Birikim yapabilmek sadece çok kazanabilmek anlamına gelmemektedir. Birikim elde ettiğiniz gelirden giderlerinizi çıktıktan sonra elinize kalan miktar olarak nitelendirilir bu nedenle kazandığınız kadar harcama ve masraflarınızda bu noktada önem arz etmektedir. Work and Travel programında birikim yapmanız ise sadece çok fazla saat çalışmak, ikinci iş yapmak veya saatlik ücreti yüksek olan bir işte çalışmak anlamına gelmemektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz yaşan giderlerini göz önüne aldığınızda kazancınız kadar harcamalarınızı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu nedenle kazandığınız para sonucu elde edeceğiniz birikim = kazanç - giderleriniz şeklinde bir hesaplama ile yola çıkmamız gerekmektedir. Yukarıdaki başlıklarda genel olarak kazanç ve harcamalar üzerinde detaylı bilgilendirmelerde bulunduk ve bunları göz önüne aldığımızda birikim yapmak için dikkat etmemiz gerekenler şu şekilde olmalıdır :

Yeme - İçme Giderleri : Amerika'da bulunacağınız süre boyunca aylık ortalama olarak 400-500 Dolar yemek ve gıda harcamanız olacaktır. Çalışacağınız işletme yemeğinizi karşılıyorsa veya haftalık 40-50 dolar gibi çok minimum bir rakama 3 öğün yemek imkanı sunuyor ya da indirimli yemek imkanı sunuyorsa veya yemeklerinizi evde kendiniz yapıyorsanız bu sizin 3 ayda en az + $1.000,00 daha fazla birikim yapmanızı sağlayacaktır.

Konaklama : Konaklama Amerika'da bulunduğunuz süre boyunca en fazla giderinizin olduğu bir diğer kalemdir. Konaklama kesinlikle gittiğiniz lokasyona göre değişiklik kazanacak bir konudur ancak konaklama için haftalık $75'a kadar olan rakamlar çok ucuz, $75-$125 arası ortalama ve $125 üstündeki rakamlar biraz pahalı şeklinde nitelendirilebilir. Ancak $125 üzerinde bir rakamda konaklaması olan işletmeler de genellikle beraberinde güzel bir konumda yaşama ve diğerlerine göre daha merkezi bir lokasyon seçeneğini beraberinde getirmektedir. Yani haftalık olarak $40-50 konaklama imkanı sunan bir işletmede diğer bir gruplara göre 3 ayda ortalama + $1.000,00 daha fazla birikim yapma şansınız olacaktır.

Sosyal Yaşam : Sosyal yaşam ve eğlence konusu tamamen sizin zevkinize ve alışkanlıklarınıza göre değişebilecek bir başlıktır ancak merkezi ve büyük bölgelerde sosyal imkanların fazla olması sizi mutlaka daha fazla harcamaya itecektir. Yani özetle büyük şehir ve/veya daha merkezi konumlarda programa katılan öğrencilerin ortalama daha iç ve/veya ufak kasabalarda programa katılan öğrencilere göre sosyal yaşamında çok daha fazla harcaması olacaktır. Buradan da daha ufak ve/veya iç kesimlerde bulunan konumların tercih edilmesiyle 3 ayda en az +$1000,00 daha fazla birikim imkanı olabileceğini söyleyebiliriz.

Ulaşım, iletişim ve bireysel harcamalarınız ise birikim yapabilmek adına dikkat etmeniz gereken bir diğer detaydır. Bu konuda gideceğiniz bölgenin kasaba şeklinde olması ya da evinizin işletmenize yakın olması, toplu taşıma veya taksi kullanma ihtiyacı duymamanız birikim yapabilmeniz adına dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli undur olmalıdır.

Sizi Arayalım Whatsapp Grand Yurtdışı Eğitim İletişim