Faydalı Bilgiler

Work and Travel'da Yola Çıkmadan Önce; 

 • Gitmeden en az bir hafta öncesinde hangi firma ile giderseniz gidin işyerinizle iletişime geçip varış tarihinizi (veya biletinizi) bildirip indikten sonra konaklama ya da işyerinize nasıl ulaşacağınızı detaylı bir şekilde araştırınız.
 • Ters bir durum olması ihtimaline karşılık indiğinizde kiminle iletişime geçebileceğinizi sorunuz. Amerikaya geç saatte varma ihtimalinize karşılık indiğinizde ne yapacağınızı planlayınız.
Work and Travel Sık Sorulanlar
 • Gitmeden önce, gideceğiniz bölgenin iklimini araştırıp bu doğrultuda kıyafet götürünüz. Kesinlikle çok fazla eşya götürmeyiniz. Çünkü genelde 24 kg üzerinde bavulunuz olduğu takdirde ekstra 50-100$ arası bir bagaj ücreti ödemeniz gerekecektir. Sadece THY ve Lufthansa ile yapılan uçuşlarda bagaja 23+23 kg olmak üzere 2 ücretsiz bavul verebilirsiniz. Hangi havayolu ile geliyorsanız bagaj hakkınızı kontrol ediniz.
 • Bireysel olarak kullandığınız bir ilaç varsa yanınıza alınız. Bunun dışında yara bandı, grip, baş ağrısı, soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılan ilaçlardan da yanınıza almanızı tavsiye ederiz.
 • Ameriaka’da alkol ve sigara alabilmek için yasal yaş sınırı 21 dir. Yirmi bir yaş altı arkadaşınız olduğu takdirde alkol veya sigara almasına kesinlikle aracılık etmeyiniz. Halka açık alanlarda alkol kullanmanızın suç olduğunu unutmayınız. Bu gibi durumlarda kuvvetli ihtimalle tutuklanmış ve sınır dışı edilmiş olabilirsiniz.
 • İnsanlara karşı güler yüzlü ve pozitif olunuz. Unutmayın ki her ne kadar birey olsanız da siz tanışacağınız insanlara karşı Türk toplumunu sembol ediyor olacaksınız, siz nasıl davranırsanız insanların aklında Türkler böyle diye bir profil oluşacaktır. Lütfen güzel bir profil oluşturunuz ki sizden sonra gidecek insanlara karşı güzel düşünceler oluşsun.
 • Muhakkak ki kültürel farklılıklar olacaktır, bu durumda insanları yargılamamanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde her zaman kendi güvenliğinizi düşünüp temkinli olunuz. Herhangi bir tartışma vb. yaşamanız durumunda hiç kimseye fiziksel temasta bulunmayınız, böyle bir duruma mağdur kalmanız durumunda ise tabi ki kendinizi koyunuz ve polise durumu bildiriniz . ABD’de sözlü taciz ciddi bir suç değildir ancak fiziksel temas durumunda polis ciddi bir müdahale etmekte ve gerekli tedbiri almaktadır.
 • Bulunduğunuz bölgede uyguna sıfır veya ikinci el telefon, elektronik eşya vb. şeyler almak isterseniz www.craiglist.com u ziyaret edebilirsiniz. Craiglistten birçok farklı konaklama, elektronik, iş ve etkinlik gibi konularda faydalanabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz bölgenin craiglistiniz ziyaret ediniz. Örn : Craiglist Wisconsin Dells gibi.  Lütfen muhtemel dolandırıcılık olaylarına karşıda dikkatli onulunuz. Online olarak amazon.com , www.bestbuy.com veya www.ebay.com gibi sitelerden içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.
 • Amerika içerisinde uyguna seyahat amaçlı bilet almak için cheapoair.com,  www.orbitz.com veya www.expedia.com gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Amerika’daki birçok havayolu firmasında bagaja vereceğiniz bavul ücretlendirmeye tabi tutulmaktadır. Biletinizi aldığınızda kaç kg free bavul hakkınız olduğunuza dikkat ediniz. Aksi takdirde tam uçağa binecekken bilet fiyatı kadar da bavul ücreti ödemek gibi bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.
