 Eylül'e kadar çalıştığımızı farz edersek toplamda yaklaşık 13,5 hafta boyunca çalışmış olacağız. Grand International tarafından sunulan cankurtaranlık işlerinde saatlik ücretler $15.00 civarındadır ve haftalık minimum 50 saat çalışma garantisi sunulmaktadır. 40 saatlik çalışmanızın üstü de fazla mesai olarak 1,5 katı ücretle hesaplanmaktadır. Buradan önce 1 hafta içinde 55 saatlik çalışmamız karşılığı ne kadar kazanç elde edebileceğimize ve ardından 3 ayda ne kadar kazanabileceğimize bakalım.

Saatlik Ücret : $15,00 - Haftalık Çalışma Saati : 50 Saat - Toplam Çalıştığımız Hafta : 13,5 Hafta

1 Haftalık (50 saatlik) Gelir = ($15.00 x 40) + ($22,50 x 10) : $600+$225 = $825,00

3 Aylık Gelir = 13,5 Hafta X $825,00 : $11.137,50

Yaklaşık 13,5 hafta çalışacağımızı ve garanti gelir elde etmemizi hedeflediğimiz bu hesaplama da toplamda $11.137,50 dolar kazanmamız mümkündür ancak bu gelir brüt olarak hesaplanmıştır yani bu gelir üzerinde %15 civarı bir vergi verdikten sonra kalan rakam sizin net geliriniz olacaktır Bununda hesabını yaptığımız da

3 Aylık Net Gelir = $11.137,50 x 0.85 = $ 9.446,00 şeklindedir.

Tabi ki bu rakam tek bir işte yaklaşık 3 ay civarında ortalama olarak 50 saat çalışmanız sonucu elde edeceğiniz geliri göstermektedir ancak sadece tek işte haftalık 35-40 saat çalışarak daha az bir rakam kazanabilir, + tip şeklinde geliri olan işlerde fazla mesai'ye de kalarak çok daha fazla kazanabilir ya da haftalık 70 saat civarı bir çalışma düzeni kurup daha fazla kazanabilirsiniz. Bu tamamen yaşayarak deneyimleyip sonucuna varabileceğiniz ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilecek bir konudur. 

Work and Travel ile 3 ayda en az ve en fazla ne kadar kazanabilirim ?

Work and Travel programı kapsamında para kazancınız yukarıda bahsettiğimiz değişkenlere bağlı olduğu ve bunları da net bir değer olarak alma imkanımız olmadığı için tam anlamıyla en an ve en çok ne kazanılabileceğini hesaplamak mümkün değildir ancak en garanti maksimum ne kazanılabileceğimiz konusunda yukarıda bir hesaplama yapmıştık.

Yaklaşım olarak minimum ortalama $8500 USD civarı bir kazanç elde etmem mümkündür. Maksimum elde edilen kazanç hususunda $20.000 üzerine çıkılabilmektedir ancak bu rakamları çok ender sayıda katılımcı kazanmaktadır. Maximum rakamları kazanan öğrenciler genellikle çok iyi derecede ingilizce bilen, fiziksel güç ve deneyim olarak çalışma hayatına alışkın, programa ikinci veya üçüncü kez katılan ve bölgeye oldukça hakim, kolay iş bulabilen profildeki katılımcılardır.

Dolayısıyla para kazanmak konusunda gerçek hayatta olduğu gibi bu program kapsamında da tam olarak en az ve en fazla ne kazanabileceğimizi garantilemek mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki Work and Travel programının öncelikli amacı para kazanmak değil kültürel farkındalık yaratmaktır. Bu nedenle programa katılacak olan öğrencilerimize her zaman öncelikli odak noktalarının kazanç olmaması gerektiği, program kapsamında elde edeceğimiz deneyim, arkadaşlık, kültürel farkındalık ve bireysel kazanımların paradan çok daha değerli olacağının bilincinde olarak katılım sağlamalarını tavsiye etmekteyiz .

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim