Work and Travel'da Kazancım Program Maliyetlerini Karşılar mı?

Work and Travel programına katılmayı planlayan öğrencilerin en merak ettiği sorulardan biri de muhtemelen bu programda çalışırken elde edeceğim gelir program maliyetimi karşılar mı sorusudur. Ortalama olarak 2021 yılı için Work and Travel programının bir ögrenciye maliyeti kayıt olunan döneme ve kontenjan doluluk oranına da bağlı olarak cep harçlığı dahil $4250-$4500 civarındadır. Work and Travel programı güncel fiyatlarımızı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yazımızın önceki kesimlerinde bir öğrencinin cankurtaranlık işinde çalışarak ortalama 3 ayda elde edeceği gelirin $9.000,00 olacağını hesaplamıştık. Ancak bu rakamı kazanmanız tam olarak bu parayla ülkenize dönebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Program kapsamında Amerika'da bulunduğunuz süre boyunca yukarıda da bahsedildiği gibi çeşitli masraflarınız olacaktır. Bu masraflar dışında her öğrencinin kendine göre bir travel planı harcaması ve planlanamayan daha bir çok harcama daha olabilmektedir.

Genel olarak programdan maddi beklentiniz Amerika'da bulunduğunuz süre boyunca hiçbir maddi destek almaksızın kendi kazancınızla yaşamınızı idame ettirebileceğiniz, programınızın sonunda bir süre seyahat edebileceğiniz ve 3-4 aylık güzel bir deneyimin ardından okulunuza geri dönebileceğiniz bir miktar şeklinde olmalıdır.

Bu kapsamda Work and Travel programına katılan öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu program için yaptığı harcamaların bir kısmını geri getirebilmektedir. Ayrıca bunun yanında hayat boyu faydasını göreceğiniz eşsiz bir deneyimi de kazanmış olacaksınız ki bunun değerini yıllar geçtikçe çok daha iyi anlayacaksınız. Tabi ki bu programa katılıp harcadığının çok daha üzerinde rakamlarla geri dönebilen yüksek sayıda öğrenci de bulunmaktadır ancak unutmayın ki bu tamamen sizin bireysel becerilerinize, ingilizce seviyenize, şansınıza, uyumunuz ve yeniliklere açık olmanız doğrultusunda daha birçok farklı dala ,,0bağlı olarak değişecek bir başlıktır.