Work and Travel'da ikinci iş bulmak için ne yapmalıyım ?

Work and Travel programı kapsamında bir çok öğrenci yaz aylarında kısa bir süre için bulundukları Amerika'da daha fazla para kazanma için ya çalıştıkları işletmelerde daha fazla iş almaya ya da bulundukları çevrede ikinci bir iş bulmaya çalışmaktadır. İkinci iş bulmanız her zaman çok kolay olmayabilir ve bu her öğrencinin yapabileceği bir şey değildir. İkinci iş bulabilmeniz; ilk işinizden kalan zamanınızın günün hangi saat aralığında müsait olmanızı sağladığına, fiziksel olarak gücünüze, ingilizce seviyenize ve bulunduğunuz bölgedeki sezon-iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterir.

İkinci iş bulmak isteyen öğrencilerimize tavsiyemiz ilk olarak işe başladıktan birkaç hafta sonra müsait zaman aralıklarını tespit edip fiziksel olarak bunu kaldırıp kaldıramayacağınızı kontrol ettikten sonra arda kalan zamanlar için hangi iş tiplerinde o saatlerde yoğunluk varsa bu işletmelere eleman ihtiyacı olup olmayacağını sormak olmalıdır.

Örneğin housekeeping yapan bir öğrenci iseniz genelde öğleden sonra 2-3 gibi işiniz bittiği için bu saatten sonra yoğun olan restaurant ve mağazalarda ikinci iş bakabilirsiniz. Eğer mutfak pozisyonlarında öğlen saatlerinde işe başlıyorsanız, sabah saatlerinizi doldurmak için laundry, houseman, houseekeping veya breakfast pozisyonlarında ek iş bakabilirsiniz. Eğer F&B yani servis alanında bir işte çalışıyorsanız shiftinizin ne şekilde olacağına göre market veya mağazalarda ikinci iş bakabilirsiniz.

Kısacası ikinci iş konusunda öncelikle boş saatlerinizi tespit edip daha sonra bu saatlerde hangi işletme tipinde iş yoğunluğu olabiliyorsa gidip bu işletmelere iş başvurusunda bulunmanız ve başvurunuzu takip etmeniz gerekmektedir.

Bu konuda plan yapabilmeniz için öncelikle Amerika'ya vardıktan sonra özellikle de 4 Temmuz tarihinden sonra sezonun çok yoğun olmaya başladığı zamanlarda ilk işinizde overtime alıp alamadığınıza göre hareket etmelisiniz ve unutmayın ki ancak ilk işinizi aksatmamak şartıyla ikinci bir işte çalışabilirsiniz. Bir çok öğrenci ilk işinde haftalık 55-60 saatlere kadar çalıştığı için ikinci yapmaya ihtiyaç duymamaktadır. Özellikle özel site havuzlarında cankurtaranlık gibi bir iş yapacaksanız Grand International tarafında size sağlanacak işlerde haftalık 60-70 saat civarı çalışma imkanınız olacağı için ikinci iş yapma ihtiyacınız da olmayacaktır.