Amerika'da Turizm-Otelcilik ve Aşçılık Stajı Programı

Amerika'da Yaşam ve Çalışma

Şüphesiz yaşam standardı ve saatlik kazanç olarak bir kıyaslama yapıldığında Dünya'nın en önde gelen ülkelerinden biri Amerika Birleşik Devletleridir. Amerika'da yaşam her ne kadar bir çok insanın televizyonlardan gördüğü gibi gayet mutlu ve problemsiz gözükse de tam anlamıyla öyle değildir. Amerika'da yaşam maliyeti hesabı yapmamız gerekirse tabi ki kazancınız ile yaşam standartlarınız Türkiye ile kıyaslanamayacak derecededir ve paranın alım gücü çok daha yüksektir. Şimdi Amerika'da staj programı kapsamında bir işletmeye yerleştiniz ve Amerika'ya gittiniz diyelim ve ortalama bir yaşam gelir - gideri çıkaralım. Amerikan çalışma hayatında iş disiplini ve yapılan işin eksiksiz olarak yapılması oldukça önemli bir husustur. Kazanç olarak elde ettiğiniz gelir Türkiye'deki gibi aylık olarak değil saatlik olarak hesaplanmaktadır ve saatlik çalışma ücretleri eyaletten eyalete ve çalıştığınız işletmeye göre değişiklik göstermektedir.

Full Time bir işin anlamı haftalık 32-40 saat çalışmaya tekabül etmektedir ve 40 saatin üstünde çalışmanız durumunda saatlik kazancınız fazla mesai yaptığınız için 1,5 kat artmaktadır. Haftalık saatlik ücretinizin 15 USD olduğunu varsayarsak 15 USD x 160 saat üzerinden aylık min ortalama geliriniz 2400 USD olacaktır. Konaklama olarak bir çok eyalette yaklaşık 500 - 700 USD bandında bir ücrete tek kişilik veya paylaşımlı olarak oda kiralamanız mümkündür. Tabi ki arkadaşlarınızla aynı evi paylaşmanız durumunda konaklama giderinizi aylık 300 USD bandına kadar indirmeniz de mümkün olacaktır. Mutfak-Yiyecek gideri olarak aylık ortalama 300 USD gibi bir rakam fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu rakam yeterli olur mu diye soruyorsanız şöyle bir örnek verelim ve her gün et yediğinizi düşünerek en pahalısından bir hesap yapalım. Amerika'da 1 kg tavuk göğüs fiyatı $5.50 - 1 kg kuşbaşı et fiyatı $20.00 - 1 kg kıyma fiyatı $12.00'dır yani hepsinden 1 kg aldığınızda yaklaşık $37.50 yapar ve bu da size 1 hafta yeterli olacaktır. Bu ücret sizin yaklaşık 3 saatte elde ettiğiniz kazanca eşittir. Aynı hesabı Türkiye'de yapacak olursak 1 kg tavuk göğüs fiyatı 25 TL - 1 kg kuşbaşı et 75 TL - 1 kg kıyma 50 TL'dir yani toplamda 150 TL yapar ve bu da birçok insanın günlük gelirinin üstünde bir rakamdır. İşte yaşam standardı paranın alım gücü gi kavramlarda işte tam olarak burada devreye girmektedir. Amerika'da Bunun dışında sosyal yaşam işinse tamamen kişisel harcamalarınıza bağlı olarak değişecek bir durumdur ancak haftada 2 gün çıkıp eğlendiğinizi düşünürsek de yaklaşık olarak aylık 500 dolar gibi bir rakam (Eğer sigara içmiyorsanız) fazlasıyla yeterli olacaktır.

Sonuç olarak Amerika'da maaşlı staj programı kapsamında çalışırken aylık yaklaşık 2400 USD gibi bir gelir elde ettiğiniz takdirde ortalama yaşam giderleriniz 1200 - 1500 dolar bandında olacaktır ve bu rakam sizin aylık kazancınızın neredeyse yarısına denk gelmektedir.

Amerika’da Turizm Maaşlı Staj Programı

Amerika’da maaşlı staj olarak en popüler alanlardan biri turizm otelciliktir. Turizm sektöründe F&B, Front Office, Culinary ve Housekeeping departmanlarında Amerika’da staj yapabilirsiniz. Bu programa turizm otelcilik ya da dengi bir bölümde okuyan ya da mezun olmuş ve mezuniyetinin üzerinden 1 yıl geçmemiş ya da ilgili alanda en az 5 yıl tecrübeli, en az orta seviyede İngilizce konuşabilen, 18-35 yaş arası kişiler başvurabilmektedir. Turizm otelcilik alanında Amerika’da yapacağınız staj ile hem farklı kültürleri tanıyabilir hem de iletişim yönünüzü kuvvetlendirirsiniz. Bu programda haftalık 32 - 40 saat arası çalışan stajyerler saatlik 10 – 25 USD arası maaş almaktadırlar. Amerika’da maaşlı turizm stajları 12 aylık olabilmektedir. İşverenler genel olarak daha az süreli stajyer istememektedir.

Amerika’da Aşçılık Alanında Staj

Amerika’da aşçılık staj programı Amerika’daki bir diğer popüler staj türlerinden biridir. Amerika’da aşçılık alanında maaşlı staj yapabilmek için aşçılık ya da dengi bir bölümde okumak ya da mezuniyetin üzerinden 1 yıl geçmemiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda eğitim durumuna bakılmaksızın ilgili alanda en az 5 yıllık tecrübeye sahip kişiler de programa katılabilmektedir. Programa katılabilmek için 18-35 yaş aralığında olmak ve en az orta seviyede İngilizce konuşabiliyor olmak gereklidir. Amerika’da aşçılık alanında staj yaparak farklı yemek kültürlerini ve servis hizmetlerini öğrenebilirsiniz. Mesleki anlamda çok şey kazanacağınız staj programı ile iletişim yeteneğinizi de oldukça geliştirirsiniz. Haftalık 32 – 40 saat çalışılan staj programında saatlik ücretler 10 -15 USD arasındadır. Amerika’da maaşlı aşçılık stajı 12 ay süreyle yapılabilmektedir.

Amerika’da Staj Yapmak Bana Ne Kazandırır?

Amerika’da maaşlı staj yapmak öncelikle özgeçmişiniz ve kariyeriniz için çok büyük bir artı sağlayacaktır. Amerika gibi bir ülkede hem İngilizcenizi geliştirip hem de iş tecrübesi edinmeniz Türkiye’de en iyi işlere girebilmenizin önünü açacaktır. Aynı zamanda Amerika’da kaldığınız süre boyunca kendinize kültürel anlamda da çok büyük farklılıklar katabilirsiniz. Bununla beraber fırsat buldukça dünyanın en ünlü lokasyonlarını gezebilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz. Programın maddi getirisi ise tamamen harcamalarınız doğrultusunda değişecektir. Bununla beraber Amerika’da maaşlı staj programlarında 2000 – 4000 USD arasında kazanacağınız maaş ile rahatlıkla geçiminizi sürdürebilirsiniz.

Amerika’da Staj Yaparken Nerede Konaklarım?

Amerika’da staj esnasında konaklayacağınız yer genel olarak çalışacağınız otel veya restoran tarafından sağlanmaktadır. Genellikle iş yerinin yakınlarında olan bu konaklamalar paylaşımlı evler şeklindedir ve haftalık konaklama ücretleri 80 – 150 USD arasında değişmektedir.