Work and Travel'da Aylık Yaşam Giderlerim Ne Kadar Olur ?

Work and Travel programı kapsamında bir öğrencinin aylık yaşam giderlerini konaklama, yeme-içme, ulaşım ve sosyal yaşam şeklinde sıralamamız mümkündür. Bu harcamaların haricinde kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek çeşitli masraflar da çıkabilmektedir. Bunun dışında gideceğiniz eyalet ve şehirdeki yaşam pahalılığı da aylık giderlerinizi ciddi derecede etkileyecektir. Chicago, Los Angeles ya da New York gibi şehirlerde 3-4 ay süreyle yaşamak harika olsa da bu ve benzeri metropol şehirlerde günlük yaşam maliyetleri farklı bölgelere göre oldukça yüksek olabilmektedir.

Aylık yaşam giderlerimizi hesaplayacağımız başlıklardan birincisi konaklamadır. Grand International tarafında yapılan ön elemelerde konaklamayı öğrencinin sorumluluğuna sınan yani konaklama sağlamayan ya da yüksek fiyatlarda konaklama ücreti olan işler kabul edilmemekte ve öğrencilerimize sunulmamaktadır. Bu kapsamda haftalık ortalama konaklama ücretleri gideceğiniz lokasyona, bir odada kaç kişi kalacağınıza ve konaklayacağınız yerin türüne göre değişiklik göstermektedir. Haftalık ortalama konaklama ücretleri $50-150 arasında değişiklik göstermektedir.

Work and Travel programı kapsamında işverenler tarafından öğrencilere minimum maliyetle güvenli ve işyerine yakın mesafelerde konaklama ayarlanmaya çalışıldığı için bir lüks beklentisine girmemenizi tavsiye ederiz. Aksi halde bu fiyatlara Amerika'da konaklama bulmanız özellikle de yazlık ve popüler bölgelerde bulabilmeniz pek mümkün değildir.

Yeme-İçme ise Work and Travel öğrencilerinin en fazla harcama yaptığı temel giderlerden biridir ancak bu hususta yapacağınız iş türü ve/veya işletmeye göre gideriniz değişebilir. Çünkü restaurant ya da otellerde çalışan öğrenciler işletmelerinde ücretsiz ya da indirimli olarak yemek yiyebilmektedir.

Aynı zamanda işletmeler öğrencilere haftalık $40-50 dolar gibi cüz-i rakamlara 3 öğün yemek verebilmektedir. Kendiniz yemek yapmak isterseniz Neyse ki Amerika'da paranın alım gücünün yüksek olması nedeniyle Türkiye'den çok çok daha ekonomik fiyata her gün et ya da tavuk yiyebilirsiniz. Bir haftalık yemek için ortalama 60-70 dolarlık market harcaması yapmanız yeterli olacaktır. Sürekli dışarda yemek isterseniz de bu rakam haftalık 120-150 dolar civarında olacaktır.

Bir çok işletmenin konaklaması yürüme ya da bisiklet mesafesindedir. Dolayısıyla iş-ev arası ulaşım için genelde bir harcamanız olmasa da ay içerinde bulunduğunuz çevrede market, park, müze vb yerleri gezmek isteyebilirsiniz. Dolayısıyla aylık yaklaşık 100-120 USD gibi bir rakama toplu taşıma kullanmanız mümkündür. Toplu taşıma dışında araç kiralaması veya uber, taksi kullanmanız durumunda kişiden kişiye değişiklik göstermekle beraber bu gider yaklaşık aylık 250 dolara kadar çıkabilir.

Work and Travel programı kapsamında iş dışında sosyal yaşamınızı kesinlikle canlı tutmanızı, çeşitli etkinlik ve aktivetelere katılmanızı, merak ettiğiniz yerleri ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Kesinlikle sadece çalışıp geri gelmeyiniz, bu programda sosyal hayatta elde edeceğiniz deneyimler kesinlikle paha biçilemez olacak ve hayat boyunca siz de kalacaktır ancak kazandığınız para bunların yanında çok basit bir rakam olarak kalacaktır. Bu kapsam yine paranın alım güncünün yüksek olması nedeniyle ortalama bir öğrencinin alkol, sigara kullanımına da bağlı olarak değişecek şekilde haftalık 100 USD civarı gideri olabileceğini hesaplayabiliriz.

Sonuç olarak Work and Travel programı kapsamında bir aylık ortalama min-max giderleriniz şu şekilde olacaktır.

Haftalık Konaklama Gideri : (Min-Max) $50 - $150

Aylık Konaklama Gideri : $200 - $600 arası

Haftalık Yemek Gideri : (Min-Max) $60- $140

Aylık Yemek Gideri : $240 - $560 arası

Aylık Ulaşım Gideri : (Min-Max) $60- $250

Haftalık Sosyal Yaşam Gideri : (Min-Max) $50 - $125

Aylık Sosyal Yaşam Gideri : $200 - $500 arası

Sonuç olarak bütün bu harcamaları topladığımızda Work and Travel programı kapsamında gideceğiniz eyalet, çalışacağınız iş tipi ve işletmeye bağlı olarak aylık minimum $700 ile maksimum $1800 dolar arasında değişiklik gösterecektir.