 • Aynı şekilde bu sitelerden oldukça uyguna otel veya araç kiralama işlemide yapabilirsiniz. Ancak yabancılar için Amerika’da araç kiralama yaşının 21 ve üzeri olduğunu unutmayınız. 25 yaş altı sürücüler için ekstra günlük 20$ civarı bir ek ücrette talep edilmektedir. Araç kiralamanız durumunda mutlaka full coverage sigorta yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 • Havalimanı ile işyerinizin arasında yüksek ihtimalle birkaç saatlik veya daha fazla mesafe olabilir veya Amerika’ da otobüsle farklı şehirlere seyehat etmek isteyebilirsiniz. Bu durumda Amerikanın en yaygın otobüs firması olan greyhound’dan veya Peter Pan’dan bilet alıp işyerinizin bulunduğu şehre ulaşabilirsiniz. Biletinizi gitmeden önce online olarak almanızı tavsiye ederiz. greyhound.com  peterpanbus.com Hem kendinizi garantiye almış hem de daha uyguna bilet almış olacaksınız. Bu arada Greyhound’dan aldığınız bilette Türkiye’deki gibi koltuk numarası yer almayacaktır. İsteyen istediği yere oturabilir, şaşırmayınız !
 • Amerika’ya iner inmez ilk olarak ailenizi ve firma yetkilinizi mutlaka arayınız veya bir şekilde bilgi veriniz…
 • İndikten sonra sponsor sisteminden check-in yapmayı kesinlikle aksatmıyınız. Aynı şekilde programınızın 30-60-90. günü de bu işlemi tekrar yapmanız gerekmektedir.
 • Maillerinizi mutlaka haftalık düzenli bir şekilde kontrol ediniz.
 • Yanınızda mutlaka 2-3 adet priz ucu dönüştürücü (converter) götürünüz. Amerika’ da prizler Türkiye’den farklıdır.
 • Sakal problemi olan beyler yanınızda traş takımınızı götürünüz. Amerika’da tek bıçaklı jiletler dışında jilet bulmanız zor olabilir.
 • Yanınızda 1 adet hesap kartı, 1 adette kredi kartı götürünüz.
 • Yanınızda 1000 $ dan daha fazla nakit bulundurmamanızı tavsiye ederiz. Mümkünse 500-750 USD arası bir miktarı nakit ve üstünde bir rakam alıyorsanız da hesap kartınıza atınız. Amerika’daki herhangi bir ATM den Türkiye’de TL olarak yatırdığınız parayı yaklaşık 5$ karşılığında bir komisyon farkı ile Dolar olarak çekebilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir durumda Türkiye’den para almanız gerekirse TR’deki hesabınıza TL yatırtabilir, Amerika’dan Dolar olarak çekebilirsiniz.
 • Mümkünse çevrenizde veya bulunduğunuz ortamda farklı milletten arkadaşlarınız veya insanlar bulunduğu sürece Türkçe konuşmamaya özen gösteriniz. Özellikle işyerinizde mümkün olduğu kadar Türkçe konuşmamaya özen gösteriniz. Ne kadar çok Türkçe konuşursanız bu çevrenizdeki insanlar tarafından o kadar çok yadırganacak ve toplumun veya o çevrenin sizi kabullenmesi o kadar zor olacaktır.
 • Sürekli kullandığınız bir ilaç varsa bununla ilgili mutlaka reçete veya doktor raporunu yanınıza alınız, aksi durumda gümrükte sorun yaşayabilirsiniz.
 • Amerika’ya indikten sonra en yakın social security office gidip Sosyal güvenlik numarası başvurunuzu yapınız. Bu kart hayatınız boyunca sadece bir kez alabileceğiniz bir numaradan ibarettir ve kesinlikle kaybetmeyiniz, kimseyle paylaşmayınız. Mümkünse bir kopyasını mailinize veya bilgisayarınıza kaydediniz.
 • Amerika’da konaklama ve işyeri değişikliği yapma gibi bir durumunuz olursa mutlaka bu değişikliği yapmadan önce bize danışmanız ve bilgi vermeniz gerekmektedir aksi takdirde programınız ve vizeniz sponsor tarafından iptal edilebilir, lütfen bir adım atmadan önce mutlaka bize danışınız.
 • Marijuana (Esrar) Amerika’da birçok eyalette yasal değildir. Dikkat! Bazı eyaletlerde yasal olmasına rağmen aynı şekilde federal yasalarda da yasaklanmıştır. Her türlü uyarıcı ve uyuşturucu maddeden uzak durunuz! Çevrenizde kullanan arkadaşlarınız olması durumunda aynı ortamda dahi bulunmayınız!
 • Amerika'da çalışmanızın sonunda almış olduğunuz son paycheck'inizi mutlaka saklayınız ve işvereninizin iletişim bilgilerini alınız. (Facebook ya da şahsi telefon gibi) Geri döndüğünüzde vergi iade işleminiz için son pay check ve daha sonra işvereninizden alacağınız W2 formu gerekli olacaktır.